Melounové hody osvěží i podpoří zdraví: Smlsněte si na melounové polévce, marmeládě i (ne)alkoholické bowli
Léto bez melounu není léto. Neznám snad nikoho, komu by meloun nechutnal. A nejen, že v horkých dnech skvěle osvěží, navíc dodá tělu řadu důležitých látek a působí jako skvělý antioxidant. Skvělou zprávou je, že si jej mohou dopřát i diabetici. Pojďme se mu společně podívat pod dužinu a zkuste si ho letos vychutnat i trochu méně obvykle. Rozhodně si pochutnáte.
První, co vás jako diabetika pravděpodobně napadne, je to, že meloun je sladký. Ano, je tomu opravdu tak, přesto si jej můžete dopřát v přiměřeném množství i jako cukrovkář. Jeho glykemický index dosahuje GI 80, ale jeho glykemická zátěž je pro tělo nízká – je totiž bohatým zdrojem vlákniny, a tak je číselný odhad zvýšení hladiny glukózy v krvi po konzumaci pouze GL 5.
Zelenina bohatá na beta karoten, glykopen i antioxidanty
I přes svou sladkou chuť řadíme meloun mezi zeleninu. A pokud bychom chtěli zapátrat po jeho původu, museli bychom se vrátit v historii opravdu daleko – dochované hieroglyfy na zdech starověkých budov svědčí o tom, že na melounech si pochutnávali již faraonové zhruba před 5 000 lety v Egyptě. Někdy v 10. století se melouny dostaly také do Číny a o tři staletí později se rozšířily po celé Evropě. A rozhodně za jejich oblibou nestojí jen jejich chuť.
Na melouny dnes můžeme narazit v různých podobách – od klasických vodních červených přes žluté po cukrové. Jejich chuť se liší, avšak působení na náš organismus mají podobné.
- Z 80–90 % jsou tvořeny vodou – ta dodává organismu hydrataci, vnitřně zvlhčuje kůži a pomáhá s odstraňováním škodlivin z těla.
Doporučení při cestování
Vzhledem k vysokému obsahu vody a močopudným účinkům melounu doporučujeme nekonzumovat meloun těsně před cestou na delší trasy.
- Obsahují vysoké množství vitamínů C, A, B1, B2, B5 (kyselina panthotenová) a B6, které jsou pro náš organismus velmi důležité a zejména vitamín C kromě podpory imunitního systému funguje jako prekurzor kožního kolagenu, takže má pozitivní účinek i na stav pokožky.
Tip při spálení sluncem
Pokud se během letních dnů vystavíte slunečním paprskům déle, než je vhodné, a lehce si spálíte kůži, můžete dužinu melounu použít jako první pomoc v podobě ulevujícího balzámu. Stačí ji jen přiložit na popálené místo, kterému díky vysokému obsahu vody a vitamínů dodá hydrataci a výživu.
- Důležitou složkou melounu je také vysoký obsah karotenoidů, zejména beta karotenu a lykopenu. Ty chrání proti projevům oxidačního stresu, lykopen je pak účinnou látkou podporující snížení hladiny škodlivého cholesterolu. Navíc lykopen funguje také jako výborný kontrolní činitel glykemické aktivity a pomáhá s předcházením vzniku hyperglykémie.
- V melounu najdeme také velké množství aminokyseliny citrulin, která se po přeměně v organismu na esenciální kyselinu arginin stará o dobré funkce kardiovaskulárního systému a zdraví cév.
- Vysoké množství vlákniny podporuje správné trávení a pomáhá s očistou střev i celého trávicího traktu.
Aspartam: Jedno z nejpoužívanějších umělých sladidel a také potenciálně rakovinotvorná látka
S aspartamem se setkáme opravdu v celé řadě nejrůznějších potravin, jež jsou určeny nejen pro konzumaci diabetiky, ale i populací, která se ...
Meloun na desítky způsobů: jeho kulinářské využití je rozmanité
Výhodou melounu je pak bez pochyby i to, že jej můžete využít opravdu na spoustu způsobů. Kromě samotné přímé konzumace dužiny jej oceníte ve studené i teplé kuchyni, naslano i nasladko. Vychutnat si jej můžete v nejrůznějších ovocných i zeleninových salátech, jako předkrm v kombinaci se šunkou a sýrem, v nejrůznějších dezertech, ledových tříštích i alkoholických nápojích. No uznejte sami, která jiná zelenina toho zvládne tolik… A my jsme si pro vás připravili tři skvělé recepty, které vám určitě zachutnají stejně jako nám.
Už jste vyzkoušeli melounovou polévku?
Zní vám melounová polévka prazvláštně? Vůbec nemusí – však je přeci meloun zeleninou. A věřte, že tato za studena připravená vás nejen zasytí, ale v horkých letních dnech i osvěží a dodá potřebné tekutiny.
Co budete potřebovat:
- 1 kg melounové dužiny (ideálně červené z vodního melounu)
- 4 zralá rajčata zbavená slupek
- 2 kapie
- 1 stroužek česneku
- 4 polévkové lžíce za studena lisovaného oleje (ideálně olivového)
- sůl, pepř, chilli
Postup přípravy:
Meloun spolu s rajčaty, kapiemi, česnekem a olejem vložte do mixéru a rozmixujte dohladka. Osolte, opepřete dle chuti, případně přidejte špetku chilli či jiného oblíbeného koření. A můžete servírovat.
Melounová marmeláda vás osvěží i v zimě
Uchovat si dokonalé melounové osvěžení i na zimu není vůbec složité. Zkuste to v našem receptu na melounovou marmeládu.
Co budete potřebovat:
- 1 kg červené dužiny z vodního melounu
- 1–2 balení želírovacího cukru pro diabetiky (množství v závislosti na dávkování doporučeném výrobcem)
- šťávu ze 2 limetek či citrónů
Postup přípravy:
Vydlabanou dužinu nakrájejte na menší kousky a rozmixujte. Přidejte šťávu vymačkanou ze dvou limetek či citrónů a dle návodu uvedeném na obalu vmíchejte želírovací cukr. Směs zahřívejte na mírném plamenu do zhoustnutí, následně přelijte do čistých skleniček, zavíčkujte a uchovávejte v temnu.
Praktický tip
Pokud vám vadí semínka, můžete vzniklé pyré po rozmixování přecedit přes plátýnko nebo cedník a teprve poté smíchat se želírovacím cukrem.
Pro bylinné kapky nemusíte do lékárny. Tinkturu z bylin si připravíte snadno i doma
Pokud bychom si měli objasnit, co je tinktura, jedná se vlastně o silný alkoholový macerát z léčivých rostlin – zjednodušeně řečeno můžeme také ...
Melounová bowle pro rodinné oslavy i party s přáteli
A recept na závěr potěší určitě všechny ty, kteří milují šťavnaté osvěžení v podobě letních drinků. Melounovou bowli můžete připravit jak v alkoholické, tak nealkoholické verzi – u té jednoduše vynecháte alkohol a nahradíte jej vodou nebo tonikem.
A jak takovou bowli připravit? Budete potřebovat velkou nádobu, do které vydlabete dužinu z melounu – množství záleží na počtu osob i množství alkoholu (na 3 kg dužiny vám postačí 0,7–1 l tvrdého alkoholu doplněného lahví sektu nebo 1,5 l vody – v závislosti na tom, jak silná bowle má být). Dužinu doporučujeme vydlabat ideálně zmrzlinovačem či jinými tvořítky, aby působila esteticky – a nakombinovat můžete i různé druhy melounů. Vydlabanou dužinu pak smíchejte s alkoholem (skvěle poslouží bílý rum nebo vodka, použít však můžete i růžové či bílé víno), přidejte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu a sekt či vodu, důkladně promíchejte a nechte v lednici několik hodin odležet. Poté můžete podávat – nezapomínejte však na svůj diabetes a pochutnávejte si s rozumem, v ideálním případě si připravte nealkoholickou variantu.
A jaké recepty s melounem máte rádi vy? Podělte se s námi v komentářích o své letní melounové osvěžení a inspirujte ostatní. I my v redakci určitě rádi vaše tipy vyzkoušíme.
Zdroje: vlastní recepty autorky, ncbi.nlm.nih.gov, cukr-v-krvi.cz, vimcojim.cz, receptyonline.cZ
1213