Minislinivka vyrobená pomocí biotisku může pomoci v léčbě diabetu
Readily3D, dceřiná společnost Švýcarského federálního institutu v Lausanne (EPFL), vyvinula novou technologii, která dokáže vytisknout biologickou tkáň za pouhých 30 sekund. Tuto technologii v současnosti vědci používají v rozsáhlém evropském projektu, jehož cílem je vyvinout živý model lidské slinivky břišní na testování nových léků pro pacienty s diabetem 2. typu.
Všechno to začíná jako průhledný 3D obrázek na obrazovce počítače – malá elektronická replika lidské slinivky. O pouhých 30 sekund později je již tento orgán i s krevními cévami a vším ostatním vytisknut na biotiskárně a to ze vzorku lidských kmenových buněk. Tento úžasný počin umožňuje revoluční nová technologie, kterou vyvinula Laboratoř aplikovaných fotonických zařízení (LAPD) institutu EPFL a kterou dále vylepšila společnost Readily3D. Jejich technologie byla nedávno vybrána do projektu dotovaného Evropskou unií s názvem Enlight, jehož cílem je vyvinout spolehlivý živý model slinivky, na němž se budou testovat léky na diabetes 2. typu.
Metoda tisku měkkých tkání
Technologie biologického tisku institutu EPFL využívá biologický gel obsahující pacientovy kmenové buňky. Na gel je namířen laser, díky kterému gel pomocí polymerizace ztuhne. Umístění a intenzita laserového paprsku mohou být nastaveny tak, aby ztuhly pouze určité části gelu potřebné k vytvoření požadované tkáně. „Jednou z největších výhod naší metody je skutečnost, že dokáže vyrobit tkáň v jednom celku. Díky tomu je naše metoda obzvláště užitečná pro tisk měkkých tkání jako jsou orgány,“ uvádí Paul Delrot, technický ředitel společnosti Readily3D.
Tkáň vyrobená pomocí biotisku má spoustu výhod. Jelikož je pro pacienta vytvořená z jeho vlastních kmenových buněk, může být vyrobená „na míru“. Odpadá také potřeba testování na zvířatech. „Pacienti navíc nebudou muset zkoušet množství léků, z nichž některé mohou mít nepříjemné a nežádoucí vedlejší účinky, než pro sebe najdou ten správný,“ říká Damien Loterie, výkonný ředitel společnosti Readily3D. „Vývoj zařízení, jež dokáže vytisknout 3D tkáň a věrně napodobit fungování živé slinivky je obrovská výzva, kterou, jak doufáme, díky této technologii zvládneme,“ dodává vedoucí laboratoře LAPD Christophe Moser.
Zmiňovaná technologie by jednou mohla být použita i k biotisku dalších typů tkání, například k vývoji léků na rakovinu, nebo jednou dokonce i k výrobě transplantačních orgánů.
Zdroj: medicalxpress.com
887
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný