Fenykl: Voňavá bylinka pomůže s trávením, cukrovkou i v období menopauzy
MUDr. Jitka Husáková: Intimní život s cukrovkou aneb Nebojte se o svých problémech mluvit
Zdroj: Shutterstock
Špatně kompenzovaná cukrovka přináší mnohočetné komplikace, které se mohou projevit jak v časném období po diagnóze, tak především z dlouhodobého hlediska. Ve spojitosti s cukrovkou je však málokdy zmiňováno riziko rozvoje sexuálních dysfunkcí. Sexuální komplikace nenarušují pouze sociální a pohlavní život pacientů, ale jsou mnohdy prvním příznakem i jiných zdravotních obtíží.
Sexuální dysfunkce vznikají na základě diabetické neuropatie či cévních a hormonálních změn. Pacienti se však o obtížích často obávají s lékařem mluvit, proto nebývá tento zdravotní problém správně a zejména včas léčen, což může přinést řadu zdravotních komplikací.
Intimní život s cukrovkou II. typu: Jaká skrývá úskalí?
Diagnóza cukrovky. Zvládáte to jako správní partneři a najednou si ten, který diabetes nemá, všimne, že intimnosti už nejsou to, co bývaly. A ...
Sexuální dysfunkce u mužů
Pod tímto pojmem si mnozí představí poruchy erekce či ejakulace mužů. Ve skutečnosti jde ale o široké spektrum různých postižení, jejichž základem je včasná diagnostika a následná léčba. Při poruše ejakulace může docházet k předčasnému výronu semene. Výron semene může také zcela chybět, a to v případě tzv. suchého orgasmu nebo při retrográdní ejakulaci, kdy dochází k výronu v obráceném směru, tedy do močového měchýře. Navíc u mužů s diabetem je často pozorována změna složení spermatu – všechny tyto komplikace snižují možnosti na oplodnění partnerky.
Další komplikací v sexuálním životě nejen diabetiků je porucha ztopoření penisu (erekce). Při té dochází ke změnám prokrvení topořivých těles, která se nacházejí uvnitř penisu a jsou odpovědná za erekci. Snížení tuhosti penisu při souloži může být pouze občasným problémem, často však narušuje pohlavní styk partnerů. Erekce je buď nedostatečná, tedy trvající pouze krátkou dobu, nebo je penis nedostatečně ztopořen, a kvůli tomu není možné dosáhnout uspokojivé délky styku. Často v takovém případě není soulož možná vůbec.
Komplikace spojené s erektilní dysfunkcí
U pacientů s neuspokojivou kompenzací diabetu již v raném věku pozorujeme tzv. opožděnou pubertu, která je spojena se sníženou produkcí pohlavních hormonů, jež jsou ke správnému vývoji jedince nezbytné. Erektilní dysfunkcí trpí až 30 milionů mužů v USA a výskyt této poruchy se zvyšuje dvojnásobně s věkem již od 40 let. Muži s cukrovkou mají až trojnásobně vyšší riziko výskytu erektilní dysfunkce. Poruchy erekce mohou také být prvním příznakem onemocnění srdce.
U mužů se může také vyskytnout snížená touha (libido) po styku stejně jako u žen. Snížení až chybění libida má také za následek narušení partnerského soužití.
Erektilní dysfunkce (ED) ve zkratce
- Komplikace se objevují o 10–15 let dříve než u mužů bez diabetu.
- Muži s diabetem mají ED 2–3x častěji než muži bez diabetu.
- ED je závažnější u diabetiků než u mužů bez diabetu.
- U diabetiků dochází k menší odpovědi na orální medikaci ED.
- Věk u mužů s diabetem zdvojnásobuje riziko ED.
- ED může poukazovat na možné onemocnění srdce.
- Muži léčící se s cukrovkou, vysokým tlakem a zvýšenými tuky či se srdeční chorobou by měli být preventivně vyšetřeni také na ED.
Sexuální dysfunkce u žen
Sexuální obtíže žen jsou ve srovnání s muži méně známé, a jsou proto mnohdy zlehčovány. Jejich podhodnocení však může ovlivnit psychiku i sexuální život a také narušit partnerský vztah. Ve vyšším věku, zejména po přechodu, se tyto komplikace mohou týkat až 60% žen s diabetem. Může docházet ke snížení touhy i lubrikace (přirozeného zvlhčování pohlavních cest), která může způsobit bolestivý pohlavní styk a v neposlední řadě poruchy orgasmu. Potíže může způsobit i vyšší výskyt zánětů močových cest a pohlavních orgánů.
V oblasti pohlavních orgánů dochází k úbytku svaloviny a sliznice. Tyto změny jsou podmíněny změnou hladiny hormonů, prokrvení a poškozením nervů, v důsledku čehož dochází ke snížení prožitku z pohlavního styku.
Ženy s dlouhodobě špatně kompenzovaným diabetem popisují mnohdy pohlavní styk bez vyvrcholení (orgasmu), který může chybět z důvodů poruchy prokrvení a citlivosti genitálu. U žen léčených s cukrovkou 1. typu jsou také pozorovány poruchy menstruačního cyklu a syndrom polycystických vaječníků. Je důležité tyto obtíže neopomíjet a vyhledat pomoc diabetologa a gynekologa, jelikož diabetičky v plodném věku se potýkají s vyšším rizikem výskytu různých intimních obtíží, a to bez ohledu na typ cukrovky.
Základem je včasná diagnóza
Záměrem tohoto přehledu možných problémů v intimní oblasti je povzbudit osoby s diabetem k včasnému rozpoznání obtíží, konzultaci s lékařem a léčbě příslušných komplikací. Téma sexuálních dysfunkcí je pro pacienty i některé lékaře ožehavé, přesto je velmi důležité věnovat této problematice náležitou pozornosti, jelikož její léčba vede ke zlepšení zdravotního, partnerského i intimního života u lidí s diabetem. Sexuální obtíže mohou včas upozornit na případné další zdravotní problémy, a tím urychlit jejich včasnou léčbu.
MUDr. Jitka Husáková: Důkladná péče o nohy je při diabetu zásadní
V rámci péče o pacienty s diabetem by tedy kromě sledování hodnot glykemií neměly být opomenuty ani pravidelné kontroly jejich nohou, tedy částí ...
Příčiny sexuálních obtíží
Základní příčinou problémů v intimní oblasti jsou změny cév a nervů v důsledku dlouhodobě vysokých glykemií. Dalším významným faktorem jsou změny hladin pohlavních hormonů, ale také okolnosti, které může pacient ovlivnit sám, jako je například stres, deprese, obezita, nedostatek pohybu, konzumace alkoholu či kouření. Více jsou problémy ohroženi také lidé s onemocněním srdce, vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou tuků v krvi.
Se sexuálními obtížemi je spojeno také užívání některých léků, jako jsou například diuretika (léky na odvodnění), beta-blokátory, některé typy antidepresiv či dokonce antiparkinsonika.
Patříte také do rizikové skupiny?
V současné době je možné při podezření na diagnózu sexuálních dysfunkcí vyplnit základní dotazníky, které jsou volně dostupné na internetu nebo u lékaře, a tím včas odhalit případný problém. U mužů je nejčastěji používán Dotazník sexuálního zdraví pro muže (IIEF-5), pro ženy byl vytvořen dotazník The Female Sexual Index (FSFI) a dotazník DSM-5. Pokud máte podezření, neobávejte se obrátit na gynekologa, urologa či diabetologa. Ten vás může odeslat i za dalším specialistou – andrologem.
Modrá pilulka není jediným lékem
Nejlepší samozřejmě je těmto komplikacím předcházet za pomoci dlouhodobého udržování správné kompenzace diabetu a včas také odhalit a léčit i další přidružená onemocnění. Nezapomeňme také zmínit obecná doporučení, jako je zlepšení životního stylu, pravidelný pohyb a zejména zanechání kouření či snížení konzumace alkoholu. Tyto změny jsou pro úspěch léčby zásadní. V případě vyloučení jiné příčiny obtíží je u postižených možné nasadit i léky.
Nejznámějším lékem je tzv. „modrá pilulka“, tedy viagra (sildenafil). Ve skutečnosti je však možných léčiv se stejným a někdy i rychlejším účinkem více, např. vardenafil, tadalafil či avanafil. Je důležité pamatovat na to, že pro jejich účinek je nutná erotická stimulace (zrakem, dotykem nebo obojím). Jejich používání je však omezeno – osoby po infarktu, mrtvici a osoby s dalšími onemocněními srdce musí vždy užívání těchto léků konzultovat s odborníkem.
Další možnosti léčby
Dále je možné koupit krémy, které se aplikují na penis, do močové trubice a do pochvy. Některé léky se podávají i injekčně přímo do topořivých těles penisu. Dále pacienti mohou využívat k navození erekce vakuové pumpy či penilní kroužky. Poslední možností léčby erektilní dysfunkce je zavedení penilní protézy do topořivých těles penisu. Tato terapie není v České republice hrazena z veřejného zdravotního pojištění a operaci si tedy pacient musí zaplatit sám.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky MUDr. Jitky Husákové
3990