Šalvěj pomůže v boji s cholesterolem i diabetem. Domácí sirup poskytne úlevu při dýchacích i zažívacích potížích
Medvědí česnek už voní v lesích! Nepropásněte sezónu a nasbírejte si zdravou pochoutku
Zdroj: Pixabay
Vypravíte-li se brzy na jaře do lesa, může vás s trochou štěstí upoutat pronikavá česneková vůně. Půjdete-li po čichu, narazíte na rozsáhlé okrsky rostlin podobných konvalince – na medvědí česnek (Allium ursinum). Česneku se v našich lesích daří a díky veřejně dostupným databázím nejsou jeho lokality tajné, jak tomu bylo dříve. Sběr medvědího česneku se vyplatí – prospívá zdraví nejen diabetiků. A jarní procházka příjemně osvěží tělo i mysl.
Česnek medvědí se řadí mezi tzv. jarní efeméry – posly jara. Patří k druhům, které vyrůstají ještě před olistěním stromů, což jim zajistí dostatek světla. Po olistění vrchního stromového patra česnek završuje svoji reprodukční sezónu a pomalu odumírá, čímž vytváří prostor pro jiné bylinné druhy. Se sběrem si tedy musíte pospíšit!
Lokalitu medvědího česneku máte možná za humny
Medvědí česnek se na území České republiky vyskytuje ve dvou poddruzích – česnek medvědí pravý a ukrajinský. Česnek medvědí pravý roste ve východních Čechách a na Moravě a jeho ukrajinskou verzi můžete sbírat pouze na Moravě, v Čechách roste velice vzácně. Kromě lokality může k identifikaci druhu přispět i jeho vzhled – česnek pravý má bradavčitou květní stopku a česnek ukrajinský ji má hladkou. Najdeme ho především v listnatých a lužních lesích a kolem potoků, tyto lokality jsou navíc pro jarní procházky zvláště lákavé. Seznam lokalit medvědího česneku zveřejnila Masarykova univerzita, svoji nejbližší česnekovou oázu si tak můžete snadno vyhledat.
Arónie jako vitaminová nálož a ideální pochoutka pro diabetiky
Původní výskyt arónie neboli černého jeřábu je situován na východ Severní Ameriky, do vlhkých lesů, kde Indiáni používali její plody k výrobě ...
Česnek pomáhá s křečovými žilami i s krevním cukrem
Sbírají se pouze listy, které jsou bohatou zásobárnou prospěšných látek. Tato zdravím nabitá bylina má mnoho blahodárných účinků:
- snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve, brání kornatění cév
- funguje jako prevence křečových žil
- reguluje cholesterol
- zlepšuje imunitní systém a paměť
- má antibiotické a antioxidační účinky – pročišťuje a desinfikuje trávicí systém
- léčí chronický kašel a chřipku
- snižuje glykémii
- působí proti dně a revmatismu
U některých osob se může vyskytnou alergie na česnek. Často se projevuje nevolností, bolestmi břicha, vyrážkou, ale i bolestmi hlavy, průjmem a zvracením. Může se objevit také rýma či astmatický záchvat. Alergie na česnek nejsou časté, běžněji se však můžete setkat s intolerancí, tj. nesnášenlivostí česneku, která má daleko slabší projevy.
Medvědí česnek prokazatelně snižuje glykémii i LDL-cholesterol
Diabetici ocení především vliv medvědího česneku na snížení hladiny krevního cukru a LDL-cholesterolu (tzv. „špatný cholesterol“, protože se usazuje v cévách a brání volnému průtoku krve). Studie na krysách provedená iránskou univerzitou dokazuje, že pravidelná dávka extraktu z medvědího česneku významně snižuje po 2 měsících hladinu krevní glukózy a LDL-cholesterolu. Maďarský výzkum též potvrdil pozitivní vliv medvědího česneku na snížení hladiny LDL-cholesterolu při testování králíků. Výtažek podávaný po dobu 8 týdnů výrazně zprůchodnil cévy nemocných zvířat a snížil tak projevy aterosklerózy (tj. kornatění tepen).
Se sběrem neotálejte, česneková krása je pomíjivá
Na sběr medvědího česneku se vyplatí vyrazit brzy zjara, v teplejších oblastech můžete rašící listy najít již koncem února. V době květu (obvykle během května) česnek svoji blahodárnou moc pomalu ztrácí a brzy po odkvětu a vysemenění odumřou i listy. Ty nápadně připomínají jedovatou konvalinku, ale rychlým promnutím listů mezi prsty záměně zabráníte – vydávají totiž intenzivní česnekové aroma. Sběr česneku provádějte šetrně, abyste neponičili jeho cibulky a umožnili sklizeň v dalších letech. V chráněných územích je sklizeň zakázána. Česneku se však daří i v českých zahradách, kde si ho můžete z cibulky jednoduše vypěstovat. Výsadbu provádějte ideálně v zástinu listnatých stromů, v chladnějším a vlhčím místě.
Zelený životabudič na mnoho způsobů
Možností zpracování medvědího česneku je spousta, využívá se podobně jako běžný zahradní česnek:
- Ideální je konzumovat listy čerstvé. Výhodou je, že po konzumaci medvědího česneku se neline z úst typické intenzivní aroma jako to bývá u toho klasického.
- Můžete ho sušit a používat celý rok jako sušenou bylinu.
- Při zmrazení rozložte listy mezi plátky potravinářské folie a sbalte do ruličky – po rozmrazení bude jako čerstvý.
- Oblíbené je česnekové pesto s parmazánem a piniovými oříšky.
- Lze zpracovat do salátů, pomazánek a polévek.
- Česnek ala špenát je zdravá jarní příloha vhodná ke všem druhům masa.
Zaujaly vás recepty a blahodárné účinky medvědího česneku? Je nejvyšší čas objevit ve svém okolí vhodnou lokalitu a vyrazit na sběr, česneková sezóna je v plném proudu!
Zdroje: medvedi-cesnek.cz, is.muni.cz, iamdiabetic.eu, ncbi.gov, jssu.ir, webmd.com
1596