Ovesné vločky a jáhly jsou silná dvojka. Velikonoční beránek vás příjemně překvapí
Mlsání bez výčitek? Brokolicové muffiny budou hvězdou velikonočních svátků
Zdroj: Freepik
Blíží se velikonoční svátky a s nimi i každoroční dilema, jestli se letos udržet a raději nic zásadního nechystat, nebo naopak dodržet tradice a tím i porušit dietu. Co když vám ale řeknu, že to jde i jinak? Připravte doma jarní pohoštění z brokolice, která je svým složením doslova královnou všeho zeleného. Nejenom, že obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny, ale má také schopnost ustálit hladinu cukru v krvi.
Brokolice je darem přírody a její účinky jsou pro celkové zdraví více než působivé. Kromě toho, že je tato superpotravina nabitá živinami, hodí se také do redukčních jídelníčků. I proto vám dnes představím recept na vaječné muffiny, které budou ozdobou každého velikonočního pohoštění.
Maratonec a diabetik 1. typu Adam Korecký: „Nikdy není pozdě začít běhat“
Adam pochází z Plzně a pracuje jako prodejce osobních vozidel. Jeho největší záliby jsou sport a auta. V současné době je aktivní sportovec a ...
Původ brokolice
Brokolice je druhem kapusty a přímou příbuznou květáku. Původně se jednalo o planou košťálovinu – stejně jako květák, kapusta, zelí i kedlubna. Jejím prvním výskytem byla oblast Středozemního moře, kde ji kdysi pěstovali Etruskové, a to ještě dávno před tím, než na Apeninský poloostrov přišly italské kmeny. V Čechách byla první brokolice vyšlechtěna v roce 1963, na popularitě však získala až mnohem déle – přibližně v 90. letech 20. století.
Co se v brokolici ukrývá?
Jako jiné superpotraviny je i brokolice významným zdrojem vitamínu C a flavonoidů, které spolu krásně spolupracují na lepším využití. Vitamín C je skvělým pomocníkem pro imunitní systém (jeden šálek obsahuje celou doporučenou denní dávku vitamínu C). Dále je tento zelený košťál silným antioxidantem, který chrání zdraví buněk a tkání.
Brokolice je také skvělým zdrojem hořčíku a díky vysokému podílu vlákniny pomáhá proti ochabnutí střev a zácpě. Mimořádně vysoký obsah draslíku naopak působí pozitivně na odvodňování a snižování krevního tlaku. Kromě toho obsahuje jeden šálek brokolice tolik bílkovin jako šálek rýže, avšak s polovičním množstvím kalorií.
Fakt: Ženám je doporučeno zvýšit konzumaci brokolice v období menzes, kdy ztrácejí větší množství železa, ale i v období těhotenství, protože brokolice působí blahodárně na kognitivní vývoj ještě nenarozeného miminka.
Brokolice v číslech (100 g):
- sacharidy: 5,7 g
- bílkoviny: 3,3 g
- tuky: 0,2 g
- vláknina: 3 g
- vitamín C: 135 % doporučené denní dávky
- vitamín K: 116 % doporučené denní dávky
Zázračné ovesné vločky: Vyzkoušejte je třeba v receptu na snídaňové lívance
Zázrak jménem ovesné vločky. Jsou tak komplexní potravinou, že se hodí opravdu do všech jídelníčků. Nízký glykemický index ocení především ...
S čím pomáhá?
V brokolici najdeme sulforafan, který má spoustu benefitů. V první řadě napomáhá zpomalení procesu stárnutí, působí jako antioxidant a stimulátor přirozených enzymů, ale zároveň snižuje riziko paradentózy nebo rakoviny dutiny ústní. Sloučenina sulforafanu dokonce snižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu. Brokolice také díky luteinu předchází poškození buněk v našich očích, ale také pomáhá:
- cévám, které mohou být poškozeny špatně kompenzovanou cukrovkou,
- odvádět vysoký cholesterol z těla,
- udržovat tělo zásadité,
- předcházet vytváření nádorů,
- chránit sliznice a obnovovat je,
- chránit pokožku před UV zářením.
Pěstování
Předpěstovat sazeničky brokolice si můžete už v únoru a po vyklíčení je můžete dokonce dát za okno, protože vydrží teploty i okolo 10 °C (někteří pěstitelé dokonce uvádí, že tím bude budoucí zelenina silnější a zdravější). V březnu můžete dát sazeničky do skleníku a v dubnu dokonce už i ven. Záhon se však vyplatí překrýt netkanou bílou textilií, která chrání před chladem, ale zároveň pomáhá proti prorůstání plevele a udrží příznivě vlhké mikroklima pro rostlinky brokolice.
Přímý výsev provádějte koncem dubna a začátkem května, nezapomeňte však nechat mezi jednotlivými semínky dostatek místa (minimálně 40 cm), protože brokolice se poměrně rozroste. Takto zasazenou brokolici můžete sklízet už v září.
Tip: Brokolici skliďte dřív, než se začnou otevírat poupátka rostlinky.
Recept: Brokolicové low carb muffiny
Velikonoční přípravy jsou v plném proudu, vy nevíte, kam dřív skočit, koledníci už pomalu klepou na dveře a rodina je za rohem? Potom musíte vyzkoušet právě tenhle recept, který budete mít hotový raz dva. Navíc se nemusíte bát o nabraná kila, protože brokolicové low carb muffiny jsou skvělou fit variantou v jakoukoliv roční dobu.
Suroviny:
- 5 vajec
- 1 červená cibule (nebo jarní cibulka)
- 150 g brokolice
- 40 g tvrdého sýra (např. grana padano)
- 40 g měkkého sýra (např. mozzarella)
- 100 g kvalitní šunky
- 20 g cherry rajčat (můžou být i sušená)
- sůl
- pepř
- olej ve spreji
Postup:
- Vyšlehejte si vejce, přidejte na malé kostičky nakrájenou šunku, cibulku a rajčata.
- Nastrouhejte sýry a struhadlo využijte i pro brokolici (v poslední době je velkým trendem koupit brokolicovou rýži, což není vlastně nic jiného než strouhaná brokolice).
- Sýry i brokolici přidejte k vajíčku. Opepřete i osolte podle chuti.
- Připravte si formu na muffiny, na které použijete právě olej ve spreji, nebo použijte papírové formičky, které nemusíte vymazávat olejem.
- Pečte v troubě při 180 °C přibližně 20 minut.
- Na závěr můžete pro více chuti posypat praženými semínky.
Dobrou chuť.
Zdroj: recept autorky, celostnimedicina.cz
15971