Konjugovaná kyselina linolová je oblíbeným doplňkem sportovců. Diabetici by si na ni ale měli dávat pozor
Mentální trénink: Jak může diabetik pracovat se svými emocemi, aby ho nezradila psychika?
Zdroj: Pixabay
Mentální trénink je jedním z typů psychologické intervence, který se zaměřuje na zvýšení mentální kapacity dotyčného. Jedním z prvotních předpokladů psychické odolnosti je sebepoznání. mentální trénink můžete využít i ve chvíli, kdy bojujete s nově diagnostikovaným diabetem a sami už ztrácíte víru i pevnou půdu pod nohama.
Cesta sebepoznání může trvat několik let. Pokud se naučíte pracovat se svými myšlenkami, máte z poloviny vyhráno.
Pokud diabetik neumí pracovat se svými emocemi, často se dostává do dlouhodobého stresu a následné frustrace. Přinášíme vám několik tipů, jak se svou hlavou pracovat a nepropadnout negativním myšlenkám.
Sebekoučink jako cesta ke zvládnutí celé situace
Pokud se na to podíváme z hlediska koučinku a motivace, tak každého člověka stimuluje něco jiného. Nelze generalizovat návod, který by fungoval na každého z nás. Zkuste se zamyslet nad tím, co vás zvedá každý den z postele. Jistě najdete to, co vás vzrušuje, to, co vás rozčiluje, nebo co je pro vás naprosto bezpředmětné. Jiný člověk by však takový seznam mohl mít poskládaný naprosto odlišně. Na základě svých subjektivních prožitků hodnotíme situace kolem sebe a rovněž na ně reagujeme. Často jim také přisuzujeme svou minulou zkušenost.
Pokud se naučíme kontrolovat své emoce, ušetříme mnoho potřebné energie. Naučte se vnímat své potřeby, pocity, znát své silné a slabé stránky, přijmout své nedostatky. Jedině tak si udržíte pevnou půdu pod nohama a otevřete sami sobě cestu k seberozvoji. Řekněme si to na rovinu. Léčba cukrovky je obtížná a dlouhodobá. Pokud se nenaučíme dostatečně kontrolovat své pocity, můžeme se lehce dostat do frustrace, hněvu či vyhoření. To nejen ztíží náš zdravotní stav, ale zásadním způsobem to ovlivní naše sociální vazby.
Několik tipů, jak zůstat v psychické pohodě
Věnujte pozornost svým pocitům.
Nemusíte být každý den šťastní, výkonní a připravení zachránit svět. Musíte však znát své tělo, přijmout své emoce a umět s nimi pracovat. Vypozorujte, jak reagujete na situace, v jaké fázi se nachází vaše tělo. U žen může být jednou z proměnných také jejich cykličnost. Rovněž se neobávejte přiznání, že vám jsou některé diskuse nepříjemné, necítíte se v nich komfortně. Ozvěte se, pokud vám něco vadí. Nebojte se svého doktora zeptat, jak se vypořádat s negativními reakcemi okolí. Zní vám to zvláštně? Najdou se i tací, kteří na váš diabetes nebudou reagovat s pochopením a laskavostí. Diabetolog je ten, který řeší takové situace denně a bude vědět, co vám v takové situaci poradit.
Mluvte o svých pocitech.
Ať už si jako svého důvěrníka vyberete blízkého přítele, rodinného příslušníka či psychologa, důležité je mluvit. Pokud si necháváte své starosti a obavy pro sebe, často se jeví jako mnohem závažnější. Ve dvou se to lépe zvládá a sdílená starost je poloviční starost. Myslete na to. Zpočátku může být i pro vás samotné těžké přiznat si, co skutečně cítíte a jak vás daná situace ovlivňuje. Být upřímný sám k sobě je to nejtěžší. Je to však jen otázka praxe a sebeuvědomění.
Dovolte ostatním, aby vám pomáhali.
Často se v těch nejtemnějších chvílích před ostatními uzavíráme a nedovolíme nikomu, aby nám pomohl. Cukrovka je však diagnóza, se kterou je zapotřebí naučit se žít. Nezmizí po dobrání krabičky léků, musíte ji ve svém životě přijmout. Dovolte ostatním, aby vám pomohli. Aby vám připomněli, že si máte vzít léky, připravili chutné jídlo nebo vymysleli skvělou fyzickou aktivitu. Nebojte se vzít partnera na návštěvu ke svému lékaři. Sami časem zjistíte, jaká forma pomoci je pro vás užitečná a důležitá.
Nebojte se dát si pauzu.
Berte spánek jako poděkování tělu za to, že celý den dobře fungovalo. Nezanedbávejte sami sebe a udělejte si čas na věci, které skutečně milujete. Přečtěte si dobrou knihu, jděte se projít na vaše oblíbené místo nebo si jen dejte šálek skvělého čaje s blízkým přítelem. Malujte, tančete nebo zpívejte z plných plic. Užívejte si přítomný okamžik, jako by neměl být zítřek. Prostá radost ze života je často mnohem účinnějším lékem než kdejaká zdravotní medikace.
Sepište si seznam úkolů, které musíte zvládnout.
Pokud vám doktor s novou diagnózou předestře, co vše budete muset zvládnout, pravděpodobně vám půjde hlava kolem. Když se zamyslíte, co vše vás čeká, strach je naprosto přirozená reakce. Hlavou se vám bude honit obava, abyste na něco nezapomněli, vše udělali správně… Sepište si seznam pravidelných úkolů, které vás čekají, a plňte jeden po druhém. Podle koučinkové metody GTD (Getting Things Done), kterou vytvořil David Allen, není lidský mozek schopný zapamatovat si vše a ohrožuje to jeho fungování. Měli byste si tak tvořit tzv. to-do-listy, které vám uleví a ochrání vás od tlaku.
Co je to to-do-list? Zjednodušeně jde o seznam úkolů, které je třeba daný den (případně v jiný časový úsek) udělat. Tím, že si jej sepíšete na papír, ulevujete mozku, aby nepracoval na základě tzv. nedokončených myšlenek. Pokud vše nosíte v hlavě, těžko se plně soustředíte na jednu věc a mozek neustále pracuje na více frontách. Odškrtávání splněných bodů také podporuje motivaci a organizaci času.
Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková, foto: Pixabay
Zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, diabetes.co.uk
1705