Mochyně jsou nabité antioxidanty. Jejich konzumace prospěje i diabetikům

Mochyně jsou nabité antioxidanty. Jejich konzumace prospěje i diabetikům
Krásné dekorativní plody mochyně jsou ideálním zdrojem prospěšných antioxidantů důležitých pro pleť i tělo Zdroj: Freepik

Mochyně zaujme oranžovými kulatými plody v lampion připomínajícím obalu. Kromě toho, že je chutná a dekorativní, představuje také výborného spojence v boji proti diabetickým komplikacím způsobeným oxidativním stresem.

V diabetickém jídelníčku jsou důležité zdroje bohaté na antioxidanty a vlákninu, které mají zároveň protizánětlivý charakter. Plody mochyně mohou být příjemným obohacením se zajímavými zdravotními benefity pro vaše tělo.

Seznamte se s mochyněmi

Mochyně peruánská, známá také pod zkráceným názvem physalis (biologicky Physalis peruviana), je druhem nejběžnějším. Můžete ale narazit i na další druhy Physalis pruinosa (mochyně ojíněná), Physalis angulata (mochyně drobnoplodá), Physalis minima. Patří do čeledi Solanaceae (lilkovité). Má poměrně blízko k rajčeti. Ať už se jedná o divoké (např. quebecký Physalis heterophylla), nebo šlechtěné odrůdy mochyní, najdete je prakticky ve všech tropických, subtropických a mírných světových oblastech.

Nejvíce dostupná mochyně peruánská patřila do jídelníčku Inků, ale moc informací o jejím fytoterapeutickém používání domorodými obyvateli dohledat nelze.

Po tom, co se dostala díky zaoceánským objevům do Evropy, stala se součástí botanických zahrad a její obliba se rozšířila také do soukromého pěstitelství. Z plodů physalisu se začaly vyrábět chutné džemy, likéry, želé, používají se jako ozdoba salátů, studených mís či dezertů. Lze je sehnat jak ve specializovaných obchodech, tak běžných supermarketech, a to převážně v jejich typické sezóně, tedy v létě a na podzim. Existuje také sušená varianta. Je velmi oblíbená nejen v kuchyni, ale také ve fytoterapii.

Černý kmín prospěje diabetikům jako úspěšný regulátor LDL cholesterolu v krvi

Černucha setá neboli černý kmín je plným právem jednou z rostlin, která je poměrně hojně zkoumaná pod vědeckými mikroskopy. Pokud po ní sáhnete – ...

Physalis je také součástí naturopatie a fytoterapie

Ve fytoterapii i naturopatii se díky zajímavému nutričnímu složení stal physalis oblíbeným prostředkem pro léčbu hepatitidy, malárie, revmatu či potíží dýchacího systému. Je poměrně dobrým zdrojem vitamínů pro lidský organismus. Najdete v něm například vitamín B1 (thiamin), vitamín B3 (niacin), draslík, poskytuje kvalitní zastoupení vitamínu C, železa, alkaloidů, beta-karotenu. Díky vzájemné spolupráci obsažených vitamínů a minerálů se stává nejen spojencem vašeho zdraví, ale také krásné a pevné pokožky.

Vitamín C v plodech mochyně funguje jako prekurzor tvorby kožního kolagenu a má navíc silné antioxidační vlastnosti chránící kožní buňky před degradací v rámci působení oxidativního stresu.

Ovoce je taktéž známé pro své výborné protizánětlivé schopnosti a pozitivní vliv na nervový systém (právě díky obsahu vitamínů B). Jeho konzumací podpoříte celkovou obranyschopnost organismu. Pro diabetiky je nejen důležitým zdrojem antioxidantů, které hrají podstatnou roli v prevenci vzniku i rozvoje diabetických komplikací a kardiovaskulárních chorob. Draslík je pro tělo potřebný pro bezchybné fungování nervových přenosů a svalových kontrakcí. Podílí se na vyrovnané srdeční frekvenci. Je také potřebný k inzulínové sekreci, v metabolismu sacharidů a bílkovin, pro vyvážený poměr kyselin a zásad v organismu (acidobazická rovnováha).

Na co dát pozor?

  • Konzumace nezralého physalisu může vyvolat gastrointestinální poruchy, nejčastěji jde o nadýmání nebo bolesti žaludku.

Antioxidační síla pistácií je výborná v rámci prevence vzniku diabetických komplikací. Dejte si je však nesolené

Pistácie jsou bohaté na rostlinné fytosteroly a prospěšné lipidy, které jsou důležité pro zachování zdraví kardiovaskulárního systému. Pomohou ...

Proč je dobré, aby jej konzumovali diabetici?

Plody physalisu je dobré zařadit do diabetického jídelníčku z mnoha důvodů. Nejsou totiž vůbec nudné a jde s nimi připravovat jak sladké, tak slané pokrmy. Navíc jejich konzumace představuje pro organismus jen velmi malou kalorickou zátěž. Vynikají příjemnou, osvěžující chutí. Hodí se výborně do ovocných salátů, domácích dia zmrzlin a sorbetů, koláčů, nepečených dezertů, dají se namáčet v hořké čokoládě vyrobené doma z kvalitního kakaa. Pokud rádi experimentujete, lze je přidat do kečupů, chutney, konzumovat ve formě dipu u grilovaných mas či mořských plodů. Sušené plody mochyně se mohou použít jako náhrada rozinek.

Proč by rozhodně neměla chybět na vašem stole a co umí při diabetu:

  • Je skvělým zdrojem prospěšné vlákniny, která zpomaluje trávicí proces, podporuje pocit nasycení. Pro diabetiky je důležitá kvůli schopnosti zařídit postupné uvolňování glukózy v organismu, a tím pádem působit jako prevence hyperglykémie.
  • Díky obsahu vitamínu C jsou plody physalisu výborným pomocníkem pro lepší vstřebávání železa v organismu a navíc podpoří dobré okysličování těla.
  • Protizánětlivá aktivita a příznivý vliv mochyně na stav imunitního systému jsou pro diabetiky rovněž velmi důležité.
  • Plody mochyně jsou zmiňovány také jako prospěšné v boji proti projevům inzulínové rezistence.

Zdroje: Plants.ces.ncsu.edu, Healthbenefitstimes.com, Ncbi.nlm.nih.gov, Britannica.com

4182

Diskuze k článku