MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.: Preventivní prohlídky dětí. V čem jsou u diabetiků jiné?

MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.: Preventivní prohlídky dětí. V čem jsou u diabetiků jiné?
Preventivní prohlídky u diabetických dětí se nijak zvlášť neliší od těch, které se provádějí u zdravých. Zdroj: Shutterstock

Jednotné preventivní prohlídky u praktického dětského lékaře absolvuje ze zákona každé dítě. Jejich náplň a časové rozmezí stanoví vyhláška Ministerstva zdravotnictví. V České republice jsou preventivní prohlídky na vysoké úrovni a všechny je plně hradí zdravotní pojišťovny. Pro děti a jejich rodiče mají tyto kontroly obrovský, nezastupitelný význam.

Každou prohlídku lékař zaznamenává do zdravotní dokumentace a zdravotního a očkovacího průkazu dítěte. Zkušenosti z praxe neustále ukazují, jak mohou být pečlivé zápisy do zdravotního průkazu dítěte v budoucnu pro něj důležité. Jednotné preventivní prohlídky začínají prohlídkou novorozence (doma do 2 dnů po propuštění z porodnice), následují prohlídky ve 14 dnech věku, v 6 týdnech, ve 3 měsících, ve 4–5 měsících, v 6 měsících, v 8, 10–11, ve 12 a 18 měsících věku. Dále je pak dítě zváno na prohlídky ve 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 a 17 letech.

Poslední prohlídka se provádí před ukončením péče v oboru praktického lékařství pro děti a dorost, nejpozději před dnem dovršení 19 let věku.

Dětí s diabetem 2. typu enormně přibývá! Na vině bývá nejčastěji obezita

Počet dětí s diabetem 2. typu neustále roste. Lze dokonce říct, že 2. typ cukrovky je u dítek a dospívajících mnohem rozšířenější než 1. typ. ...

Každá prohlídka má svůj účel

Prakticky každá z jednotných preventivních prohlídek má svá specifika. U novorozence je to například kontrola preventivního vyšetření sluchu, podání vitaminu K a zahájení podávání vitaminu D (předcházení křivici). Mezi 3. a 6. týdnem dostanou děti doporučení k ortopedickému vyšetření kyčlí a od 6 týdnů se provádí orientační vyšetřování zraku a sluchu. V 6 měsících je na místě zaregistrovat dítě u zubního lékaře a zapojit jej do pravidelných zubních prohlídek. Od 12 měsíců věku hodnotí praktický lékař vývoj řeči a sociálního chování dítěte.

Ve 3 letech se mimo jiné změří dítěti krevní tlak a vyšetřuje se moč diagnostickým papírkem. V 5 letech se navíc posuzuje školní zralost, vyšetřuje poznávání barev, u rizikových dětí (u kterých se v rodině vyskytla cévní mozková příhoda nebo srdeční infarkt u předků do 55 let věku) se stanovuje hladina krevních tuků. U třináctiletých dívek se pozornost věnuje i menstruačnímu cyklu a počíná se řešit pracovní a studijní zaměření. V 15 letech jsou probírány otázky sexu.

Zubní preventivní prohlídky se provádějí u dětí do 18 let dvakrát ročně, přičemž první prohlídku by mělo dítě absolvovat mezi 6. a 12. měsícem života. Preventivní prohlídku u gynekologa má dívka absolvovat v 15 letech a dále se gynekologické preventivní prohlídky provádějí jednou ročně.

Jak probíhá prohlídka?

  1. Anamnéza: lékař zjišťuje změny zdravotního stavu od minulé prohlídky.
  2. Fyzikální vyšetření: jeho součástí je změření tělesné délky (výšky), hmotnosti, obvodu hlavy a zhodnocení těchto parametrů dle růstových grafů dětské populace, dále vyšetření psychomotorického vývoje a cílená vyšetření specifická pro daný věk.
  3. Diagnostická rozvaha.
  4. Závěr a poučení rodičů dle výsledků a věku dítěte.

Co je cílem preventivních prohlídek?

  • Sledovat správný růst a vývoj dítěte od narození do 18 let věku, a to nejen vývoj tělesný, ale také psychomotorický a sociální.
  • Odhalit vrozené vady a získaná onemocnění co nejdříve, zajistit jejich včasnou a správnou léčbu a sledování na specializovaných pracovištích.
  • Průběžně kontrolovat, zda a jak tato léčba probíhá, jaké má výsledky a plány dalšího pokračování.
  • Posoudit školní zralost, dle potřeby poskytnout poradenství volby povolání a přípravy na něj.
  • Kontrolovat očkování dítěte proti infekčním chorobám (dle zákona č. 258/2000 Sb).
  • Zhodnotit po všech stránkách dosavadní vývoj i zdravotní stav a předat dítě do péče praktických lékařů pro dospělé.

Rozhovor s fytoterapeutkou Monikou Poledníkovou na téma: Byliny a diabetes

Na úvod vám Moniku Poledníkovou trochu představíme. Tato dáma není pouze fytoterapeutkou (pozn. redakce: fytoterapeut = lidově bylinkář), ale ...

Rozšířená péče pro děti s diabetem

Preventivní prohlídky u pediatra se u dětí s diabetem provádějí stejně, jako je tomu u ostatních dětí. Při každé prohlídce se ale navíc věnuje pozornost stavu kompenzace a léčby cukrovky, docházkám na kontroly do diabetologické ordinace, přítomnosti chronických diabetických komplikací (především, zda dochází dítě pravidelně na kontroly očního pozadí, jaké má množství albuminu v moči) a důvodům případných hospitalizací pro hypoglykemie nebo ketoacidózy. Podkladem pro tyto rozšířené preventivní prohlídky jsou zprávy z diabetologické ordinace.

Děti s diabetem a jejich rodiče mají příležitost seznámit svého praktického lékaře se všemi technologickými novinkami, které používají pro sledování své kompenzace, např. FGM (flash glucose monitoring) nebo CGM (continuous glucose monitoring), a rovněž pro léčbu (nová analoga inzulinu s velmi krátkým nebo naopak dlouhým účinkem, inzulinové pumpy apod.). Rozvoj těchto novinek a jejich užití v běžné praxi je v České republice tak rychlé (naštěstí), že všeobecně zaměřený praktický lékař nemůže být plně se všemi novinkami v diabetologii obeznámen. Jistě se s nimi díky dětem a jejich rodičům rád seznámí.

Doporučuji rodičům věnovat preventivním prohlídkám svého dítěte u praktického lékaře pro děti a dorost mimořádnou pozornost. Mají pro dítě obrovský význam. Mohou zásadně ovlivnit jeho další život a zdraví. Stejně to platí pro diabetiky, i když pravidelně docházejí do své diabetologické ordinace.

medailonek

Medailonek MUDr. Jaroslava Škvora, CSc. | zdroj: časopis DIAstyl, užito se svolením

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text použitý v původním znění se souhlasem autora MUDr. Jaroslava Škvora, CSc. 

2236

Diskuze k článku