Mučenka je výborným zdrojem antioxidačních látek. Diabetikům pomůže v prevenci rozvoje komplikací onemocnění
Mučenka je součástí bylinné medicíny. Její plody představují vyhledávanou a osvěžující delikatesu. Pro diabetiky je prostředkem pro udržení optimálního lipidového profilu a zdrojem výborných antioxidačních látek.
Mučenka nemá jen okrasné využití. Ve fytoterapii je ceněnou rostlinou, která pomáhá ulevit od mnoha potíží. Je velmi prospěšná ženám. Při diabetu pomůže lépe zvládat možné stresové situace. Tím pádem prospěje těm, kteří se s ním léčí, i jejich okolí.
Mučenka oslní zvláštními bílo-fialovými květy
Na světě existuje více než pět set druhů mučenek, ty patří do čeledi Passifloraceae (mučenkovité). Nejčastěji se setkáte s mučenkou pletní (Passiflora incarnata) a mučenkou jedlou (Passiflora edulis). Je to trvalka, která vypadá jako liána. Roste v tropických a velmi teplých oblastech naší planety, převážně v Jižní Americe, konkrétně Mexiku, ale najdete ji hojně i ve Francii nebo Itálii. Má krásné, zajímavé bílo-fialové květy.
Plody mučenky jedlé (Passiflora edulis) jsou známé jako maracuja, vejčité, dužnaté a žluté nebo fialové barvy, velmi osvěžující a bohaté na vitamín C.
Fungovala jako jedna z léčivých rostlin již v léčitelství starých Aztéků, převážně jako sedativní rostlina. Jezuité ji pojmenovali Passiflora (květ ztělesňující utrpení) s odkazem na Kristovo utrpení. Do Evropy se dostala díky Španělům. V dnešní bylinné medicíně se používají nadzemní části mučenky (listy a květy). Flavonoidy a alkaloidy mučenky jí dodávají silné relaxační účinky, díky čemuž je jednou z nejúčinnějších bylin v boji proti stresu a úzkosti. Což může být velmi prospěšné nejen diabetikům, ale také jejich přímému okolí.
Léčíte se s poruchami krevního oběhu? Na tyto potravinové doplňky byste si měli dávat pozor nejen při diabetu
Léčba poruch srážení krve je poměrně běžná. Medikamenty, které jsou užívány osobami, jež s těmito poruchami mají potíže, ale mohou vykazovat ...
Fytoterapeutické použití a složení mučenky
Nadzemní části rostliny obsahují malé množství účinných látek, které však ve vzájemné synergii poskytují uživateli mnoho zdravotních výhod. Jsou to flavonoidy, glukosidy a již zmíněný vitamín C. Tyto látky doplňují ve složení alkaloidy, isomaltol a maltol. Rostlina se používá převážně ve směsích nebo potravinových doplňcích pro podporu kvalitního spánku a lehkého usínání.
Diabetikům může být prospěšná pro lepší zvládání stresových situací spojených s onemocněním a díky vitamínu C působí také jako významný antioxidant v prevenci vzniku komplikací cukrovky.
Běžně se používá pro léčbu úzkostných poruch. Je k dostání ve formě kapslí, které obsahují mučenkový prášek, často se kombinuje s dalšími sedativními bylinami (např. kozlík lékařský, chmel, meduňka, escholtzia, heřmánek pravý, třezalka tečkovaná). Můžete ji užívat i ve formě tinktury nebo jako bylinný nálev.
Jaké jsou fytoterapeutické výhody mučenky?
- Napomáhá uvolňovat hormony dobré nálady endorfiny, čímž podporuje pocit štěstí a pohody a má pozitivní vliv na spánkové poruchy.
- Snižuje projevy stresu a úzkosti, nervozitu, nervové bolesti nebo křeče, které se projevují jako reakce těla na psychické nepohodlí.
- Podporuje zmírnění trávicích poruch nervového původu.
- Je vhodná také při zvýšeném bušení srdce v rámci reakce těla na psychické vypětí.
- Používá se i při léčbě kožních onemocnění nebo poruch oběhového systému (např. hemeroidy).
- Ženy ji ocení v rámci projevů premenstruačního syndromu a při bolestivé menstruaci, v období menopauzy pak snižuje výkyvy nálad. Funguje také jako prostředek proti migrénám.
- Díky flavonoidům mohou z mučenky profitovat diabetici také proto, že tyto látky zlepšují patogenezi diabetu a jeho komplikací prostřednictvím regulace metabolismu glukózy, aktivity jaterních enzymů a úspěšného managementu lipidového profilu, což je důležité pro kontrolu hladin LDL cholesterolu v krvi.
- Alkaloidy pak jsou u těch, kteří se léčí s cukrovkou, prospěšné hlavně jako podpora zlepšení sekrece inzulínu a citlivosti těla na tento hormon. Zároveň to jsou silné antioxidační látky.
- Extrakt z mučenky také pomáhá snižovat hladinu oxidovaných lipidů v těle a je také vhodný pro snižování krevního tlaku.
- Používá se jako podpůrný prostředek při odvykání závislostí (alkohol, tabák, drogy a další).
Aktivní uhlí bylo zkoumáno jako prostředek prevence inzulínové rezistence: Má i další zdravotní benefity
Aktivní uhlí je uváděno jako jeden z prostředků, který je vhodný pro snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi. Je také vyhledávaným ...
Na co si dát pozor, pokud chcete užívat mučenku
Užívání bylinných léčiv je dobré nejen při diabetu prodiskutovat s lékařem nebo odborným fytoterapeutem, obzvláště z důvodu možného ovlivnění farmaceutické léčby. Pokud berete antidepresiva, léky na management glykémie nebo antikoagulanty (léky na ředění krve), je konzultace s lékařem více než nutná z důvodu předejití nepříjemným komplikacím. U mučenky se navíc nedoporučuje užívání, pokud budete řídit motorové vozidlo (sedativní účinky).
Měli byste se jí vyhnout také v době těhotenství a kojení, před plánovanou operací nebo dentálním zákrokem (ředí krev), není vhodná pro užívání s dalšími fytoterapeutiky podporujícími ředění krve. Není vhodná ani pro děti. Neodborné dávkování nebo nedodržování odborníkem doporučeného dávkování může vést k projevům nevolnosti. Může vyvolat alergickou reakci.
Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com, Hsph.harvard.edu, Clevelandclinic.org
1943