Vysoký cholesterol a oční choroby mají vliv na rozvoj demence. Diabetici musí být obzvlášť obezřetní
Můj příběh: Mám cukrovku a neuropatické bolesti. Prý potřebuji pohyb, ale ujdu jen pár kroků, říká paní Marie (78)
Zdroj: Freepik/stefamerpik
Stáří by mělo být za odměnu, ale místo toho je často jen snůškou nemocí a bolestí. Své o tom ví paní Marie, která už od odchodu do důchodu žije s diabetem II. typu, k němuž se bohužel před několika lety přidaly neuropatické bolesti, které jí nedají spát, takže má sklon k depresím. Lékaři i rodina radí pohyb, jenže ten paní Marii také nedělá dobře. Pro změnu na záda.
„Kdo to nezažil, ten to nepochopí,“ říká paní Marie, která se s námi vloni podělila o svůj příběh. „Nějak jsem se s těmi bolestmi naučila žít, ale bere mi to veškerou radost že života,“ říká. Paní Marie se pořádně nevyspala už několik let. Celou noc ji budí mravenčení nebo bodavá bolest v noze. Když nad ránem konečně usne, vzbudí ji rámus z ulice nebo manžel, který musel celý život do zaměstnání vstávat v půl páté ráno, a tak v tom pokračuje i v důchodu. „Rachocení nádobím, to je horší než budík,“ stěžuje si paní Marie.
Zčásti pomohl vitamin B
Paní Marii na neuropatické bolesti před časem trochu pomohly dávky vitaminu B, které jí předepsal neurolog. „Bohužel to mělo dopad na mou chuť k jídlu a za rok jsem přibrala 10 kilo, ze kterých nejsem vůbec šťastná. Naštěstí se to neodrazilo špatně na cukrovce, aspoň něco je pozitivní. Hodnoty mám poslední rok dobré a doktorka mě chválí,“ říká. Jakmile ale po pár měsících přestala vitamin B brát, bolesti byly zpět.
Neuropatická bolest je chronický typ bolesti způsobené postižením nervového systému. Patří k velmi nepříjemným, poměrně obtížně řešitelným diagnózám. Vzniká přímo v nervovém systému a možných příčin je mnoho – trauma, infekce, toxické vlivy, metabolické příčiny, jako je diabetes apod.
Libeček: Skromná bylina s úžasnými účinky. Pomůže při problémech s močovými cestami i proti zánětům
Původně se libeček vyskytoval v okolí Středozemního moře a používali ho staří Řekové a Římané. Ti žvýkali listy na podporu trávení a věřili, že ...
Chybí radost ze života
„Když se mě dcera zeptá, jak mi je, už jí ani neříkám pravdu,“ říká paní Marie. „Co bych jí taky mohla říct nového? Že jsem zase nespala, že se cítím strašně unavená a vlastně se mi nechce vůbec nic dělat? Manžel, ten to vůbec nechápe. On je přes svůj věk fyzicky docela v pořádku, takže ještě chodí na túry nebo jezdí na kole. Pořád do mne doma ryje, že se mám víc hýbat. Že nemám jen sedět v křesle a koukat na televizi….,“ stěžuje si paní Marie, která dřív žila velmi aktivním životem. Chodila tancovat, milovala společnost, cestování. „Už jsem jen takový svůj stín,“ říká. „Ještě se umím radovat třeba z rozkvetlých stromů nebo zpívajících ptáků, ale na vycházku už se mi moc chodit nechce. Když mě rodina vytáhne ven, musím si každých pár desítek metrů sednout na nejbližší lavičku a odpočívat. A ještě horší je, že mě po každé takové procházce strašně bolí záda. Od operace bederní páteře, kterou jsem podstoupila, mě zlobí SI skloubení a jakákoli námaha je problém. Stačí i obyčejná cesta do obchodu pro chleba a vím, že mě čeká den nejen s neuropatickými bolestmi, ale i s bolestmi v kříži,“ říká paní Marie, které lékaři předepisují stále nové a nové léky na bolest.
Kopr se dříve používal ke zrušení zlé kletby, dnes pomáhá při cukrovce, na zažívání i uklidnění
Kopr (Anethum graveolens) je jednoletá bylina s dlouhou historií pěstování pro kulinářské a léčebné účely. Historie kopru Předpokládá se, že ...
Pohyb ano, nebo ne?
A tak je paní Marie v začarovaném kruhu. Neuropatické bolesti jí nedají vyspat, takže je přes den unavená, bez nálady a radosti ze života. Fyzické aktivity, které by ji psychicky trochu nabudily, ale mají za následek bolesti v kříži a další prášky proti bolesti. „Nepomohly ani rehabilitace, ani lázně,“ říká. „Nějak se s tím musím vypořádat, ale vadí mi, když se na mne rodina dívá jako na lenocha, který pořád jen dřepí v křesle. Já taková opravdu nejsem,“ dodává.
Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Marií
Foto: Freepik/stefamerpik
3202