Mgr. Zuzana Švédová, DiS.: Jak kořenit bylinkami i při diabetu

Mgr. Zuzana Švédová, DiS.: Jak kořenit bylinkami i při diabetu
Bylinky zpestří i kdejaký DIA pokrm! Vyzkoušejte je... Zdroj: Shutterstock

Znáte ten pocit, když chystáte jídlo a ve vašem dosahu máte nejrůznější bylinky, které jste si na jaře, v létě či na podzim nasušili a uschovali pro vaše kulinářské tvoření? Všechny ty vůně a chutě, které dodávají pokrmu teprve ten správný šmrnc. Jak si ale s bylinkami vyhrát tak, aby nám skutečně chutnalo a na které bylinky byste určitě neměli zapomenout?

Ani DIA vaření nemusí být nuda. Načerpat inspiraci na oběd nebo večeři můžete třeba zde: Podzimní jídla a nápoje pro zahřátí nebo zde: Ryby na talíři. Inspirujte se pěti recepty pro diabetiky

A nyní už zpět k voňavým, chutným i léčivým bylinkám…

Majoránka zahradní

Bez majoránky, voňavé, aromatické bylinky, by česká kuchyně o hodně přišla. Výborně doprovází pokrmy z brambor, rajčat, cukety, cibule, masa či obilovin. Zkuste ji přidat taktéž do luštěninových směsí, které se stanou stravitelnější, podobně jako bychom přidali kousek mořské řasy. Majoránka má ten dar, že podporuje chuť k jídlu, tvorbu žaludečních šťáv a utužuje imunitní systém.

Koriandr setý

Koriandr, který můžeme zařadit v podobě zelené natě, případně semínek, jež po namletí povznesou chuť pečiva. Velmi chutné je také koriandrové pesto, jeden z nejlepších dipů, který se skvěle hodí k pečenému masu. Koriandr podporuje funkci slinivky břišní a lze jej tedy doporučit i při diabetu 2. typu. Mimoto ulevuje přetíženému trávení, eliminuje nadýmání, povzbuzuje nervovou činnost a navrací tělu ztracenou energii.

Kopr vonný

V případě kopru se jistě mnohým z nás okamžitě vybaví koprová omáčka, nicméně, zkuste kopr najemno nakrájet do tučnějšího jogurtu, který doplníte taktéž o česnek a himálajskou sůl. Tento dip pak vmíchejte do ječných krup společně s kousky okurky, rajčátek a papriky. Nebo si uvařte staročeskou kulajdu, popřípadě koprem posypte čerstvě upečený chléb.

Doplněk stravy zvaný quercetin: Zlepší krevní oběh a je nadějným adeptem i při diabetu!

Velmi se diskutuje také prospěšnost quercetinu při léčbě onkologických onemocnění. Byl předmětem několika studií, které se zaobíraly jeho ...

Rozmarýn lékařský

Úžasné antivirotikum, které můžeme v čerstvém stavu využívat celý rok. Rozmarýn totiž, stejně jako kopřivu, mráz jen těžko spálí. Hodí se k pečené rybě, do zeleninových salátů, pomazánek či
polévek, též z něj můžeme vyrobit olej, který zlepšuje paměť, bdělost, podporuje centrální nervový systém. Při diabetu pak pomáhá zbavovat tělo případných otoků. Trápí-li nás nadýmání, rozmarýn s ním zatočí.

Pelyněk estragon

Léčivka kvete v lednu bílými drobnými kvítky. Lze jí doprovodit bylinkové octy, kterými pak doplníme zeleninový salát. Bývá vítanou součástí nejrůznějších dipů, marinád, hořčic a majonéz. Osobně ji přidávám, když peču kuře, maso se rozvoní, aby si pak v sobě neslo hluboký otisk této aromatické bylinky.

Česnek medvědí

Tento ryzí zelený poklad vnímám jako jeden z nejúčinnějších jarních elixírů, živou vodu, kartáč, který kompletně pročistí naše cévy. A navíc díky přítomnému chlorofylu a značné dávce vitaminu C nás zbaví (nejen) jarní únavy. Přidejte jej kamkoli, kde byste rádi viděli špenát, ať už se jedná o slanou verzi koláče, zeleninový salát, nádivku či pesto. Osobně z něj velmi ráda chystávám polévku, kterou kombinuji s batátem a cuketou, následně vše umixuji v hladký krém, jejž posypu parmezánem a piniovými oříšky.

Bazalka pravá

Co by to bylo za těstovinové jídlo, kdyby neobsahovalo špetku bazalky. Bazalka se výtečně hodí k rajčatovým omáčkám, ale i cuketě, okurce, paprice či měkkým sýrům. Krájíme ji těsně před servírováním, neboť rychle pozbývá svých aromatických předností. Osobně ji přidávám společně s česnekem, měsíčkem lékařským a slunečnicovými okvětními lístky do bylinkového másla, kterým pak mažu celozrnný toast.

Brahmi neboli bakopa drobnolistá podpoří nejen trávení. Posvítí si také na glykémii!

Bakopa drobnolistá či brahmi (lat. Bacopa monnieri) se v ájurvédě, tradiční medicíně Indie, široce používá již téměř tři tisíce let. Roste v ...

Dobromysl obecná

Dobromysl neboli oregano, jedna z mých nejmilejších léčivek, kterou si vždy suším do zásoby, neboť si bez ní nedovedu představit celou řadu omáček, obilných směsí, salátů, placek, ale i přípravu lahodného oleje, který můžeme přidávat do jídla, případně s ním léčit nejrůznější virové neduhy. Chceme-li z dobromysle uchystat kořenící směs, která výrazně ulevuje trávení, zbavuje nepříjemného nadýmání, bylinku trhejme před rozkvětem. Pokud však chceme z léčivky uvařit čaj, sbírejme v době květu.

Popenec břečťanolistý

Hojná, divoce rostoucí léčivka, kterou řadíme na seznam hluchavkovitých a jež se vyznačuje kořeněnou, říznou chutí. Mimoto, že ulevuje přetíženému trávení, též zlepšuje stravitelnost vaječných, bramborových či smažených pokrmů. V čaji pak působí proti zánětům horních cest dýchacích, chronické bronchitidě, ulevuje lidem se sníženou žaludeční kyselostí a nedostatečnou tvorbou žluči.

Tymián obecný

Zkuste jej přidat do rýže basmati, jáhel, pohanky, slzovky, čiroku či quinoy, doprovoďte česnekem, hráškem, špetkou himálajské soli a černým sezamem. Rázem dostáváte pokrm, který můžete servírovat k dobrému sýru, masu či vejci na jakýkoli způsob. Tymián ulevuje vyčerpanému trávení, eliminuje nadýmání, povzbuzuje činnost plic a má mírné močopudné účinky.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Zuzany Švédové, DiS.

3504

Diskuze k článku