Diabetický režim a samostatná úprava léčby aneb Jak se z toho nezbláznit
Můj příběh: Trpím syndromem suchého oka. Vyzkoušela jsem už všechno, říká paní Marie
Zdroj: Freepik/stefamerpik
Podrážděné oči, pálení, citlivost na světlo, pocit cizího tělíska pod víčky a někdy až řezavá bolest. To jsou symptomy, které dobře zná každý, komu oční lékař diagnostikoval syndrom suchého oka. Je to jedna z častých komplikací vyskytujících se u diabetiků. O své zkušenosti s tímto nepříjemným onemocněním se s námi podělila naše čtenářka, paní Marie.
Syndrom suchého oka je onemocnění spojené buď s poruchou tvorby či toku slzného filmu, nebo s abnormálními změnami v jeho složení. Ochranný slzný film je nesmírně důležitý. Chrání oko, a navíc zásobuje horní vrstvu buněk živinami, neboť obsahuje celou řadu vitamínů, elektrolytů, růstových faktorů a neuropeptidů, které jsou nezbytné k podpoře správného růstu a migrace buněk. Udává se, že syndromem suchého oka trpí 5–30 % osob starších 50 let. Příčinou suchého oka může být i špatně kompenzovaný diabetes.
„Syndrom suchého oka mě trápí už skoro 20 let, vlastně asi stejně dlouho jako cukrovka“, svěřila se pro DIAstyl čtenářka Marie (77). „Ale vlastně nevím, jestli za to může jen diabetes, nebo se na tom podepsalo i jednadvacet let mé práce jako jeřábnice na mostovém jeřábu ve výrobní hale. Bylo to totiž prostředí, kde byl neustále ve vzduchu železný prach, nahoru k jeřábu stoupaly výpary kyselin, bylo tam horko od vysokých pecí a umělé osvětlení. Pro oči rozhodně nic zdravého,“ dodává paní Marie, do které by člověk vůbec neřekl, že polovinu svého pracovního života vykonávala práci, pro kterou se zdají být předurčeni spíše muži.
Když pálí žáha a babské rady nezabírají: Na vině jsou příliš kyselé žaludeční šťávy a reflux jícnu
Pálení žáhy neboli pyróza je problém, kterým trpí velká část dospělé populace. Poměrně často postihuje nastávající maminky během těhotenství. ...
Je to běh na dlouhou trať
Příčin syndromu suchého oka může být celá řada – od snížené sekrece vodní složky přes poruchu lipidové složky, poruchu vnitřní mucinové vrstvy, abnormální postavení očních víček až po špatný vliv prostředí, případně nošení kontaktních čoček. Léčba vůbec není snadná.
„Vyzkoušela jsem snad úplně všechno. Nejrůznější mastičky, kapky, gely, umělé slzy… Vždycky to byla úleva na chvilku, ale problém se stejně stále zhoršoval. Pak mě manžel začal vozit na oční kliniku vzdálenou 130 km. Tam mi vyráběli sérum z krve, které jsem si doma kapala do očí. Poměrně dlouhou dobu mi to pomáhalo, ačkoliv pravidelné ježdění tak daleko a platby za sérum hodně lezly do peněz,“ vzpomíná paní Marie.
Autologní sérum je přípravek určený k léčbě suchého oka. Lékaři k němu přistupují, když konvenční léčba nezabírá. Sérum se vyrábí za sterilních podmínek z krve pacienta a slouží jako dobrá náhrada za slzy. Díky tomu, že nedochází k aplikaci cizorodé látky, nemůže sérum způsobit alergickou reakci. Účinností séra se zabývala studie z roku 2008, která si kladla za cíl zjistit objektivní stav spojivky a míru subjektivních potíží u pacientů se syndromem suchého oka před a po aplikaci autologního séra. Výsledek studie prokázal, že u pacientů došlo k významnému snížení intenzity nepříjemných pocitů. Podle studie zveřejněné v roce 2014 je bezpečné i dlouhodobé užívání autologního séra ve formě 50% očních kapek.
Došlo i na operaci
Poměrně častou součástí léčby je mechanické uzavření slzných bodů pomocí kolagenových nebo silikonových uzávěrů, které znemožňují odtékání slz. Problémem u této léčby může být, že slzy, které nemohou z očí odtékat, mají vyšší obsah prozánětlivých látek. A to může paradoxně vést po nějaké době ke zhoršení pacientova stavu. A to byl zřejmě případ i paní Marie.
„Pak přišly na řadu ucpávky kanálků. Také na nějakou dobu přinesly úlevu. Nakonec se mi ale oči stejně zhoršily natolik, že jsem musela podstoupit operaci,“ doplnila paní Marie výčet léčebných zákroků, kterým se podrobila.
Honí mě mlsná, ale mám cukrovku: Dopřejte si zdravé mlsání pro diabetiky
Pravda je, že diabetici to mají složitější. Najít zdravou pochoutku, která by lahodila tělu i duši, není úplně snadné. Ale v žádném případě to ...
Vhodnou léčbu určí lékař
Vždy je velmi důležité, aby byla nalezena příčina tohoto stavu, a – pokud je to možné – je potřeba tuto příčinu zcela nebo alespoň částečně odstranit a současně zahájit účinnou léčbu suchého oka. Léčba musí být komplexní. Je nutno přesně zjistit, která složka prekorneálního slzného filmu je postižena (a do jaké míry), a na základě těchto poznatků stanovit vhodnou léčbu a dávkování.
„Nedávno jsme se přestěhovali na druhý konec republiky, abychom byli blíže dětem. Ještě jsem se v novém bydlišti na kliniku neobjednala, ale budu muset. Neustále si musím kapat do očí, nejhorší je to v noci, dělají se mi pod víčky hrudky, které píchají a řežou. I několikrát za noc musím vstát a nakapat si. Návštěva kliniky mě určitě nemine,“ uzavírá paní Marie.
Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Marií, ordinace.cz, prolekare.cz, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
17216