Neinvazivní měření glykemie ze slin

Neinvazivní měření glykemie ze slin

Vědci z australské univerzity University of Newcastle mají dobré zprávy zejména pro ty diabetiky, kteří svou glykemii stále kontrolují za pomoci glukometru. Každodenní píchání do prstu kvůli měření cukru v krvi by se už brzy mohlo stát minulostí. Zmínění vědci totiž vyvinuli bezbolestný a neinvazivní test, který měří množství cukru v krvi ze slin.

„Naší vizí bylo vytvořit svět, ve kterém nikdo nemusí krvácet proto, aby se mohl najíst,“ říká fyzik a vedoucí pracovník výzkumu profesor Paul Dastoor. Jelikož koncentrace glukózy ve slinách je 100krát nižší než v krvi, byl to opravdu těžký úkol.

„Jednou z největších výzev, kterým jsme při vývoji čelili, byla skutečnost, že glukóza se ve slinách téměř nevyskytuje. Vyskytuje se v nepatrných koncentracích, takže k tomu, abyste ji mohli detekovat, potřebujete neuvěřitelně výkonné zařízení. Sliny navíc obsahují velké množství dalších látek, kterých se při testování musíte „zbavit“, aby byly výsledky přesné. Náš senzor, tvarem a velikostí podobný plátku žvýkačky avšak mnohem tenčí, byl, co se týče detekování látek, které se v nepatrných koncentracích vyskytují ve slinách, neuvěřitelně citlivý a výkonný. S touto vysoce citlivou technologií můžeme poprvé detekovat glukózu i v tak malé koncentraci, v jaké se vyskytuje ve slinách,“ vysvětluje profesor Dastoor.

Tento biosenzor, jehož součástí je přírodní enzym glukózooxidáza, reaguje se slinami. Tato reakce vytváří elektrický proud, který lze zaznamenat a měřit a zjistit tak přesné hodnoty hladiny glukózy. Hodnoty vám přijdou přes mobilní aplikaci a všechna data lze uložit na cloud.

K výrobě senzorů použili výzkumníci tzv. „funkční tisk“, při kterém tiskárny tisknou elektronická zařízení. Zkombinovali tak tradiční tiskárny a speciální patentovaný elektronický inkoust, díky čemuž mohou levně vyrábět pokrokové materiály. „Vůbec poprvé jsme tak dokázali zkombinovat tištěnou elektroniku a biologické snímání. To znamená, že jsme schopni detekovat molekuly, jako je glukóza, pomocí senzorů, kterých můžeme vytisknout stovky milionů na opravdu nenákladných tiskárnách. Tím se otevírá možnost levných a bezbolestných testů pro diabetiky, dodává profesor Dastoor.

Profesor Dastoor dále zdůrazňuje, že „senzor je „platformová technologie“, což znamená, že ji bude možné uplatnit k detekci celé řady látek typických pro různá onemocnění, jako jsou rakovina nebo alergie.“ Senzor by také mohl pomoci s novými diagnostickými testy na nemoc COVID-19. Tým profesora Dastoora nyní spojil síly s institutem Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering při Harvardově univerzitě, aby společně vyvinuli neinvazivní test na COVID-19 založený na této technologii.

Důvodem, proč děláme to, co děláme, je, že chceme vidět náš senzor v obchodech, jak pomáhá lidem,“ uzavírá profesor Dastoor.

Zdroj: newcastle.edu.au

3350

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku