Mohu darovat krev, když mám cukrovku?

Mohu darovat krev, když mám cukrovku?
Darování krve může pomoci zachránit lidský život. Přesto ochotní dárci v českém zdravotnictví stále chybí a krve je nedostatek. Zdroj: Shutterstock

Darování krve je nezištný a dobrovolný způsob, jak pomoci druhým. Pomáhá těm, kteří potřebují transfúzi kvůli mnoha rozličným zdravotním potížím. Jen půl litru darované krve může zachránit až tři lidi. Krevní transfúzi vyžadují ročně miliony lidí. Jedni mohou potřebovat krev během důležité operace, druzí jsou na darované krvi závislí po autonehodě. Jak je to s darováním krve u diabetiků?

Jen v České republice chybí nejméně sto tisíc dárců krve. Přitom v průměru potřebuje člověk až pětkrát za svůj život krevní transfúzi a čtrnáctkrát lék vyrobený z krve. Lidskou krev přitom medicína neumí nahradit, je tak třeba získávat ji od dárců. Pro všechny transfúze se využívá lidská krev.

Gestační diabetes: Jaká je prevence jeho vzniku a co pomůže k psychické pohodě?

Těhotenská cukrovka neznamená, že se u vás musí okamžitě objevit všechny komplikace, které existují. Pečujte o svůj psychický stav a dostatečně ...

Darování s sebou nese i finanční benefity pro dárce

Darovat krev může téměř každý, a to buď za úplatu či zdarma. Krevní konzerva však vydrží čerstvá jen 42 dní, proto je důležité chodit darovat krev pravidelně. Plnou krev může žena darovat maximálně čtyřikrát a muž maximálně pětkrát v průběhu dvanácti měsíců. Mnoho zemí využívá různých motivačních programů pro zájemce. Například v tuzemsku je umožněné dárcům snížení základu daně z příjmu fyzických osob o 3 000 Kč za každý odběr krve. Některé pojišťovny poskytují dokonce i různé odměny. Dárce má rovněž nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v den odběru.

Existují různé typy dárcovství. Prvním je darování plné krve, které je typem nejčastějším. V takovém případě darujete zhruba půl litru životodárné tělesné tekutiny. Krev je poté rozdělena na dvě své složky – červené krvinky a plazmu, někdy i krevní destičky. Druhým způsobem je aferéza, během níž jste připojeni ke stroji, který dokáže odebírat a separovat krevní složky, včetně červených krvinek, plazmy a krevních destiček. Nepoužité složky vám vrací zpět.

Mohu darovat krev, když mám cukrovku?

Jen v České republice chybí nejméně sto tisíc dárců krve. Přitom v průměru potřebuje člověk až pětkrát za svůj život krevní transfúzi a ...

Obecné podmínky pro darování krve

Pokud se rozhodnete navštívit odběrové centrum pro dárcovství krve, podívejte se nejdříve na podmínky, které se s darováním pojí. Obecně se uvádí, že krev může darovat každý zdravý člověk ve věku 18-65 let. Existuje také pravidlo, že by v takovém případě neměla být hmotnost dárce nižší než 50 kg u odebrání plné krve. U darování krevních destiček či plazmy je to 60 kg. U každého zájemce je ale posuzována jeho způsobilost k dárcovství individuálně. K odběru vám bude stačit průkaz totožnosti a kartička pojištěnce. Pokud chodíte opakovaně, postačí vám legitimace dárce. Nezapomeňte, že dárcovství má své zásady, které je nutno před odběrem dodržet. Patří mezi ně například konzumace dostatečného množství neslazených nápojů nebo zdržení se pití alkoholických nápojů čtrnáct hodin před návštěvou odběrového centra.

Kdo může mít problém s darováním krve?

Odběrová centra vylučují z dárcovství například ty, kteří měli v posledním měsíci na těle přisáté klíště nebo užívali v uplynulých 30 dnech antibiotika a jiné specifické léky. Problém mohou mít i ženy, které v podstatě “čerstvě” porodily (1 až 9 měsíců od narození miminka), nebo ty, které nedávno ukončily kojení. A co dalšího může vést k zamítnutí žádosti o dárcovství?

  • specifické alergie v anamnéze
  • nedávno ukončený pobyt v tropických a exotických destinacích
  • užívání drog či jiných nebezpečných návykových látek
  • stavy po složitých operacích či transplantaci orgánů
  • vyloučeni z dárcovství mohou být i lidé z tzv. rizikových skupin, tj. trestaní ve věznicích nebo sexuální pracovnice

Darovat krev nemůžete ani šest měsíců po tetování nebo aplikaci piercingu, vyléčení boreliózy nebo endoskopickém vyšetření. Dárcovství je rovněž omezeno při užívání léků, a to i volně prodejných. Do těchto se nepočítá hormonální antikoncepce a vitamíny.

Zajímavostí je, že pokud jakýkoliv člověk ve Švédsku zachrání svým darováním krve někomu život, přijde mu milá SMS, že krev byla darována jinému pacientovi. Jde o motivační program, který využívá nové technologie k tomu, aby lidé pochopili, jak je to skutečně důležité.

Diabetes v mladém věku: Jak fungovat s cukrovkou ve škole a na co si dát pozor na večírku?

Pokud pijete na večírku alkohol, nelžete o tom. Nevědomost může způsobit více komplikací, než si teď dokážete vůbec představit. Cukrovka se ...

Dárcovství krve s diabetem

Člověk s diabetem není z dárcovství krve automaticky vyloučen, několik úskalí zde však je. Diabetik může darovat krev, pokud je hodnota cukru v normě a nemoc se léčí dietou. Vždy je ale vhodné kontaktovat odběrové centrum a sdělit jim svou aktuální situaci, případně se poradit se svým ošetřujícím lékařem. Lékař nemusí odběr krve doporučit jako vhodný, ačkoliv obecné podmínky pro darování splníte. Při léčbě perorálními antidiabetiky nebo inzulínem není bohužel možné krev darovat.

Darování krve je pro diabetika, za splnění nutných podmínek, obecně bezpečné. Než darujete krev, měli byste mít cukrovku pod kontrolou a být v dobrém zdravotním stavu. Tomu můžete pomoci tím, že pečlivě kontrolujete hladinu cukru v krvi, jíte správnou stravu a dostatečně cvičíte. Zdravý životní styl obecně přispívá k udržení glykémie ve zdravém rozmezí.

Zdroj: healthline.com, vfn.czcervenykriz.eumayoclinic.org

15274

Diskuze k článku