Dobrá kompenzace diabetu může přidat roky života! Co tvrdí vědci o jeho délce?
MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D. na téma Nejběžnější umělá sladidla: xylitol, mannitol a maltitol
Zdroj: Shutterstock
Čím si osladíme život ve třetím dílu našeho seriálu o náhražkách cukru? Pozornost zaměříme na některé tzv. alkoholové cukry, což jsou látky patřící mezi syntetická sladidla, ovšem vyskytují se i v přírodě, v ovoci a zelenině. Svou chutí se nejvíce podobají klasické sacharóze (tradičnímu cukru), ovšem oproti ní mají nižší energetickou hodnotu a nízký glykemický index.
Také se nemusíte obávat, že by se vám po níže uvedených umělých sladidlech kazil chrup – xylitol dokonce účinkuje proti zubnímu kazu. Odvrácenou stranou mince je pak možné vyvolání zažívacích potíží při nadměrném konzumaci.
Xylitol E967 (březový či dřevný cukr)
Přírodní sladidlo, které patří do skupiny alkoholických cukrů. Nachází se v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny, hlavně v malinách, švestkách, jahodách, kukuřičných plevách, zrnech ovsa nebo některých druzích dřeva. Má asi o třetinu menší kalorický obsah než řepný cukr (sacharóza). V potravinářství se používá nejen jako sladidlo, ale i jako stabilizátor, zvlhčovadlo nebo plnidlo v nízkokalorických potravinách.
Je nutné také upozornit na to, že pro psy, především malá plemena, je tato sladivá látka nebezpečná. Vyvolává u nich hypoglykémii. Potraviny obsahující xylitol jsou tedy pro psí mazlíčky nevhodné či dokonce jedovaté.
Na jazyku vytváří příjemný chladivý pocit, proto se přidává do žvýkaček. Je vhodný pro diabetiky či pro pacienty, kteří drží redukční dietu nebo mají problémy s kazivostí zubů. Výborný účinek xylitolu v prevenci zubního kazu je založen na jeho průniku do bakteriální buňky a jejím následném zničení. Zároveň snižuje tvorbu zubního plaku a tento efekt na zdraví chrupu se ještě posiluje přítomností fluoru. Také u tohoto prvku je třeba zachovávat doporučenou denní dávku, jinak byste se mohli dočkat projímavých účinků. Toto sladidlo je povoleno k používání v EU.
MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D. na téma Nejběžnější umělá sladidla: sorbitol a glycerol
V minulém článku na téma Nejběžnější umělá sladidla jsme se zaměřili na aspartam, acesulfam K a Erythritol. Nyní si blíže představíme sladidla ...
Mannitol (E421)
Jedná se o bílý krystalický prášek bez zápachu, který je obsažen v jasanu, olivách, fících a některých mořských řasách. Mannitol je izomer sorbitolu. Nachází uplatnění v klinické praxi a rovněž jako sladidlo. Protože se rozpouštěním mannitolu odčerpává teplo, používá se jako náhrada sladké chuti v pastilkách k „osvěžení dechu“. Dávky vyšší než 20 g mají projímavé účinky.
Maltitol (E965)
Podobě znějící maltitol (E965) je alkoholický cukr, který se v přírodě nevyskytuje. Používá se v potravinářském průmyslu jako sladidlo nahrazující sacharózu a také jako stabilizátor, emulgátor či zvlhčující látka. Jeho sladivost dosahuje cca 75–90 % sladkosti sacharózy, ale obsahuje poloviční energii. Stimuluje růst probiotických bakterií v tenkém střevě. Část cukerného alkoholu se nevstřebává do krve, ale je zpracována fermentací až v tlustém střevě.
Látka se považuje za bezpečnou. V ČR je, na rozdíl od USA, používání maltitolu v nezbytném množství v potravinách povoleno.
Používá se buď ve formě bílého krystalického prášku – maltitolu, anebo v tekuté formě jako maltitol sirup. Vyrábí se hydrogenací maltózy, což je cukr získaný ze škrobů. Maltitol se přidává do žvýkaček, sladkostí (hlavně do marcipánu a nugátu), mražených krémů, bývá součástí stolních sladidel pro diabetiky apod. Používá se také v kosmetických výrobcích.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text použitý v původním znění a se souhlasem autorky MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníkové
13963