Můj příběh: Přehlédla jsem obrovskou skvrnu na kůži, lymeskou boreliózu odhalila lékařka úplnou náhodou

Můj příběh: Přehlédla jsem obrovskou skvrnu na kůži, lymeskou boreliózu odhalila lékařka úplnou náhodou
Lymeská borelióza je nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty Zdroj: Pixabay

Paní Dagmar se chystala na očkování proti tetanu. Měla štěstí. Lékařka se ještě před aplikováním vakcíny rozhodla, že provede preventivní prohlídku, která by paní Dagmar tak jako tak během pár týdnů čekala. Úplnou náhodou se tak přišlo na to, že paní Dagmar má lymeskou boreliózu, ačkoliv o tom neměla ani tušení.

Málokdo ví, že lymeská borelióza, která je nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty, může až u 7 % lidí probíhat bezpříznakově. A pokud se stane, že člověk přehlédne erythema migrans neboli typickou skvrnu připomínající mapu na kůži, hrozí mu vážné zdravotní důsledky.

Lymeskou boreliózu odhalila lékařka náhodou

Člověk si na záda nevidí,“ říká paní Dagmar. „A že bych se ve svém věku nakrucovala svléknutá před zrcadlem, to už taky dávno nehrozí,“ směje se. „Byla to vlastně obrovská náhoda. Byla jsem objednaná na očkování proti tetanu. Čekala mne už třetí dávka, propásla jsem totiž termín pro přeočkování – dokonce o pár let. Prostě jsem na včasné přeočkování zapomněla, a to jsou pak potřeba hned tři dávky. Když jsem dorazila v objednaném termínu do ordinace, moje praktická lékařka se rozhodla, že mi nejdřív udělá preventivní prohlídku. Nebyla jsem zrovna nadšená, protože jsem spěchala do práce, ale na druhou stranu jsem uvítala, že se preventivka zvládne v ten den, a já si tak alespoň ušetřím další návštěvu na středisku za pár týdnů. Jen, co jsem se svlékla, slyším, jak doktorka říká: ‚Co to tam máte?‘. O skvrně velikosti 25 × 15 centimetrů na zádech jsem do té chvíle neměla ani ponětí,“ dodává paní Dagmar.

Co je lymeská borelióza

Lymeská borelióza je onemocnění způsobené bakteriemi Borrelia burgdorferi sensu lato. Na člověka se  přenáší po přisátí infikovaného klíštěte. Onemocnění může propuknout dny až měsíce od přisátí klíštěte a může – v závislosti na fázi onemocnění – probíhat týdny až měsíce, případně až roky po nákaze.

Spánková apnoe může mít vliv na rozvoj demence, říká studie. Nepodceňujte chrápání

Spánková apnoe je chronické onemocnění, při kterém dochází k zástavě dechu (apnoe) nebo sníženému dýchání (hypopnoe) během spánku. K tomu, aby ...

Měla jsem letos klíšťat asi devět, je jich u nás hodně. Bydlíme na vsi, máme velkou zahradu, za plotem les a pak pole. Už to ani moc neřeším. O borelióze jako onemocnění samozřejmě vím, už jsem ji dříve jednou měla. Ale nenapadlo mě neustále se každý den prohlížet, jestli náhodou někde nemám skvrnu. A už vůbec mě nenapadlo, že se mi skvrna může udělat na jiném místě, než je to, kde se přisálo klíště,“ říká paní Dagmar, která se od lékařky dozvěděla, že případů, jako je ona, kdy se borelióza zachytí čirou náhodou při lékařské prohlídce z úplně jiného důvodu, je opravdu hodně. Člověk totiž nemusí mít v počáteční fázi vůbec žádné symptomy.

Lymeská borelióza může zpočátku probíhat i bezpříznakově

V časné fázi, která zahrnuje dny až týdny od nákazy, se lymeská borelióza projevuje zejména typickou nebolestivou skvrnou na kůži (latinsky erythema migrans). Ta se vyskytuje zhruba u 80 až 90 % případů. Kromě toho může člověk trpět podobnými příznaky jako u chřipky, tedy zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy, případně zduřením uzlin. Nicméně až v 7 % případů (některé zdroje uvádějí mnohem vyšší procento) může probíhat bezpříznakově.

Místo očkování proti tetanu antibiotika na tři týdny

Paní Dagmar dostala místo vakcíny proti tetanu předpis na třítýdenní léčbu antibiotiky a žádanku na odběr krve, jehož prostřednictvím se zjišťují protilátky. „Vůbec by mě nenapadlo, že můžu být nemocná, i když mi pocitově nic není,“ říká paní Dagmar. „Došla jsem si pak na odběr krve. A bylo to přesně, jak to říkala paní Hlaváčová v Básnících: ‚A co myslíte, pane doktore, měl ho tam!‘. Až na to, že já neměla infarkt, ale ukázkovou boreliózu,” usmívá se paní Dagmar. A je jí jasné, že měla velké štěstí. Lékařka jí totiž vysvětlila, že neléčená borelióza je velký problém, který může přerůst v závažné zdravotní problémy.

Symptomy neléčené lymeské boreliózy

Pozdní lymeská borelióza se může projevit postižením kůže, pohybového nebo nervového aparátu. V případě kožních potíží může jít o přetrvávající kožní infekci, která se objevuje na končetinách, kde způsobuje zánět, eventuálně dokonce ztenčení postižené kůže s přidruženou neuropatií. Neurologické příznaky zahrnují zpravidla encefalomyelitidu, která může připomínat roztroušenou sklerózu, a dále záněty a obrnu nervů. U pohybového aparátu se často jedná o postižení velkých kloubů projevující se v začátcích bolestí, otokem a výpotky. Vzácněji může borelióza postihnout i srdce a oči. Infekce sice i v tomto stádiu reaguje na léčbu antibiotiky, nicméně zotavení nemusí být úplné. Schopnost regenerace je závislá na stupni poškození, ke kterému došlo před aplikováním léčby.

Vysoká aktivita klíšťat v ČR

Klíšťata, která lymeskou boreliózu přenášejí, jsou letos v ČR vysoce aktivní. Vyskytují se už i ve vyšších nadmořských výškách a nevadí jim ani proměnlivé počasí. Jak jste na tom aktuálně s klíšťaty ve svém nejbližším okolí, si můžete ověřit na mapě s indexem aktivity klíšťat, kterou denně aktualizuje Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.

Rocker diabetik Mick Jones: Legendární kapela Foreigner končí. Právě probíhá rozlučkové turné

Mick Jones je zakladatel proslulé kapely Foreigner, člen Síně slávy písničkářů, vizionář, který se proslavil nesmazatelnými kytarovými riffy a ...

Riziko pro diabetiky

V rámci studie z roku 2016 se vědci zabývali také možným spojením mezi lymeskou boreliózou a diabetem I. typu. Vědci v rámci výzkumu provedeného na myších došli k závěru, že oslabená funkce neutrofilů (jako mediátorů vrozené imunitní odpovědi na mikroby a patologické zánětlivé procesy) při hyperglykémii souvisí se sníženou schopností organismu spontánně vylučovat bakterie po infekci. Z výsledků studie vyplývá, že další zkoumání vztahu mezi diabetem a infekcí způsobenou bakterií B. burgdorferi u lidí je více než opodstatněné.

Rutinní každodenní prohlídka těla může ušetřit spoustu starostí

V každém případě je potřeba, abyste po přisátí klíštěte věnovali řádnou pozornost svému tělu, a to ne v řádu dnů, ale týdnů až měsíců. Ranní a večerní prohlídka těla by se měla stát naprostou rutinou. V případě jakéhokoli podezření na lymeskou boreliózu se obraťte na svého praktického lékaře. Můžete se tak vyvarovat vážných zdravotních problémů v budoucnosti.

Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Dagmar, dále ncbi.nlm.nih.govszu.cz, chmi.cz

2858

Diskuze k článku