Kouzelné lískové oříšky umouněné Popelky: Místo svatebních šatů v nich najdete zdraví
Miso jako prospěšná potravina u diabetu. Proč sáhnout po tradiční asijské sójové pastě?
Zdroj: Shutterstock
Miso je oblíbenou potravinou milovníků japonské kuchyně. Připravuje se z něho chutná a výživná polévka a hodí se také do neasijských polévek místo bujónu. Ochutíte jím i omáčky. Navíc podporuje dobré fungování lidského organismu a je prospěšné osobám s diabetem.
Účinky misa byly zkoumány výživovými odborníky a také lékaři zaměřujícími se na prevenci onkologických onemocnění. Překvapivé výsledky výzkumů mohou být přelomové pro léčbu rakoviny.
Co je miso a jak vlastně vzniká?
Miso pasta se tradičně vyrábí kvašením sójových bobů se solí a fermentačním činidlem koji v dřevěných sudech. Nejzdlouhavější je příprava Hatcho misa, které zraje tři roky. Podle doby fermentace se také odvíjí barva pasty, která se pohybuje v odstínové škále od světle žluté (nebo béžové) až po tmavě hnědou. Nejtmavší miso je také nejaromatičtější a chuťově nejsilnější. Milovníci jemnějších chutí ocení bílou či žlutou variantu, která je sladší. Oblíbí si ho nejen milovníci makrobiotického stravování.
Užijte si skvělou mexickou kuchyni i s diabetem! Poradíme vám, jak na to
Mnohá jídla mexické kuchyně jsou přímo sacharidovými bombami. Hodování s rodinou nebo přáteli může snadno vést k prohřeškům v diabetickém ...
Zdraví prospěšná potravina i pro diabetiky
V misu najdete mnoho tělu prospěšných látek. Obsahuje železo, zinek, komplex vitamínů B, mangan, antioxidanty (třeba fenolové kyseliny). Podporuje zdravé funkce imunitního systému a v teplých pokrmech se používá k podpoře pocení. Studie zaměřené na účinky misa na lidský organismus ukazují, že může být prospěšné v rámci prevence onkologických onemocnění prsu a trávicího traktu. Protože obsahuje prospěšné bakterie mléčného kvašení a další enzymy, napomáhá zachovávat vyrovnané trávení a podporuje dobré vstřebávání živin přijatých z potravy.
Fermentované potraviny jsou velmi prospěšné diabetikům 2. typu, protože podporují dobrý stav střevní mikrobioty. Studie ukázaly, že léčba isoflavony zlepšila metabolismus glukózy, což naznačuje, že konzumace potravin vyráběných ze sóji může fungovat také jako prevence vzniku diabetu. Miso udržuje nutriční rovnováhu těla a podílí se na snižování krevního tlaku, špatného cholesterolu a podporuje celkové zdraví kardiovaskulárního systému. Kromě jiného má pozitivní vliv i na krevní tlak a srdeční frekvenci.
Závislost na jídle může být noční můrou také u diabetu. Má vůbec řešení?
Závislost na jídle se může přímo vztahovat ke konkrétním stravovacím návykům, které si přinesete z rodiny, a je poměrně těžké změnit je ze dne na ...
Jak pracovat s misem v kuchyni?
Základem správného používání misa je znalost toho, do jakých pokrmů se hodí a jak chutnají jednotlivé varianty, které seženete hlavně v asijských a bio obchodech. Níže krátký přehled:
-
Shiro miso je nasládlé a nejsvětlejší z miso past. Vzniká fermentací sóji a rýže, zraje dva měsíce a sladí se batátovým sirupem. Je vhodné do salátů a zeleninových pokrmů. Je nejméně slané, vhodné při intoleranci lepku.
-
Mugi miso se vyrábí fermentací sóji a ječmene, zraje rok. Obsah soli se pohybuje od 9,5 % do 11,5 %. Je sladší, jemnější, chuťově podobné bílému misu, oblíbené v jižním Japonsku, přidává se do polévek.
-
Genmai miso vzniká roční fermentací sóji a rýže natural. Chuť i vůně je výraznější, ale stále jemná. Je vhodné při bezlepkové dietě.
-
Hatcho miso je vůbec nejtmavší a nejvýraznější varianta, která zraje tři roky. Je vyráběné pouze ze sójových bobů. Hodí se do vývarů nebo omáček, mohou jej konzumovat i lidé s celiakií.
Používání misa je velmi jednoduché. Rozmíchá se v troše vývaru nebo vodě a přidá se do pokrmu, který se pak dosolí. Můžete jej zakomponovat do pomazánek, zeleninových jídel, luštěnin, salátových dresinků, dipů, kombinovat s octem či citronovou šťávou, pastou tahini či rostlinnými oleji. Miso pasta by měla být skladována v těsně uzavřené nádobě v chladničce. Světlejší odrůdy vydrží asi 9 měsíců a tmavší až rok.
Doporučení na závěr: Pokud užíváte léky, které mohou mít interakce s tyraminem (vyskytuje se ve fermentovaných potravinách), poraďte se o vhodnosti misa s ošetřujícím lékařem, a stejně tak, máte-li potíže se vstřebatelností jódu.
Zdroj: blog.japancentre.com, webmd.com, ncbi.nlm.nih.gov
3123