Medvědí česnek brzy rozvoní lesy i zahrady, nasbírejte si jej pro lepší management glykémie
Moruše nabývá na popularitě. Sladké plody snižují glykémii a působí proti rakovině
Zdroj: Shutterstock
Diabetici si mohou dopřávat i některé druhy chutného a sladkého ovoce, aniž by se museli obávat o svou glykémii. Možností jsou například plody morušovníku, které mají nízký glykemický index a obsahují látky snižující hladinu krevní glukózy. Zmírňují také potíže související s diabetem, jako je vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina LDL cholesterolu. Svými obsahovými látkami zkrátka předčí kdejakou bobuli a stanou se vítaným pomocníkem v kuchyni i v lékárničce.
Morušovník (lat. Morus) je vysoký, opadavý strom původem z Asie, u nás se však pěstuje již několik staletí. Z původního statného stromu byl vyšlechtěn keř o výšce asi 3 m, který je praktičtější na údržbu i sběr plodů. Plody zvané moruše připomínají tvarem i texturou ostružinu a nyní je běžně najdeme v prodejnách zdravé výživy. Morušovníky se stále častěji stávají užitečnými prvky zahrad, a ne bezdůvodně.
Sladké plody snižují glykémii. Jsou proto vhodné i pro diabetiky
Moruše představuje pro diabetiky ideální svačinku. 100 g plodů obsahuje 8 g sacharidů a plody se vyznačují nízkým glykemickým indexem – rozklad přítomných sacharidů je tedy pomalý, což je pro diabetiky příznivé. Vysoké množství vlákniny navíc zvyšuje pocit sytosti, plodů tak nesníte tolik. Díky své sladivosti lze sušenou moruši rozmixovat a využít jako náhražku cukru. Látky obsažené v listech i plodech moruše působí jako inhibitory glukózových transportérů, α-glukosidázy a α-amylázy, které urychlují rozklad cukrů. Zpomalují tedy sacharidový metabolismus, což brání skokovému zvýšení glykémie. Konzumace plodů moruše přímo snižuje hladinu glukózy v krvi a hladinu glykosylovaného sérového proteinu, což jsou ukazatele, které chtějí mít všichni diabetici pod kontrolou.
Znáte muchovník? Pozornosti diabetiků by rozhodně neměl ujít!
Z celkových asi 200 rostlinných druhů s antidiabetickými vlastnostmi představuje muchovník rod, který nad ostatními vyniká v mnoha ohledech. Na ...
Moruše hýří barvami – vyberte si tu nejvhodnější pro vás
Moruši najdeme ve třech barevných variantách: bílou, černou a červenou. Podle barvy se mírně liší i jejich obsahové látky. Tmavší odrůdy obsahují více antioxidantu resveratrolu, který chrání rostlinu, ale i jejího konzumenta před účinky ultrafialového záření a volnými radikály. Známý je zvláště pro svou schopnost pozastavit rakovinné bujení a léčit kardiovaskulární obtíže. Studie uveřejněná roku 2018 časopisem Scientific Reports dokazuje, že resveratrol účinně zabíjí rakovinné buňky a brání jejich dalšímu množení. Tato látka se vyskytuje především v červeném víně a v ořeších. Milovníci vína však budou zklamaní, resveratrol má protirakovinné účinky pouze při vdechování vinného aroma, nikoliv při popíjení vína.
Plody jsou nabité účinnými látkami. Pomáhají například k lepšímu spánku
Kromě zmiňovaného resveratrolu obsahují všechny odrůdy moruše i jiné účinné složky, jako například vitamíny C, A, B, E, K, minerální látky typu draslík, hořčík, mangan, železo + sacharidy a lipidy.
A jaké další látky moruše obsahuje?
- Železo: obsah železa v moruších je skutečně vysoký. Plody morušovníku obsahují 1,85 mg železa na 100 g, což je 23 % doporučené denní dávky. Obsah železa v moruši je tak srovnatelný s hovězí svíčkovou!
- Vláknina: moruše obsahují hodně vlákniny, která prospívá zažívání. Listy obsahují dokonce 44 % vlákniny, a proto se v Indii používají vedle pšeničné mouky jako surovina k pečení chleba.
- Proteiny: množství proteinů v moruších je vyšší než u většiny bobulí, je srovnatelné s obsahem bílkovin v borůvce, rybách či mléku (asi (1,4 g /100 g ). Obsahují 18 aminokyselin (což jsou stavební bloky proteinů), z nichž 9 je pro člověka esenciálních (tj. nedokáže si je vytvořit a musí je přijímat z potravy).
- Zea-xantin: brání tělo před volnými radikály a chrání sítnici oka před škodlivými ultrafialovými paprsky.
- Neurohormon melatonin: produkovaný v epifýze (šišince) se vyskytuje i v plodech moruše. Podílí se na správném spánkovém režimu a regulaci cirkadiálních rytmů. Vyšší obsah melatoninu mají kvasící moruše, pro klidný a kvalitní spánek je proto ideální sklenka morušového vína!
Plody i listy morušovníku pomáhají s nejrůznějšími zdravotními obtížemi
Díky svým různorodým obsahovým látkám funguje moruše jako skvělý pomocník při léčbě mnohých neduhů:
- Kašel, rýma, horečky, bolest v krku, prevence infekcí dýchacích cest
- Chrání játra a ledviny
- Pomáhá při cukrovce (tzv. hypoglykemický účinek)
- Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak (tzv. hypotenzní účinek – díky obsahu kyseliny γ-aminomáselné – tzv. GABA)
- Zabíjí rakovinné buňky (zmiňovaný resveratrol)
- Čistí a desinfikuje trávicí systém, usnadňuje peristaltiku (díky obsažené vláknině)
- Působí proti chudokrevnosti (má vysoký obsah železa)
Morušovník si snadno vypěstujete i ve své zahradě
Morušovník ocení slunné a teplé stanoviště. Zasaďte ho však raději do závětří. Půda by měla být propustná, v zamokřené zemině se mu líbit nebude. Morušovník má totiž dlouhý a rozvětvený kořenový systém, který zasahuje hluboko do země. Z tohoto důvodu od vás nebude vyžadovat časté přihnojování, protože si pro potřebné živiny dosáhne sám. Ideální doba výsadby je jaro nebo podzim, na jaře je vhodné keř šetrně prostříhat.
Moruši lze zpracovat na mnoho způsobů, všechny chutnají skvěle
Moruše se vám nejvíce odmění svými léčivými látkami v čerstvém stavu, můžete ji však zamrazit nebo sušit. Vyzkoušejte třeba čaj z listů a tinktury z plodů či z kořenů. V létě je možné připravit z moruše lahodná smoothie, ovocné dezerty či zmrzlinu. Rozemletá sušená moruše zase skvěle zafunguje jako náhražka cukru. Po vzoru Indů lze použít dokonce i rozemleté listy k přípravě mouky. Je tedy vidno, že použití moruše v kuchyni i v tradiční bylinné léčbě je skutečně široké. Zkuste si ji vypěstovat na zahradě a vlastní zásobárnu zdraví budete mít vždy po ruce!
Zdroj: iamdiabetic.eu, nature.com, cukrovka.cz
3461