Výsledky studie: Které děti onemocní diabetem 2. typu?
Osoby s diabetem často čelí předsudkům na pracovišti
Britský průzkum, kterého se účastnilo 800 osob s diabetem, ukázal, že 12 % z dotazovaných nebylo umožněno vzít si volno z důvodu léčby diabetu. Dále 25 % respondentů uvedlo, že byli dotazováni na důvod jejich absence v zaměstnání, tedy zda si berou volno kvůli diabetu, i když předpisy takový typ jednání označují za diskriminaci.
Obavy, že by onemocnění cukrovkou mohlo narušit jejich pracovní kariéru, se projevily u 30,8 % účastníků výzkumu. Asi 30 % dotazovaných dále uvedlo, že se více stydí za to, že byli nuceni vzít si nemocenskou kvůli diabetu než z důvodu nachlazení či chřipky. Dokonce 16 % účastníků výzkumu uvedlo, že když volají do práce nahlásit si nemocenskou, raději uvedou, že mají chřipku, než skutečnost, že důvodem jejich nuceného volna je právě diabetes.
Jak je možné zabránit diskriminaci?
Zákon o rovnosti v zacházení ve Spojeném království udává, že by se zaměstnavatelé měli zaměřit na tzv. „přiměřené úpravy“ s cílem zabránit diskriminaci osob s diabetem na pracovišti. Je ovšem nutno uvést, že 51% z dotazovaných osob s diabetem se domnívá, že právě jejich zaměstnavatelé se do těchto úprav nezapojili. Výzkum byl zadán společností Dexcom, přičemž generální ředitel společnosti John Lister se k výsledkům vyjádřil takto: „Ukazuje se, že lidé s diabetem stále mají pocit, že jsou na pracovišti diskriminováni a to až do té míry, že čelí obavám z vynechání pracovního dne, což by dle jejich názoru mohlo dokonce vést ke ztrátě zaměstnání. Doufáme, že tento výzkum donutí kolegy a nadřízené diabetiků přehodnotit to, jak nazírají v zaměstnání na osoby s diabetem – bylo by vhodné zajistit, aby samotná nemoc nepředstavovala překážku v kariéře samotných osob s diabetem.“
Zdroj: www.diabetes.co.uk
353
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný