Mlsání všechny smutky zahání? Ani při diabetu není zapovězené, jděte na to však “od lesa”!
Možná si myslíte, že pokud trpíte diabetem, snažíte se zhubnout, nebo jen zkrátka chcete žít zdravě, je pro vás mlsání tabu. Pokud je řeč o klasických koblihách, sušenkách nebo třeba croissantech, máte pravdu, ty by se v jídelníčku měly objevovat opravdu minimálně, ideálně vůbec. Mlsat se dá ale i zdravě! A my vám v tomto článku ukážeme, jak na to.
Klasické sladkosti jsou většinou zdrojem velkého množství kalorií, spousty jednoduchých sacharidů, tedy cukrů i nevhodných tuků. To jsou rizikové živiny, které bychom měli držet ve svých jídelníčcích na uzdě. Podle této logiky si pak mnohdy veškeré mlsání raději zcela zakážeme.
Nicméně tato zažitá představa, tedy že sladkost = spousta cukru + nevhodný tuk, nemusí tak úplně platit. Velmi záleží na tom, jakou sladkost a v jakém množství si dopřejeme.
Není čokoláda jako čokoláda
Například z jednoho většího desetigramového čtverečku 90% čokolády přijmete jen pouhý 1 gram cukru, tělu navíc dodáte významné antioxidanty, vlákninu a další pozitivní látky. Naproti tomu u mléčné čokolády je obsaženo ve stejném množství více než 5 gramů cukru, tedy v jedné tabulce je to přes 50 gramů cukru.
Podobně i u sušenek, tyčinek a dalších sladkostí je většinou možné vybrat nutričně příznivější variantu. Sledujte údaje na obalu a vybírejte výrobky s nižším obsahem cukru a nevhodného tuku a s vyšším zastoupením vlákniny. Kupujte menší balení, protože jeho velikost většinou předurčuje, kolik toho nakonec sníte.
Už jste ochutnali čerstvé fíky? Ovocná perla Středomoří přinese prospěch i diabetikům!
Fíky jsou zajímavé nejen chuťově, ale také nutričně. Dodají totiž tělu mnoho zajímavých látek, které ho udrží v dobré kondici. Vychutnat si je ...
Mlsejte podomácku
Úplně nejlépe uděláte, když si zdravé mlsání vyrobíte doma. Připravíte si ho podle své chuti a navíc budete přesně vědět, co obsahuje. Při přípravě se vždy zamyslete nad kvalitou a množstvím použitých surovin. Pomocí pár jednoduchých změn může být třeba i čokoládový dort ve vašem podání dezertem, který je nejenom nutričně vyvážený a obsahuje prospěšné živiny, ale na kterém si i pochutnáte.
Pro srovnání: 100 gramů klasického dortu = 1 750 kJ, 5 gramů bílkovin, 26 gramů tuku a 40 gramů sacharidů, kdežto 100 gramů čokoládového dortu z cizrny = 730 kJ, 9 gramů bílkovin, 6 g tuku a 21 gramů sacharidů.
Pět zásad pro přípravu zdravého mlsání
- Uberte množství cukru: nevymýšlejte, jestli klasický cukr nahradit cukrem třtinovým nebo třeba medem a agávovým sirupem. Podstatou většiny těchto alternativních sladidel, která jsou často považovaná za zdravá, je stále jen cukr. Proto se zaměřte především na to, že cukru použijete celkově méně. Využít lze nízkokalorická sladidla, obecně je však lepší postupně si zvykat na méně sladkou chuť, než se ji snažit nahrazovat jinými sladidly.
- S tuky šetřete a vybírejte si ty kvalitní: tuky mají ze všech živin nejvíce kalorií, a proto s nimi zacházejte opatrně. Nicméně kvalitní tuky do jídelníčku patří. Pro pečení se hodí nejlépe řepkový olej nebo kvalitní rostlinné tuky přímo určené na pečení. Vyzkoušet můžete i avokádo. Nezapomínejte při zdravém mlsání na oříšky a semínka, skvělá jsou také ořechová másla.
- Přidejte bílkoviny: ty vás totiž zasytí a sníží glykemický index vašeho jídla. Proto se je snažte “vpašovat” do každé své porce a nezapomínejte na ně ani při mlsání. Bílkoviny zajistí třeba tvaroh, jogurt nebo čerstvý sýr. A samozřejmě při pečení by neměla chybět vejce. Počítají se i rostlinné bílkoviny, ty naleznete například v luštěninách.
- Přidejte vlákninu: ta má mnoho pozitivních účinků. Mimo jiné zvyšuje pocit nasycení a snižuje glykemický index (což platí zejména pro rozpustnou vlákninu). Dávejte při pečení přednost celozrnným moukám a cereáliím, skvělé jsou také ovesné a jiné vločky. Nezapomínejte na ovoce a zeleninu, oříšky či semínka a nebojte se experimentovat ani s luštěninami.
- Nepřehánějte to s množstvím: i zdravá buchta je stále buchta a zdravé cukroví je stále cukroví. Proto si dejte pozor, abyste to s množstvím nepřehnali. Základní radou je: připravujte všeho méně, protože to, co nemáte, to nesníte. Pořiďte si na pečení menší pekáček, dortovou nebo koláčovou formu s menším průměrem. Skvělou volbou jsou také muffiny, kterých můžete upéct, kolik zrovna uznáte za vhodné. Připravujte miniatury klasických sladkých dobrot. Sušenky, lívance nebo třeba cukroví – vše se snažte připravovat co nejmenší. Pravděpodobně takovýchto sladkostí sníte na množství méně, ale uspokojí vás stejnou měrou jako ty velké.
Například 8 ks malého cukroví = 40 gramům, zato 8 ks velkého cukroví = 120 gramům.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Ing. Hany Málkové
6444