Můj příběh: Kvůli neuropatickým bolestem nemohu spát. Množství léků mi přitom ničí ledviny

Můj příběh: Kvůli neuropatickým bolestem nemohu spát. Množství léků mi přitom ničí ledviny
Bolesti člověka vyčerpávají a mají negativní vliv na osobní i pracovní život Zdroj: Freepik/stefamerpik

Už nevím, jak dál, říká paní Marie (78), kterou již třetím rokem trápí neuropatické bolesti v levé noze. V noci skoro vůbec nespím, ve dne nemohu kvůli únavě pořádně fungovat a právě dnes jsem se od lékaře dozvěděla, že moje ledviny na tom nejsou dobře. Paní Marie má totiž kromě cukrovky, s níž jsou pravděpodobně neuropatické bolesti spojeny, také poruchu štítné žlázy a vysoký tlak, takže bere denně velké množství léků. Nevím, co bude dál, bojí se paní Marie.

Ani nevím, co je horší – jestli to mravenčení u nártu, nebo ta pálivá bolest, která mi občas projíždí holení. Cítím se hrozně vyčerpaná. Můj spánek, to je série desetiminutovek. Někdy ani to ne. Vždycky vyčerpáním zdřímnu, ale během chvilky mě probudí bolest nebo mravenčení v noze. Otočím se na jinou stranu nebo si nohu promasíruji, na chvíli zase usnu a vše se opakuje. Celou noc, den po dni,“ stěžuje si paní Marie, která se nám vloni svěřila se svým příběhem.

Co jsou neuropatické bolesti?

Jako neuropatická bolest se označuje chronická bolest v důsledku postižení nervového systému. Poškozené nervy vysílají signály o bolesti, která však nemá žádný opodstatněný důvod. Příčinou neuropatie může být diabetes, úraz, poškození při operaci, infekce či nádorové onemocnění. Bolest může mít různé formy – může se jevit jako mravenčení, svědění, pálení, případně může jít o bodavou či vystřelující bolest.

Kmín: Spojenec v boji se špatným trávením a bolestivou menstruací, pomůže i při cukrovce a s hubnutím

Kmín kořenný (Carum carvi) pochází z mírného pásma Asie a má dlouhou historii. Historicky se kmín používal k léčbě všeho možného – od zažívacích ...

Všechny nemoci světa

Marie neví, jestli její neuropatické bolesti pocházejí od cukrovky II. typu, kterou má od doby, co šla do důchodu, nebo jestli je na vině operace bederní páteře, kterou prodělala před více než dvěma lety. I přes veškerou snahu neurologa bolesti trvají, nepomohly ani lázně.

Kromě diabetu se Marie léčí i s poruchou štítné žlázy a vysokým tlakem. Bere také léky na Menierovu chorobu, poslední ataka naštěstí proběhla před 2 lety, od té doby se daří držet nemoc v mezích. „Občas se sice snaží zaútočit, ale už ty stavy poznám a jdu si okamžitě lehnout a snažím se to přečkat. Vím, že kdybych zůstala na nohou, záchvat by se rozjel a zase bych skončila v nemocnici,“ svěřuje se paní Marie. „Ještě tak nejlíp jsem na tom v současné době se syndromem suchého oka. To mě v tuhle chvíli zlobí nejméně, respektive současné kapky docela zabírají,“ dodává.

Léčba neuropatických bolestí

Možnosti léčby diabetické neuropatie zahrnují podávání protizánětlivých léčiv, důraz na management cukrovky, kapsaicinové náplasti, užívání antidepresiv či opioidních analgetik. U celé řady pacientů je obvykle nezbytná kombinace různých terapií neboli multidisciplinární přístup. Optimální je kombinace farmakologické a psychologické léčby. Žádný zázračný lék totiž zatím neexistuje. Poměrně dobré výsledky ale vykazuje například cílená rehabilitace. Pacientům, u nichž se v důsledku diabetické neuropatie rozvinuly deprese a úzkost, může pomoci také poradenství a kognitivně behaviorální terapie.

Slinivka břišní: Zánět může pořádně potrápit. Přitíží vám kouření, nedostatek pohybu i další neduhy

Slinivka břišní je součástí trávicí soustavy. Nachází se za žaludkem u zadní stěny břišní dutiny a měří zhruba 13 centimetrů.   Trávicí ...

Špatná zpráva: Snížená funkce ledvin

Aby toho nebylo málo, dneska mě paní doktorka na diabetologii vůbec nepotěšila. Prý mám problém s ledvinami. Dietu, kterou mám kvůli cukrovce, musím ještě více zpřísnit, ale to není moje hlavní obava. Na vině nebude ani tak jídlo, ale spíše množství léků, které beru – na cukrovku, na vysoký tlak, na štítnou žlázu, na Meniera, antidepresiva, která mi mají pomáhat s neuropatií a na spánek, a hlavně silné léky proti bolesti, bez nichž už to nedávám.“ Paní Marie zkoušela nahradit opioidní analgetika, která užívá, když jsou neuropatické bolesti nesnesitelné, za kapsaicinové náplasti, ale účinek nebyl takový, aby mohla silná analgetika vysadit. „Bojím se, že zpřísněná dieta nebude na to, aby to moje ledviny zvládaly, stačit. Ale jak budu moci žít, pokud budu muset vysadit silné léky, bez kterých vlastně vůbec nedokážu fungovat?“ uzavírá paní Marie.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Marií, dále dle textu

Foto: stefamerpik/Freepik

13343

Diskuze k článku