MUDr. Lukáš Plachý: Nízkosacharidová dieta u dětí a dospívajících s diabetem I. typu

MUDr. Lukáš Plachý: Nízkosacharidová dieta u dětí a dospívajících s diabetem I. typu
Ketogenní dieta u dětí není doporučována. Ohledně vhodnosti nízkosacharidové diety byste se měli poradit s dětským diabetologem. Zdroj: Shutterstock

Dosažení a udržení optimální kompenzace u dětí s diabetem mellitem 1. typu (DM1) není jednoduché a mnoha rodinám se i přes nemalé úsilí, podporu diabetologa a dostupnost různých technologických pomůcek nedaří splnit glykemické cíle stanovené mezinárodní společností pro léčbu dětského diabetu.

Z tohoto důvodu se stále stupňuje snaha vhodně doplnit inzulinovou léčbu tak, aby se ještě zlepšily výsledky léčby dětského diabetu, a minimalizovala se tak rizika vzniku pozdních diabetických komplikací. V poslední době se velmi populární stala nízkosacharidová dieta.

Nízkosacharidová (low carb) dieta se v poslední době stává oblíbeným způsobem stravování. Vedle často zmiňovaných benefitů s sebou však dieta může nést také určitá zdravotní rizika, která by rozhodně neměla být opomenuta.

Charakteristika nízkosacharidové diety

Dle definice je nízkosacharidová dieta taková, ve které je méně než čtvrtina denního energetického příjmu získána ze sacharidů. U dětí starších 10 let používáme definici platnou pro dospělé, u kterých platí, že pokud denní příjem sacharidů ve stravě není větší než 130 g, jedná se o nízkosacharidovou dietu. V případě extrémního snížení sacharidů ve stravě (u dětí do 10 let <10 % energetického příjmu v sacharidech, u starších denní příjem sacharidů <50 g) mluvíme o dietě ketogenní.

Tabulka shrnuje orientační hodnoty maximálního příjmu sacharidů platné pro nízkosacharidovou a ketogenní dietu. | zdroj: časopis DIAstyl

Zlepšuje nízkosacharidová dieta u dětí a dospívajících kompenzaci?

Bylo prokázáno, že vyšší množství sacharidů v jídelní porci je následně spojeno s vyšší variabilitou glykémií. Důvodem této variability by mohly být chyby v počítání počtu sacharidů, dle některých studií může tato chybovost dosáhnout až 50 %. Druhým možným důvodem je proměnlivost, jak rychle se do krve vstřebává inzulin z podkoží a sacharidy ze střeva. Proto se správné množství sacharidů nemusí ve správnou chvíli potkat se správným množstvím inzulinu, což je příčinou následného rozkolísání glykémií.

Myšlenkou, která stojí za užíváním nízkosacharidové diety u jedinců s DM1, je skutečnost, že pracujeme s menšími čísly. Jíme menší množství sacharidů, na které aplikujeme menší množství inzulinu, výchylky způsobené chybným výpočtem sacharidů nebo proměnlivostí vstřebávání inzulinu a sacharidů by měly tedy být také nižší, a celková kompenzace diabetu následně lepší.

V různých odborných časopisech nebo ve svých ambulancích jistě můžeme bez větších obtíží najít několik příkladů dětí, které mají na nízkosacharidové dietě opravdu vynikající výsledky léčby diabetu (čas v cílovém rozmezí se u nich může pohybovat nad 90 %, glykovaný hemoglobin může být v některých případech obdobný jako u dětí bez diabetu). Na druhou stranu takové výsledky občas vídáme i u dětí, které mají standardní příjem sacharidů ve stravě, a ne všechny děti s nízkosacharidovou dietou takto dobrých výsledků dosahují.

Abychom mohli s jistotou tvrdit, že nízkosacharidová dieta zlepšuje kompenzaci diabetu, potřebovali bychom mít výsledky studií provedených na větším počtu dětí s DM1. Bohužel ale existují pouze menší studie s dospělými jedinci s DM1, z nichž opravdu některé pozitivní efekt nízkosacharidové diety na kompenzaci diabetu ukazují.

MUDr. Klára Sochorová na téma: Náplasťové pumpy aneb Bezhadičková léčba diabetu

Inzulinové pumpy lze dělit podle vzhledu na pumpy tzv. hadičkové, u nichž z pumpy vede hadička končící kanylou, a na pumpy náplasťové, kde je ...

Je tato dieta zcela bezpečná?

Zkušenosti nám ukazují, že nízkosacharidová dieta s sebou může nést různá zdravotní rizika. Důležitým příkladem je zvýšení koncentrace cholesterolu v krvi, které samo o sobě přináší výrazné riziko poškození cév (podobně jako horší kompenzace diabetu). Pokud mírně zlepšíme kompenzaci diabetu za cenu zvýšení koncentrace cholesterolu v krvi, můžeme nakonec celkové riziko rozvoje cévních komplikací zvýšit. Dále bylo u některých dětí s DM1 na nízkosacharidové dietě popsáno snížení růstové rychlosti, poruchy pubertálního vývoje, výrazné pocity hladu a únavy nebo častější hypoglykémie.

Také bychom neměli zapomínat, že příprava nízkosacharidové stravy je časově i finančně relativně náročná. Samostatnou otázkou je snížení hmotnosti, které vídáme u naprosté většiny dětí na nízkosacharidové dietě. Velká část dospělých by zhubnutí několika kil uvítalo, podobně na tom jsou děti a dospívající s DM1 s nadváhou nebo s obezitou. Hubnutí bylo ale popsáno i u dětí, které již před zahájením nízkosacharidové diety měly podprůměrnou hmotnost, a ztráta hmotnosti je u nich nežádoucí.

Dle aktuálních mezinárodních doporučení by sacharidy u všech dětí a dospívajících s DM1 měly tvořit přibližně polovinu denního energetického příjmu. Pokud se rozhodneme pro nízkosacharidovou dietu, výrazně omezíme příjem sacharidů, aniž bychom snížili celkový příjem energie. Energii, kterou bychom v sacharidech přijali, musíme nahradit zvýšeným příjmem tuků a bílkovin.

Bohužel podobně jako u možného pozitivního efektu na kompenzaci diabetu neexistují studie hodnotící rizika nízkosacharidové diety u většího počtu dětí s DM1. Máme ale spolehlivá data ohledně důsledku extrémního snížení množství sacharidů (ketogenní diety) u dětí. Tato data byla získána popisem relativně velkých skupin dětí s těžkou formou epilepsie, u nichž klasická farmakologická léčba nestačí, a ketogenní dieta se používá k udržení jejich nemoci pod kontrolou. Bylo prokázáno, že ketogenní dieta vede u dětí ke zvýšení koncentrace cholesterolu v krvi, poruše růstu a ztrátě hmotnosti.

Kdo je MUDr. Lukáš Plachý? | zdroj: časopis DIAstyl

Závěrem

S ohledem na prokázaná výrazná zdravotní rizika ketogenní dietu u dětí s DM1 nedoporučujeme. Jasná doporučení ohledně klasické nízkosacharidové diety se z důvodu chybějících informací dávají těžko a nízkosacharidová dieta bude jistě ještě minimálně několik let velmi kontroverzním tématem, o kterém se budou vést spory na domácích i mezinárodních lékařských konferencích. Pokud byste se pro nízkosacharidovou dietu společně se svými dětmi rozhodli, je vhodné její možné výhody a možná rizika probrat s vaším diabetologem a následně společně s ním pečlivě monitorovat vznik možných komplikací.

Zdroj: autorizovaný článek z časopisu DIAstyl užitý v původním znění se souhlasem autora a šéfredaktorky časopisu, Mgr. Kamily Leciánové.

10439

Diskuze k článku