Míla Myslíková: Nakynutou vodnici a maminku básníka Šafránka obrala na konci života sekta

Míla Myslíková: Nakynutou vodnici a maminku básníka Šafránka obrala na konci života sekta
Míla Myslíková měla štěstí před kamerou, ale osobní život se jí moc nevyvedl Zdroj: Se souhlasem České televize

Maminky, ty jí opravdu šly. Kromě proslulých „Básníků“ byla příslovečným krkem rodiny i ve filmu Marečku, podejte mi pero, kde na otázku Jiřího Sováka, proč leští to zrcadlo, stroze odvětí: „Aby ses dobře viděl, jakej seš mladík.“ Autoritativní role jí prostě seděly. To bylo vidět i v komedii Jak utopit doktora Mráčka, kde si v roli despotické vodnice zahrála i mouku s ušima a třešňovou bublaninu. Oč zajímavější život měla jako herečka, o to těžší byla závěrečná část jejího života. Kromě toho, že měla Parkinsonovu chorobu a cukrovku, ještě naletěla náboženské sektě, která ji připravila téměř o vše.

Byla to krásná, energická žena, které by všichni určitě leželi u nohou, i kdyby nebyla slavná herečka. Režisér Jiří Menzel o ní v pořadu ČT Příběhy slavných dokonce řekl, že je to česká Gina Lollobrigida. Přesto neměla na muže štěstí.

Manželství bylo zklamáním

Psal se rok 1933, když se do rodiny Bohumíra a Bohumily Myslíkových narodila dcera, která dostala jméno po mamince. Ta vedla půjčovnu divadelních kostýmů a masek. Malá Bohumila – jako každá normální holka – propadla kouzlu převlékání a světa plného fantazií. Není tedy divu, že její cesta směřovala, i přes počáteční odpor rodičů, na divadelní prkna a později před filmovou kameru.

Bylo jí 23 let, když se zamilovala a vdala. Štěpán Zemánek, kterému přislíbila celoživotní věrnost, byl její herecký kolega a byl o celých 25 let starší. Manželství „dokud nás smrt nerozdělí“ se ale nekonalo. Bohumila, které nikdo neřekl jinak než Míla, přišla o miminko a další děti už pak mít nemohla. Její manžel se častěji než na svou ženu díval na dno sklenice s alkoholem, který u něj vyvolával agresivní chování. Nešťastná mladá Míla vydržela v manželství jen rok. Rozvod s násilníkem pro ni musel být úlevou.

Lahodná jogurtová snídaně do skleničky nejen pro diabetiky: Krásně vypadá i chutná

Pojďme se nejdříve podívat na jogurt jako takový. Původ jogurtů není přesně známý. Vlastně se ví jen to, že lidé zřejmě znali jogurt už v 5. ...

Žádný nebyl ten pravý

Podruhé se hluboce zamilovala do o pět let mladšího Slávka, ten ji ale nakonec opustil kvůli tomu, že nemohla mít děti. Další vážnější vztah, který navázala s finským novinářem Heikkim, ztroskotal na vzdálenosti mezi milenci. Ani jeden z nich se nechtěl stěhovat, a tak vztah na dálku časem zašel na úbytě.

Neštěstí v lásce, štěstí před kamerou

I když ji režiséři obsazovali většinou do vedlejších rolí, dokázala je ztvárnit natolik výrazným způsobem, že je dodnes nezapomenutelná. Mezi větší role, kterých se jí dostalo, patří lázeňská Kateřina z Menzelova Rozmarného léta. Ale dokázala vyniknout i v epizodních rolích. Kdo by si nevzpomněl na ráznou vedoucí z hudebního filmu Holky v porcelánu, maminku Šafránkovou ze série „Básníků“ nebo despotickou vodnickou madam Matyldu po boku Miloše Kopeckého. V této roli se měla původně objevit Helena Růžičková, ale z politických důvodů nebyla obsazena a roli dostala právě Míla Myslíková.

Z role do role

Mezi nejznámější snímky, ve kterých se Míla Myslíková objevila, patří určitě filmy Metráček, Údolí krásných žab, Parta hic, Já to tedy beru, šéfe, Vesničko má středisková, Tři oříšky pro Popelku, Skřivánci na niti nebo seriály Arabela, My všichni školou povinní, Byl jednou jeden dům či Sanitka. Ztvárnila nespočet komediálních i vážných rolí. Kvůli pracovnímu vytížení u filmu odešla dokonce po 13 letech z kladenského divadla.

Můj příběh: Stydím se za cukrovku, a tak se na oslavách nevyhýbám sladkostem ani alkoholu

Doma dietu dodržuji, ono to ani jinak nejde. Kde nemám silnou vůli já, má ji moje žena. Přizpůsobila se mému diabetu a vaří doma dietně. Prý ...

Cukrovka a Parkinsonova choroba

Když se osmdesátá léta přehoupla do druhé poloviny, zanechala herečka i filmu a odešla na odpočinek. Po sametové revoluci si začala plnit sny z mládí a cestovat. Zážitky z Finska dokonce zpracovala do dvou literárních počinů. Jedním z nich je kniha V zemi Kalevově, která má zčásti cestopisný a zčásti mytologický charakter. Dalším dílem inspirovaným Finskem je její kniha Finský maraton.

Ke konci života se slavná herečka potýkala s Parkinsonovou chorobou, cukrovkou a depresemi. A jako by toho nebylo málo, přidaly se i další starosti. Důvěřivá herečka naletěla pochybné sektě Hnutí grálu, která ji obrala téměř o všechny úspory. Když ji pak navždy opustila její jediná společnice, jezevčice Betynka, ztratila Míla Myslíková definitivně chuť žít. Zemřela 11. února 2005 sama ve svém bytě po druhém záchvatu mrtvice, pouhé tři dny před svými 72. narozeninami. Je pohřbena spolu se svými rodiči na hřbitově svaté Barbory v Polné u Jihlavy.

Zdroje: wikipedia.org, super.cz, csfd.cz, blesk.cz

5649

Diskuze k článku