Mini implantát vyléčil myším dočasně diabetes

Mini implantát vyléčil myším dočasně diabetes

Tým vědců pod vedením odborníků na diabetes a inženýrů biomedicíny z Lékařské fakulty Washington University v St. Louis a Cornell University implantoval myším s diabetem beta buňky produkující inzulin, čímž diabetes potlačil bez použití léků k utlumení imunitního systému.

Jeffrey R. Millman, docent medicíny a biomedicínského inženýrství na Washington University a jeden z vedoucích vědců uvádí: „Můžeme vzít kožní nebo tukové buňky daného člověka a přeměnit je na kmenové buňky a z nich pak vypěstovat buňky produkující inzulin. Problémem však je, že imunitní systém osob s diabetem 1. typu buňky produkující inzulin napadá a ničí. Abychom mohli tyto buňky použít jako léčbu, potřebujeme zařízení, do kterých bychom buňky, které v reakci na cukr v krvi vylučují inzulin, umístili, a které by tyto buňky zároveň chránilo před reakcí imunitního systému a zabránilo jejich zničení.“

V předchozím výzkumu vyvinul a zdokonalil Millman se svým týmem metodu, jak vytvořit pluripotentní kmenové buňky a poté z nich vypěstovat inzulin produkující beta buňky. Docent Millman tehdy těmito beta buňkami zvrátil diabetes u myší. Nebylo však jasné, jak by tyto buňky produkující inzulin mohly být bezpečně implantovány lidem s diabetem.

Millmanova laboratoř ve spolupráci s dalšími odborníky vyvinula pro účely tohoto výzkumu zařízení pro buněčnou enkapsulaci (opouzdření – pozn. překl.) s integrovanými nanovlákny. Implantáty naplnili beta buňkami produkujícími inzulin, které vyrobili z kmenových buněk a poté tato zařízení implantovali myším s diabetem do břicha.

Léčba bez nutnosti užívání imunosupresiv

Docent Millman dále uvádí: „Toto zařízení má mikropóry, otvory tak malé, že jimi jiné buňky neprojdou. Díky tomu buňky imunitního systému, které jsou mnohem větší než tyto otvory, nemohou zničit buňky produkující inzulin. Jednou z největších výzev bylo vymyslet způsob, jak ochránit beta buňky v implantátu a zároveň je nenechat odumřít. I tyto buňky totiž potřebují k životu živiny a kyslík z krve. Vypadá to, že tímto zařízením jsme vytvořili jakési bezpečné „obyvatelné“ místo, kde se buňky cítí dobře, zůstávají zdravé a funkční a v reakci na hladinu glykemie uvolňují inzulin.“

„Kombinace mechanických a chemických vlastností zařízení zabránila ostatním buňkám v těle myší, aby implantát úplně izolovaly a v podstatě udusily. Implantát se v těle volně pohyboval a když jsme ho asi po šesti měsících z těla vyjmuli, beta buňky v implantátu byly stále funkční. Jedná se o velice odolné a bezpečné zařízení,“ uvádí jeden z výzkumníků.

Buňky v implantátech produkovaly inzulin a hlídaly hladinu glykemie myší až 200 dní, a to i přesto, že myši nedostávaly žádné léky k utlumení imunitního systému. Tato zařízení chránila implantované buňky před imunitním systémem myší, proto výzkumníci doufají, že by mohla stejně fungovat i u lidí s diabetem, kteří potřebují užívat inzulin.

Zdroj: infodiabetico.com

 

850

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku