Nevyžádané rady diabetikům, které si raději nechte pro sebe: To jsi jedl asi hodně sladkého
Menstruace či menopauza a jejich vliv na glykémii: Co nastiňují nejnovější studie o hormonálních změnách u diabetiček?
Zdroj: Shutterstock
Menstruační cyklus je nedílnou součástí života každé zdravé ženy. U diabetiček však představuje několik starostí navíc. Nejčastější komplikací spojenou s menstruací je v tomto případě zvyšování hladiny glykémie. Během cyklu totiž může kolísat citlivost těla na inzulin, a to až týden před prvním dnem krvácení. Jaké jsou nejnovější výzkumy v oblasti vlivu hormonálních změn na dávky inzulinu?
Další významnou změnou v životě ženy je vstup do období menopauzy (časový úsek, kdy žena přestává mít menstruaci a není už schopna z biologických důvodů zplodit dítě). Ať už se jedná o menstruaci či menopauzu, neexistuje mnoho výzkumů, které by ženám pomohly nalézt odpověď na otázku, zda upravit inzulinové dávky v důsledku hormonálních změn, či nikoliv. Oproti tomu se například gestační diabetes zkoumá poměrně často. Hormonální změny tak zůstávají stále neprávem opomenuty. K čemu v posledních letech vědci došli a co můžeme z existujících studií zjistit?
Můj příběh: “Máma si můj diabetes dávala za vinu. Místo toho, aby mě podpořila, musela jsem v dětství držet já ji.”
Děti vnímají a rozumí nám. Dospělí na to často zapomínají. Anežka musela být v rodině tím dospělým, ačkoliv sotva dospívala. Diabetes prvního ...
Hormonální změny u diabetiček mohou zavdat důvod pro úpravu dávky inzulinu
Každá žena nám dá za pravdu, že jednotlivé fáze menstruačního cyklu její tělo ovlivňují, ať už sama chce či nikoliv. V posledních letech se toto téma dostává do popředí. Je stále více těch lidí, kteří se na cykličnost ženy specializují. Vychází k tomu i mnoho zajímavých publikací, nedávno například kniha, která se těšila velkému úspěchu, s názvem Cyklická žena od Mirandy Gray. Pro jednu skupinu dam představuje období menstruace proležené dny v posteli s nahřívací lahví položenou na podbřišku, jiné ženy by ovšem ani nepoznaly, že se v jejich těle něco děje. U diabetiček je pak situace ještě o něco komplikovanější.
Menstruační cyklus může mít přímou návaznost na výši hladiny cukru v krvi, a tím mnohé ovlivňovat. Nedávná studie z února 2022 přímo pojednává o variabilitě citlivosti na inzulin během ženina menstruačního cyklu, která se neustále mění. Zkoumány byly ženy, kterým byl diagnostikován diabetes I. typu. Kolísání citlivosti na podávané dávky inzulinu a výskyt hyperglykémií v jednotlivých fázích menstruačního cyklu však prokázali vědci už dříve, a to například ve studii z roku 2015. Jasné odpovědi nám však výzkumy stále nepřináší.
Těhotenství s diabetem? Profesorka Melissa Westwoodová přichází s průlomovým objevem!
Vyšší hladina krevního cukru ovlivňuje funkci placenty v průběhu těhotenství. Placenta těhotných diabetiček zásobuje vyvíjející se plod příliš ...
Odlišné působení inzulinu
V září 2021 byl ve švýcarském periodiku publikován vědecký článek o potřebě úpravy dávek inzulinu u žen s diabetem I. typu před a po menopauze. Využity byly údaje o populaci z německého registru, který vede přesné záznamy o každém diabetikovi. Vědci zkoumali 630 žen před menopauzou a 548 žen po menopauze. Obě skupiny byly na inzulinových pumpách. Vědci došli k závěru, že menstruační cyklus zvyšuje u žen s diabetem I. typu potřebu inzulinu, a to v důsledku jeho sníženého účinku vlivem působení pohlavních hormonů.
Pokud se ale hladina těchto hormonů během menopauzy sníží, je třeba dle vědců dávky inzulinu upravit. Žádná přesná doporučení, jak dávky upravit, však studie prozatím nepřináší. Výzkum přinesl poměrně jasný závěr: ačkoliv je při menstruaci potřeba inzulinu vyšší, u menopauzy je tomu přesně naopak. Zde vědci spatřují důvod pro snížení dávek s ohledem na funkci jednotlivých hormonů.
Může být cukrovka důvodem k dřívější menopauze?
Menopauzu u žen s diabetem I. typu zkoumali vědci mimo jiné už v roce 2011. Ve Finsku bylo předmětem výzkumu 978 žen. Otázka zněla, zda je diabetes v anamnéze důvodem pro dřívější počátek menopauzy. To však nebylo potvrzeno. Jediné statisticky významné faktory nezávisle spojené s dřívější menopauzou v této studii byly mikrovaskulární komplikace, jako je terminální onemocnění ledvin či proliferativní diabetická retinopatie (postižení sítnice oka v důsledku diabetu).
Zdroj: smw.ch, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ocukrovce.cz
2776