Momordika: Hořká okurka pomáhá proti parazitům, snižuje glykémii a pomůže s vysokým cholesterolem

Momordika: Hořká okurka pomáhá proti parazitům, snižuje glykémii a pomůže s vysokým cholesterolem
Hořká okurka má spoustu léčivých vlastností, které mnohonásobně vyváží její chuť Zdroj: Pixabay

Má divný název, vypadá, jako by měla bradavice, a má hořkou chuť. To na první pohled nepůsobí nijak lákavě. Vše ostatní je na této tykvovité rostlině ale opravdu úžasné. Už jste slyšeli o léčivé hořké okurce, které se přezdívá také karela, hořká dýně či nigauri? A víte, s čím vším vám kromě diabetu může pomoci?

Hořká okurka (Momordica charantia) má vysoký obsah vitaminu C,  A a celé řady důležitých léčivých látek. Tato tropická liána patří do čeledi tykvovitých a má blízko k cuketě, dýni, tykvi a okurce. Pro čínskou odrůdu je typické, že je dlouhá, světle zelená a pokrytá bradavičnatými hrbolky. Naproti tomu indická odrůda je užší a má špičaté konce s drsnými, zubatými hroty na slupce.

Tradiční využití momordiky

Tato zelenina se běžně pěstuje v Indii, Vietnamu, Číně a dalších afrických a amerických zemích a je oblíbenou léčivou rostlinou. Čerstvé a sušené plody a listy jsou ceněny pro jejich antidiabetický potenciál. Obvykle se používají nadzemní části, nezralé plody a semena. Šťáva z listů momordiky se tradičně používá při průjmech, úplavici, horečce, bolestech kloubů, chronických kožních onemocněních, popáleninách, vředech a vyrážkách. V africké lidové medicíně se rostlina používá při parazitárních infekcích, zánětech, horečce a kožních infekcích. V karibské tradiční medicíně se šťáva z listů používá k léčbě hypertenze, infekce dělohy, malárie a parazitární infekce, jako je třeba napadení trávicího traktu tasemnicemi.

Jitrocel není jen na kašel. Snižuje cholesterol, hojí bércové vředy a reguluje glykémii

Není jitrocel jako jitrocel – existuje totiž více než 200 druhů. My se podíváme na tři základní druhy a jejich léčivé schopnosti. Většina ...

Obsah živin a léčivých látek

Plody hořké okurky mají vysoký obsah vitaminu C, který přispívá k hojení ran, a vitaminu A. Obsahují také kyselinu listovou neboli folát. Z minerálů se v momordice nachází draslík, zinek a železo.

Je také dobrým zdrojem katechinu, kyseliny gallové, epikatechinu a kyseliny chlorogenové – silných antioxidačních látek, které mohou pomoci chránit vaše buňky před poškozením.

Kyselina gallová

Kyselina gallová se nachází v různých rostlinách, jako jsou borůvky, hrozny, některé druhy ořechů, duběnky nebo čajové lístky. Má protivirové a protiplísňové účinky, působí protizánětlivě, zmírňuje projevy alergií, působí jako silný antioxidant a chrání před oxidativním stresem na buněčné úrovni. Současně má fytotoxické účinky na některé rakovinné buňky (rakovina prostaty, plic, hrtanu), přičemž na buňky zdravé žádné negativní účinky nemá.

Za zmínku stojí i to, že je momordika nízkokalorická a má vysoký obsah vlákniny.

Může snížit hladinu cukru v krvi

Díky svým silným léčivým účinkům je hořká okurka již dlouho využívána lidmi na celém světě k léčbě cukrovky. V posledních letech její roli v oblasti kontroly glykémie potvrdilo několik studií.

Momordika navíc snižuje hladinu fruktosaminu, což je krátkodobý ukazatel dlouhodobé kontroly hladiny cukru v krvi. Předpokládá se, že hořká okurka dokáže zlepšit způsob, jakým je cukr využíván ve tkáních, a podporuje vylučování inzulinu, hormonu zodpovědného za regulaci hladiny cukru v krvi.

Pomáhá v boji proti parazitům

Extrakt z různých částí rostliny může pomoci v boji s parazitární infekcí způsobenou motolicemi, háďátky, tasemnicemi a dalšími parazity. Za touto schopností hořké okurky stojí fytochemikálie obsažené v různých částech rostliny:

  • flavonoidy,
  • alkaloidy,
  • oligoglykosidy,
  • třísloviny,
  • terpenoidy
  • taniny.

K léčivým vlastnostem momordiky, včetně antibakteriálních, antimykotických, antivirových a antiparazitárních účinků, přispívají zejména saponiny, jako je momordicin, momordin, momordikosid, karavilagenin, karavilosid a kuguacin.

Snižuje špatný cholesterol LDL

Vysoká hladina cholesterolu může vést k hromadění tukového plaku v tepnách. To nutí srdce k většímu výkonu při pumpování krve a zvyšuje riziko srdečních onemocnění. V rámci výzkumu z roku 2018 bylo zjištěno, že hořká okurka může snižovat hladinu špatného cholesterolu, a podpořit tak celkové zdraví srdce.

Olivy: Nečekaný spojenec při léčbě obezity a cukrovky

Podle Státního národního ústavu má více než 60 % Čechů nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a ...

Hořká okurka a rakovina

Provedené výzkumy také naznačují, že momordika obsahuje určité sloučeniny s protirakovinnými vlastnostmi. Například závěry starší studie naznačují, že extrakt z hořké okurky účinně ničí rakovinné buňky žaludku, tlustého střeva, plic a nosohltanu. K podobným výsledkům došli vědci i v rámci další kombinované studie z roku 2020, podle níž byl extrakt z hořké okurky schopen blokovat růst a šíření buněk rakoviny prsu a zároveň podpořit odumírání rakovinných buněk. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, jak může hořká okurka ovlivnit růst a vývoj rakoviny u lidí, pokud se konzumuje v běžném množství, které se vyskytuje v potravinách.

Využití hořké okurky v kuchyni

Momordika má pikantní, nahořklou chuť. Je pravděpodobné, že si na tuto specifickou chuť zvyknete, a možná si hořkou okurku nakonec i zamilujete. Její plody měří na délku přibližně 25 cm a mají typický protáhlý tvar připomínající okurku. Od té se vizuálně liší hlavně tím, že má na povrchu hrbolky, které vypadají jako bradavice. Uvnitř je červená dužina se zhruba jeden a půl centimetru velkými semeny.

Plody lze konzumovat zralé i nezralé. Zpočátku jsou plody momordiky zelené, šťavnaté a příjemně křupavé. Postupně, jak dozrávají, žloutnou. Ve vyšším stupni zralosti ztrácejí na své hořkosti a mají moučnější konzistenci.

Hořká okurka je součástí celé řady tradičních asijských receptů. Můžete ji vařit, péci, dusit nebo nakládat. Jejími plody můžete při vaření nahradit například tykev, dýni nebo brambory. Dá se použít do polévek či omáček. Můžete z ní také vyrobit hranolky nebo chipsy podobně jako z brambor. A nejlepší na tom je, že si tuto tropickou rostlinu můžete vypěstovat doma na zahrádce. Je ale potřeba mít na paměti, že je to liána, která zabere hodně prostoru a potřebuje opěrnou konstrukci, po které se bude pnout.

Zdroj: healthline.com, dále dle textu

3368

Diskuze k článku