Bis Bis

Můj příběh: Celý den trávím před obrazovkou a třeští mi hlava. Změnit to ale nemohu

Můj příběh: Celý den trávím před obrazovkou a třeští mi hlava. Změnit to ale nemohu
Bolesti člověka vyčerpávají a mají negativní vliv na osobní i pracovní život Zdroj: Freepik/stefamerpik

Od lehkého pobolívání hlavy až po třeštící hlavu a rozmazané vidění typické pro migrénu – to jsou příznaky, za nimiž může stát dlouhý čas strávený u obrazovky. Velmi dobře to zná paní Jana (56), která pracuje jako překladatelka a musela se kvůli opakujícím se záchvatům migrény obrátit na lékaře.

Ještě před pár lety jsem byla v pohodě,“ říká paní Jana. „Možná to bylo tím, že jsem byla mladší, nebo tím, že jsem u počítače a mobilu netrávila tolik času,“ přemýšlí.

Nic jiného neumím

Poslední roky u paní Jany plynou ve znamení trvalého pobolívání hlavy, které občas přejde v migrénu. Lékař, kterého navštívila, jí doporučil výrazně snížit množství času tráveného před obrazovkou. „Nevěděla jsem, jestli se mám smát, nebo brečet,“ říká paní Jana. „Celý svůj život pracuji jako překladatelka. S touhle profesí jsem začala v době, kdy byly počítače ještě v plenkách a já jsem – stejně jako všechny moje vrstevnice – ťukala překlady na elektrickém psacím stroji. Kde by mě tenkrát napadlo, kam se technologický vývoj bude ubírat,“ vzpomíná.

Když přišly první počítače, tenkrát ještě se směšně malými, neforemnými monitory, a první textové editory, byla paní Jana nadšená. „Na T602 nikdy nezapomenu. To byla taková nádhera. Už nikdy žádný zmizík a psaní přes průklepáky,“ usmívá se. „A co teprve, když přišel internet a pak e-mail,“ říká. „Odpadlo ježdění od nás ze vsi do brněnské překladatelské agentury,“ vzpomíná. „Dnes mám na stole tři monitory, díky nimž je moje práce opravdu komfortní. Na jednom monitoru mám cloudový systém zákazníka pro překlad, na druhém jedno okno se slovníky a druhé se studijními materiály, do kterých potřebuji při překladu nahlížet, a na třetím prohlížeč s e-mailem, okno s chatovací aplikací a YouTube s oblíbenými písničkami, aby mi práce lépe ubíhala,“ říká paní Jana, která je ze svého pracovního prostředí v domácí kanceláři nadšená.

Poslední dva nebo tři roky ji ale trápí soustavné bolesti hlavy. „Rodiče mi říkají, že mám změnit práci a jít někam, kde nebudu sedět u počítače a budu mít nějaký pohyb. To je ale nesmysl,“ kroutí hlavou paní Jana. „Nic jiného neumím. A vlastně si ani neumím představit, že bych chodila někam do práce. Jsem introvert, nesnáším společnost a je mi dobře doma samotné. A stejně bych se v práci obrazovkám nevyhnula,“ říká a připouští: „No, určité rezervy mám, vím o nich. Kromě standardních překladů a častého nočního dohánění termínů trávím dost času na sociálních sítích. Sice nechodím mezi lidi, ale nějaký ten kontakt – v mém případě je ideální ten virtuální – přece jen potřebuji. Jsem rozvedená a bydlím sama, rodiče bydlí na druhém konci republiky, s těmi se vídám jen občas. Dcera, kterou mám s bývalým manželem, žije v zahraničí a obden si spolu povídáme přes Skype. Neumím si představit, že bych měla tyhle kontakty omezit,“ uzavírá Jana, která si spočítala, že u různých druhů obrazovek stráví denně i 14 hodin.

Vloni paní Janě diagnostikovali cukrovku 2. typu. „Je mi jasné, že to souvisí s mým způsobem života. Praktická lékařka mi už dlouho říkala, že mám zhubnout a víc se hýbat, jinak že mi hrozí diabetes,“ říká paní Jana. „Jenže když máte sedavé zaměstnání a navíc žijete jako kůl v plotě, tak těch životních radostí moc není. Často sedím u počítače od rána do večera, takže mojí jedinou radostí je nějaká ta dobrůtka. Co bych z toho života měla, kdybych se nemohla alespoň dobře najíst. A pohyb? Kde bych na něj vzala čas,“ říká paní Jana, která po rozvodu splácí hypotéku a musí dělat, jak se říká, „od nevidím do nevidím“. Sama zatím neví, jak se ze začarovaného kruhu dostat ven.

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...

Obrazovky mají dopad na osobní i pracovní život

Náš život je zaplaven obrazovkami. Když vezmeme v úvahu hodiny, které strávíme prací na počítači, brouzdáním po internetu, účastí na pracovních videokonferencích, sledováním sociálních médií na mobilu a večerním koukáním na televizi, není divu, že se delší čas strávený před obrazovkou podepisuje na našem zdraví. Bolesti hlavy a migrény, které jsou důsledkem dlouhého pobytu před obrazovkou, mohou mít vliv na osobní i profesní život. Bolest nejenže omezuje schopnost člověka plnit pracovní úkoly, ale navíc může narušovat i jeho společenské povinnosti a čas strávený s přáteli a rodinou.

Opatření při práci s počítačem

Odborníci radí dopřát si klid od modrého světla, to ale často není reálné, jak dokládá i příběh paní Jany. Jak tedy mohou lidé, kteří tráví celý pracovní den u počítače a nemají jinou volbu, předcházet bolestem hlavy a dalším komplikacím spojeným s pohledem přikovaným k obrazovce?

Ne vždy se podaří potížím způsobeným obrazovkou zabránit, ale existují kroky, které můžete podniknout, abyste riziko jejich výskytu snížili:

  • Upravte osvětlení: Příliš silný jas monitoru nebo elektronického zařízení v kombinaci s okolním osvětlením může vést k únavě očí a bolestem hlavy. Chcete-li minimalizovat únavu očí, která může vést k bolestem hlavy z obrazovky, udržujte osvětlení v místnosti – přirozené i umělé – v rovnováze s jasem monitoru. Zvažte také umístění obrazovky tak, aby nedocházelo k oslnění.
  • Dělejte si časté přestávky: Odvrácení pohledu od obrazovky během pracovního dne nebo při používání obrazovky pro zábavu může pomoci snížit únavu očí. To zase může snížit četnost epizod migrény nebo bolestí hlavy způsobených obrazovkou. Pravidlo 20–20–20 se často doporučuje jako způsob, jak snížit únavu očí: Každých 20 minut si udělejte 20sekundovou přestávku a podívejte se na něco, co je vzdáleno 20 metrů. Přestože existuje jen málo výzkumů ohledně účinnosti této metody, může být tento princip užitečným nástrojem, jak si zvyknout dělat pravidelné přestávky při práci u počítače.
  • Ověřte svou vzdálenost od obrazovky: Pokud máte podezření, že únavu očí a bolest hlavy vyvolává váš monitor, ujistěte se, že je od vašich očí vzdálen alespoň 50–60 centimetrů.
  • Pořiďte si brýle proti modrému světlu: Brýle blokující modré světlo by mohly pomoci snížit bolesti hlavy způsobené obrazovkou. V současné době sice neexistuje dostatek výzkumů, které by to nezvratně potvrdily, nicméně určitě neuškodí, když brýle proti modrému světlu vyzkoušíte, a zjistíte, zda vám nepřinesou úlevu.
  • Vyzkoušejte ochranu proti odleskům: Pokud vám odlesky z obrazovky způsobují únavu očí, zvažte instalaci ochrany displeje proti odleskům.

Vyhnout se času strávenému u obrazovky není pro mnoho lidí reálné, zejména pokud tráví většinu pracovní doby před monitorem. Přesto mohou některé z výše uvedených tipů pomoci snížit bolest hlavy a migrénu a zabránit jejich zhoršení.

V akutním případě lze sáhnout po volně prodejných lécích proti bolesti, které jsou často první obrannou linií při akutních záchvatech migrény. Pokud se u vás ale bolesti hlavy nebo migréna vyskytují častěji, je nezbytné obrátit se na lékaře, který může předepsat vyšetření a následně léky na migrénu.

A určitě neuškodí zaměřit se také na změny v oblasti životního stylu a na doplňkové, integrativní činnosti, jako je jóga nebo třeba taichi.

Pomoci může také úprava stravy, například vyloučení potravin, které fungují jako spouštěče. Patří mezi ně například kofein a alkohol

A pokud jste příznivci akupunktury, můžete ji zahrnout do svého léčebného plánu. Metaanalýza z roku 2019 uvádí, že akupunktura může pomoci snížit četnost záchvatů migrény a že může být bezpečnější než léky. Vědci však naznačují, že je zapotřebí více kvalitních studií.

Jitrocel není jen na kašel. Snižuje cholesterol, hojí bércové vředy a reguluje glykémii

Není jitrocel jako jitrocel – existuje totiž více než 200 druhů. My se podíváme na tři základní druhy a jejich léčivé schopnosti. Většina ...

Jak rozpoznat bolest hlavy způsobenou obrazovkou

Příznaky bolestí hlavy způsobených obrazovkou jsou podobné těm, které můžete zažít při běžné bolesti hlavy nebo záchvatu migrény z jiných důvodů, ale mohou zahrnovat i dodatečné symptomy.

Mezi nejčastější příznaky migrény, zejména ve fázi záchvatu, patří např.:

  • pulzující bolest ve spáncích nebo na boku, vpředu či vzadu na hlavě,
  • zvýšená citlivost na světlo a zvuk,
  • nevolnost,
  • vidění tvarů, jasných bodů nebo záblesků.

Příznaky bolesti hlavy z obrazovky mohou zahrnovat:

  • bolest hlavy za očima,
  • únavu očí,
  • rozmazané vidění,
  • napjaté krční a ramenní svaly,
  • suché oči,
  • citlivost na světlo.

Pokud bolest hlavy způsobená obrazovkou vyvolá epizodu migrény, můžete pociťovat všechny tyto příznaky.

Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Janou, dále healthline.com

Foto zdroj: Freepik/stefamerpik 

10339

Diskuze k článku