MEDx Talks: Příběhy pacientů, kteří překonali sami sebe
Co pomáhá lidem vyrovnat se s vážnou diagnózou? Kde berou naději a vůli bojovat dál? Skutečné příběhy pacientů i lékařů, kteří dokázali zdolat nepříznivou situaci, přináší projekt MEDx Talks. Videozáznamy rozhovorů jsou volně přístupné na YouTube.
Prožili si náročné období s nemocí, překonali sami sebe nebo pomohli překonat těžkou etapu někomu jinému. Pacienti, lékaři, manažeři, umělci, sportovci nebo obyčejní lidé s neobyčejnými životními zkušenostmi. Ti všichni vystupují v MEDx Talks, projektu, který je určen pro širokou veřejnost, ale zejména pro pacienty a jejich blízké. Vznikl proto, aby nemocným lidem dodal energii a povzbuzení, že i s vážným onemocněním se dá žít, a člověk se přesto může radovat ze života.
Ústředním motivem je naděje
Pacienti a jejich blízcí usedají do publika v komorním prostředí malého divadla, na jehož jevišti postupně vystupují lidé, kteří prezentují své osobní životní zkušenosti či nevšední pohledy na život. Někdy jim v nelehkých chvílích pomohla vůle, jindy inovativní či neobvyklá aktivita, přátelé nebo obyčejná náhoda. Ústředním motivem všech řečníků je naděje, která může mít různé podoby. Právě ta je totiž významným faktorem v procesu léčby, řešení krizové situace, objevování, inovování či životní změny.
Videozáznamy na YouTube
Inspiraci z příběhů mohou čerpat nejen hosté samotných vystoupení, ale také kdokoliv další prostřednictvím videozáznamů, které jsou volně dostupné na youtube, aby je mohl každý snadno sdílet. Na jednotlivá videa z prvního dílu MEDx Talks se můžete podívat na odkazech uvedených níže a již brzy se můžete těšit na další.
1. Miroslav Etzler: Nebojte se kolonoskopie!
Herec Miroslav Etzler se poprvé setkal se smrtí ve v 14 letech, kdy jeho táta zemřel na rakovinu tlustého střeva. Miroslav žil dlouho ve strachu, že i on může onemocnět. Trvalo několik let, než překonal sám sebe a šel na kolonoskopii, tedy vyšetření tlustého střeva. Od té doby šíří osvětu o prevenci této zákeřné formy rakoviny a říká: „Nebojte se kolonoskopie!“
2. MUDr. Tomáš Šebek: Děti do války nepatří
Tomáš Šebek je chirurg, píše knihy, přednáší a jezdí na lékařské mise do válkou zmítaných oblastí. Viděl umírat nevinné lidi, civilisty a bohužel i děti. Pro každého lékaře je obzvlášť těžké vidět trpět právě děti, navíc nepochopitelně a zcela zbytečně zraněné ve válce. Děti prostě do války nepatří.
3. Karel Zima & Karel Vaněk: Moje ledvina, tvoje ledvina
Herec Karel Zima zachránil život kolegovi Karlu Vaňkovi. Daroval mu ledvinu. Aby se člověk mohl stát dárcem orgánu, musí mít s příjemcem shodných tolik znaků, že je až zázrak, že se Karel a Karel našli. Oba Karlové sdílí svůj příběh s názvem Moje ledvina, tvoje ledvina.
4. MUDr. Petra Tesařová: Anděl s jedním křídlem
Onkologie prošla a stále prochází velkým vývojem, je to dynamický obor plný inovací a objevů. I přes veškerý pokrok se však stále bojuje o životy pacientů. Často je to boj vítězný, ale přicházejí i prohry. Jak žít s nadějí, kterou do vás vkládají hlavně mladé pacientky s rakovinou prsu, a zachovat si zdravý rozum? O to se podělila přední česká onkoložka doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.
5. Jana Zajícová: I se závažnou diagnózou lze žít naplno
Jak přežít nemoc, která vás chce zabít? Radíte se s lékaři a možná konzultujete vše s psychoterapeutem. Ale co když jste pacient a zároveň psychoterapeut v jedné osobě? Jana Zajícová chodila poctivě a pravidelně na gynekologické prohlídky, přesto jí lékaři našli nádor na děložním čípku. Co jí pomohlo tuto nelehkou životní fázi překonat?
6. Marek Smrž: Od zřízence po vrcholového manažera ve zdravotnictví
Ve zdravotnictví pracují také lidé, kteří se starají o to, aby systém fungoval. Někteří manažeři vystudují patřičné školy a pak nastoupí do praxe. Někteří z nich však začínali od nuly a setkali se s realitou socialistického zdravotnictví. Museli zdolat životní překážky a dnes dělají právě pro pacienty nepostradatelnou práci. Jedním z takových manažerů je i Marek Smrž.
https://youtu.be/e6BmWb3YKIE
867
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný