Moderní technologie pomáhají snížit riziko komplikací diabetu, vysvětluje odborník

Moderní technologie pomáhají snížit riziko komplikací diabetu, vysvětluje odborník
Správná péče o zdraví může prodloužit život Zdroj: Freepik

Léčba diabetu se díky moderním technologiím neustále vyvíjí a posouvá kupředu. O nejaktuálnějších možnostech léčby cukrovky 1. i 2. typu, které byly prezentovány na pražské konferenci Lifmat, a také o zdravém životním stylu a prevenci komplikací diabetu jsme si povídali s předsedou České diabetologické společnosti ČLS JEP a vedoucím lékařem Diabetologického centra VFN prof. MUDr. Martinem Prázným, CSc., Ph.D.

Pane profesore, jste jedním z garantů zaštiťujících konferenci LIFMAT, která propojuje odborníky ve světě digitálních technologií, inovací a řízení životního stylu. Konference se koná každoročně v Praze a její část je přístupná veřejnosti. Co může konference našim čtenářům z řad diabetiků nabídnout?

Jak jste zmínila, celá konference je zaměřena hodně technologicky a jejím cílem je ukázat pacientům nové směry a vysvětlit, jakým způsobem jim mohou moderní technologie pomoci upravit jejich životní styl tak, aby odpovídal nejmodernějším trendům.

Jakým způsobem nám konkrétně mohou technologie pomoci?

Moderní technologie mohou pomoci eliminovat či odhalit různá rizika komplikací a celkově je podpořit uživatele při dodržování zdravého životního stylu. Dají se využít například při sledování pohybové aktivity či při dodržování zdravého stravování a diety – jedná se třeba o nové aplikace nebo pomůcky, které mohou pomoci při snižování tělesné hmotnosti.

Takže je účast na konferenci přínosná pro osoby s diabetem 1. i 2. typu?

Ano, konference je určená nejen pro pacienty s diabetem či prediabetem, ale přínosné informace díky ní může získat i zdravá veřejnost. Na optimální zdravý životní styl by se měl zaměřit každý, dobrá fyzická kondice je totiž něčím, co se nám zejména ve stáří bude jistě hodit.

Mlsáte u televize rádi dobroty? Rázem je z toho zlozvyk, který vám udělá ze života peklo

Je známým faktem, že když se na jídlo nesoustředíme, často se nám stane, že toho spořádáme mnohem více, než v případě, že se na naši porci ...

A jaké jsou podle vás největší novinky v léčbě pacientů s diabetem 2. typu?

Lékaři mají k dispozici moderní antidiabetika, která mimo léčby diabetu snižují také rizika rozvoje aterosklerózy či kardiovaskulárních obtíží, chrání pacienta před rozvojem srdečního selhání a jsou schopny ochránit také ledviny snížením rizik rozvoje chronického onemocnění ledvin. Důležité je také propojení léčby s životním stylem – každý pacient, který se potýká s metabolickým onemocněním, by se měl aktivně věnovat přiměřené pohybové aktivitě. Navíc dneska máme už doporučené postupy, jakým způsobem by se této přiměřené pohybové aktivitě měli věnovat.

Vzrůstá počet obézních lidí, s čím souvisí riziko prediabetu a následného rozvoje cukrovky 2. typu. Když je člověku zjištěn prediabetes a on opravdu chce zbrzdit či dokonce zamezit rozvoji cukrovky, jaké jsou základní kroky, které by pro to měl udělat?

V podstatě prediabetes nejčastěji odhalí praktický lékař, který by měl provést tu první a základní intervenci a měl by pacientovi doporučit, aby se zaměřil na zdravý životní styl. Bohužel však u praktického lékaře není často dostatečný prostor nad podrobným rozborem jídelníčku, nicméně dnes již máme k dispozici nutriční terapeuty, kteří mohou člověku s prediabetem pomoci s jeho jídelníčkem. Navíc se terapeuti mohou s pacienty propojit pomocí různých aplikací a sledovat tak jejich jídelníček či fyzickou aktivitu. Díky tomu mohou snáze odhalit ty největší problémy v životosprávě pacientů.

Služby nutričních terapeutů však nejsou úplně levnou záležitostí, možná si je řada diabetiků nemůže dovolit…

Jsem proto rád, že čtenáře mohu informovat o tom, že od 1. ledna 2024 vstoupí v platnost projekt, který připravila Česká diabetologická společnost společně s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Jedná se o tom, že v některých diabetologických ambulancích by měli působit nutriční terapeuti a zejména pacientům se složitější léčbou pomoci s vhodným nastavením jídelníčku a životosprávy. Navíc by se měli podílet na edukaci nově diagnostikovaných pacientů a za pomoci moderních technologií je během těchto změn sledovat a na dálku podporovat. Navíc řada pojišťoven z fondu prevence už nabízí diabetikům k proplacení různé služby či produkty.

Pizza není pro diabetiky tabu. Domácí odlehčená verze se špenátem a rajčaty vám přijde k chuti

Pizza je poměrně univerzální pokrm, který se dá servírovat jako hlavní jídlo, přesnídávka nebo lehčí večeře. Její historie přitom sahá poměrně ...

Jak je tomu u pacientů s diabetem 1. typu? Jaké jsou u nich aktuálně největší novinky v léčbě diabetu?

Propojení senzoru a inzulinové pumpy s hybridní uzavřenou smyčky je aktuálně to nejlepší, čím se léčba diabetu 1. typu může pochlubit. Je to možnost léčby, která řadě diabetikům opravdu ulehčí jejich každodenní zvládání diabetu – technologie navíc postupuje dále a přichází nové generace senzorů jako je například Dexcom G7 či Freestyle Libre 2.

A co diabetici, kteří nechtějí být na pumpě?

Na trh se dostávají chytrá inzulinová pera či nástavce na pera, která umožňují propojení s moderní technologií za účelem zaznamenání dávky inzulinu. Navíc mají pacienti k dispozici vedle klasických inzulínových pump tzv. pumpy náplasťové, jejichž nabídka se také bude zvyšovat. Dochází tedy k výraznému zkvalitnění života s diabetem, za což jsme velmi rádi.

Jak moc pacienti tyto nové technologie využívají?

Mnoho pacientů už dostupné moderní technologie pro léčbu cukrovky opravdu využívá, což jim přináší výrazné zkvalitnění života s diabetem. Navíc moderní technologie umožňují volnější režim ve stravování, kdy pacienti nemusí nutně úplně přesně spočítat obsah sacharidů v jídle, jelikož inzulínová pumpa s hybridní smyčkou je schopna za pomoci mikrobolusů glykemii sama zkorigovat a ideálně udržet ve stanovených mezích.

Na jaké další novinky se ještě můžeme do budoucna těšit?

Chystá se také program screeningu autoimunitního diabetu 1. typu, kdy budou vyšetřováni příbuzní či děti diabetiků 1. typu za účelem oddálení nástupu nemoci. Dále byl také v USA schválen první lék na oddálení nástupu diabetu 1. typu a nové léky podobného typu budou také přicházet a testovat se v různých studiích.

Pískání v uších může vést až k depresi. U diabetiků může být ukazatelem rozvoje neuropatie

Tinnitus je vnímání zvuku, který nevychází z vnějšího zdroje. Jedná se o chronický pocit, který může být velmi obtěžující a rušivý. Souvislost ...

A jak vypadá propojení léčby diabetu s umělou inteligencí?

V rámci diabetologie využíváme umělou inteligenci při screeningu diabetické retinopatie v ambulancích u diabetologů. Pokud jsou pacienti ochotni nechat si vyfotit u svého diabetologa oční pozadí, tak algoritmus umělé inteligence je schopen tento záznam vyhodnotit a odhalit možné riziko rozvoje diabetické retinopatie. Na základě tohoto výsledku může být pacient s diabetem odeslán k očnímu specialistovi na další vyšetření. Pokud naopak algoritmus žádné známky komplikací neodhalí, tak pacienti nemusí podstoupit vyšetření očního pozadí u oftalmologa za pomoci rozkapání očí, což výrazně ušetří čas jak lékařů, tak i samozřejmě samotných diabetiků.

To jsou velmi dobré zprávy. Léčba diabetu 1. i 2. typu opravdu prošla modernizací a snaží se nabídnout pacientům to nejlepší. Je však o tyto novinky plošně zájem ze strany samotných diabetiků?

Bohužel pacientům často chybí aktivní zájem o vlastní zdraví. Pacienti zanedbávají prevenci, a i když se třeba již potýkají s nějakými zdravotními komplikacemi, tak ani to je nevede k aktivnímu zájmu o vlastní zdraví. Jsou spíše pasivní a čekají, co jim lékař doporučí a podle toho se rozhodnou, zda se jeho doporučeními budou řídit či nikoliv.

Zdroj: časopis DIAstyl,

autorizovaný rozhovor použitý se svolením prof. MUDr. Martina Prázného, CSc., Ph.D.

2707

Diskuze k článku