Obezita je těžké břemeno, pro diabetiky má nepříjemné následky. Zapomeňte na výtah i dálkové ovládání
Mouka z hmyzu: Proč ji zařadit do diabetického jídelníčku?
Zdroj: Shutterstock
Už samotný název „mouka z hmyzu“ může v mnohých lidech vyvolávat nelibost. Když však pomineme neobvyklost této suroviny v našich končinách, je nutné zmínit, že má celou řadu benefitů pro lidské zdraví. Na českém trhu je k dostání zejména mouka cvrččí. Stojí za vyzkoušení?
V tuzemsku není hmyz přirozenou součástí jídelníčku. Přitom má vysokou nutriční hodnotu, co se týká obsahu vitamínů, bílkovin a minerálních látek. V podobě mouky ze cvrčků jej pak v podstatě ani nezaznamenáte v připravených domácích produktech. Šanci hmyzí mouce mohou dát dokonce i diabetici.
Cvrččí mouka a její charakteristika
Jak již samotný název napovídá, cvrččí mouka je vyráběná pouze z jemně rozemletých cvrčků, kteří se chovají na farmách. Konzistence prášku, jež má neutrální chuť, nabízí mnoho možností využití v kulinářském světě (lze přidávat do smoothie, pudinků, omelet, těst na domácí pečivo). Bohatý je tento produkt zejména na proteiny, vitamín B12 a železo. Na první dobrou může odrazovat, má ale celou řadu předností. To ovšem věděli už naši dávní předkové, neboť hmyz byl běžnou součástí jejich jídelníčku pro svou výživovou hodnotu. A vlastně je i dnes, v některých částech planety Země. Ostatně o entomofágii neboli pojídání hmyzu se hovoří čím dál častěji. Je prý jakousi budoucností lidské společnosti.
Kompletní zdroj proteinů
Cvrččí mouka je považována právem za kompletní protein, jelikož obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin. Mezi ně se řadí pro zajímavost: leucin (klíčový pro růst svalů), isoleucin, valin, methionin, threonin, lysin, tryptofan (potřebný k produkci melatoninu/spánkového hormonu a serotoninu), histidin a fenylalanin. Kromě jiného obsahuje tento produkt zdravé tuky v porovnání s vepřovým a hovězím masem. Přitom dokonale zasytí a vylepší nutriční profil každého pokrmu.
Nutriční hodnota cvrččí mouky
Nyní nahlédněme na to, jaké má cvrččí mouka nutriční parametry. To může být pro diabetiky směrodatné. První dobrou zprávou je to, že 10 gramů mouky z cvrčků obsahuje nepatrné množství sacharidů (do necelého gramu), tudíž do diabetického jídelníčku skvěle pasuje. V desetigramové porci též najdete:
- 50 kalorií
- 6 gramů bílkovin
- 2 a ½ gramu tuku.
Mouka ze cvrčků dále obsahuje riboflavin, mastné kyseliny, již zmíněný vitamín B12 a železo, biotin, zinek i mangan.
Pozitivní účinky na trávicí ústrojí
Superlativy se to kolem cvrččí mouky jen hemží. Kromě toho, že obsahuje celé spektrum vitamínů, minerálů a zdravých tuků, je i dokonalým zdrojem vlákniny. Respektive tento přírodní produkt z hmyzu obsahuje prebiotikum zvané chitin, který podporuje správnou funkci střev (přispívá k růstu prospěšných střevních bakterií).
Mouka z hmyzu je šetrná k naší planetě
Seč je maso skotu skvělým zdrojem živočišných bílkovin, jeho produkce v podstatě škodí životnímu prostředí. Chov dobytka totiž provází zvýšená produkce plynů (metanu), i dlouhodobé snižování kvality půdy. Oproti tomu cvrččí farmy jsou vůči planetě Zemi velice šetrné. Pakliže by se zvýšil zájem o začlenění hmyzu do jídelníčku, může to z části přispět k zlepšení klimatických podmínek na planetě Zemi.
A ještě několik vět na závěr. Jedinou nevýhodou cvrččí mouky je to, že by se jí raději měli vyhýbat lidé alergičtí na měkkýše (hřebenatky, ústřice, škeble, chobotnice a další).
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Exoprotein.com
1941