
Historie cukrovky: Po více než 3 000 letech beznaděje přišla naděje a spása
Diagnóza diabetu s sebou sama o sobě nese řadu omezení a komplikací. Je však překážkou v zaměstnání? Musí diabetik před nástupem do zaměstnání oznámit budoucímu zaměstnavateli, že se léčí s diabetem 1. nebo 2. typu? A je povinen o tomto onemocnění informovat, pokud je diagnostikováno až v průběhu pracovního poměru? Hrozí mu pak výpověď? Tyto otázky trápí řadu diabetiků, pojďme se proto na téma cukrovky v zaměstnání podívat detailněji.
Dobrou zprávou je, že z pohledu zákoníku práce není diabetes vnímán jako překážka k nástupu do zaměstnání. Jakožto diabetici tedy nejste povinni zaměstnavateli své onemocnění oznamovat, a stejně tak nemá zaměstnavatel právo ptát se vás na váš zdravotní stav. Přesto však existují výjimky, kdy u některých profesí může být vyžadována určitá zdravotní způsobilost, a zaměstnavatel tak může požadovat prověření vašeho zdravotního stavu ještě před uzavřením pracovní smlouvy.
I při diagnóze diabetu je cílem, aby se diabetik zapojil do běžného života a každodenních činností v co největší míře. Pokud by však měla cukrovka přímý dopad na konkrétní zaměstnání, je třeba zvážit veškerá nebezpečí, pravdivě informovat zaměstnavatele o svém zdravotním stavu a vždy se o svém budoucím povolání poradit s diabetologem či ošetřujícím lékařem. Toto je relevantní zejména tehdy, pokud si pravidelně aplikujete inzulin či užíváte léky snižující hladinu cukru v krvi – těžká hypoglykémie by mohla ohrozit nejen diabetika samotného, ale i ostatní.
Ernest Sterzer se narodil 28. dubna 1925 ve Vídni do židovské rodiny. První ránu mu život zasadil o pouhé tři roky později, kdy mu lékaři ...
Mezi nedoporučené – nikoliv však zakázané – činnosti patří práce ve směnném provozu (zejména práce v noci), práce ve výškách, řízení hromadných dopravních prostředků, práce u záchranných složek a nadměrně fyzicky či psychicky náročná práce. Další omezení se týkají například také:
Buďte upřímní k sobě i zaměstnavateli
Pokud se chcete ucházet o některou z výše uvedených pozic, pravdivě informujte zaměstnavatele o svém zdravotním stavu, seznamte se důkladně s pracovním prostředím a sami dobře zvažte – i v konzultaci s ošetřujícím lékařem – zda máte pod kontrolou své glykemie a zda při tomto zaměstnání nehrozí rizika, která by vás či osoby v okolí ohrozila na životě.
Může se také stát, že vám bude diagnóza diabetu stanovena již při výkonu vašeho zaměstnání. Pokud v té době pracujete na pozici, u které by cukrovka mohla způsobit, že ji nebudete již schopni vykonávat, nebo byste při jejím výkonu mohli být ohroženi vy či ostatní, je nutné oznámit zdravotní stav zaměstnavateli. Ten s vámi však nemůže rozvázat pracovní poměr jen z toho důvodu, že jste se stali diabetikem (výpověď z pracovního poměru můžete dostat jen z důvodů pevně stanovených v zákoníku práce), je však povinen přeřadit vás na jinou pozici, která bude odpovídat vaší pracovní způsobilosti.
Bezová šťáva z květů je oblíbená snad v každé rodině, avšak na podzim připravený likér, marmeláda, kompot či povidla z černých bobulí bezu ...
Ať už nastoupíte s cukrovkou do nového zaměstnání, nebo je vám diagnostikována při výkonu toho současného, měli byste o svém onemocnění otevřeně hovořit se svým nadřízeným a nejbližšími kolegy. V opačném případě může dojít k nedorozuměním nebo konfliktům, když se budete snažit skrývat měření krevního cukru, aplikaci inzulínu apod. Měli byste je také informovat o možných rizicích, jako je hypoglykémie, a edukovat je, jak vám v takovém případě pomoci.
Ani v zaměstnání pak nezapomínejte na potřebu pravidelného dietního režimu, pravidelné měření krevního cukru (moderní technologie ve formě hybridní uzavřené smyčky, senzorů či pump vám pomohou převzít řadu starostí za vás) a dostupnost rychlého cukru pro případ hypoglykémie. Vždy je dobré snažit se udržovat na pracovišti co nejlepší vztahy – nižší míra stresu nejen prospěje vašemu zdravotnímu stavu, ale zároveň si vytvoříte prostředí, ve kterém vám kolegové podají pomocnou ruku v krizových situacích. Mnohdy je i pro ně zkušenost s diabetem velmi zajímavá a přínosná, jelikož ve společnosti stále panuje celá řada mýtů, které vedou k nepochopení a mnohdy i zkreslenému pohledu na toto onemocnění. Proto neberte svou diagnózu jen jako přítěž, ale hledejte na ní i pozitiva, třeba právě v podobě osvěty. S pozitivním přístupem se totiž vše zvládá lépe – i nástup do nového zaměstnání.
Máte osobní zkušenost s cukrovkou v zaměstnání? Jak reagoval váš zaměstnavatel či kolegové, když se dozvěděli o vaší diagnóze? Byli vám oporou, nebo naopak přítěží? Podělte se s námi o své zkušenosti a inspirujte ostatní.
Zdroje: diabinfo.de, diabetes-news.de, zakonyprolidi.cz, freestylelibre.cz
9481