Máte doma teenagera s cukrovkou? Mluvte s ním otevřeně a naslouchejte

Máte doma teenagera s cukrovkou? Mluvte s ním otevřeně a naslouchejte
Podpořte svého potomka s diabetem! Někdy stačí jen naslouchat... Zdroj: Shutterstock

Puberta je složitá nejen pro teenagery samotné, ale také pro jejich rodiče. O to náročnější může být, když se k dospívání ještě přidá chronická nemoc v podobě cukrovky. Jak zdárně proplout tímto zatěžkávacím obdobím, aniž by se z domácího prostředí stalo bojiště? Stačí se řídit jednoduchými pravidly, která zajistí pohodové soužití a taktéž dostatek síly pro boj s diabetem.

Pakliže máte dítě, které je aktuálně ve věku teenagera, můžete se dnem i nocí zmítat v neustálých konfrontacích, odmítání nebo odmlouvání. Je dokonce možné, že se s ohledem na diabetes objeví i bagatelizace (popírání) nemoci a neschopnost nebo spíš neochota ji dobře kompenzovat. Vy jakožto matka či otec však musíte zůstat tvrdí a neoblomní, avšak s notnou dávkou empatie. Jde to vůbec?

V dubnu 2022 byla zveřejněna virální studie, která se zabývala rodičovstvím. Autoři výzkumu se dotazovali asi tisícovky amerických rodičů, jak na situaci nahlíží. 75 % z nich se domnívalo, že nejsložitějším obdobím výchovy potomků je věk 13 až 19 let. 32 % rodičů také připustilo, že nebyli na toto zatěžkávací období připraveni.

Studie představila nejstresovější okamžiky rodičů dospívajících

Výše zmíněná studie též vyzkoumala, jaké okamžiky představují pro rodiče teenagerů největší míru stresu. Najdete se v tom také? Co je pro matky a otce nejtěžší?

  • Vyrovnávat se s výkyvy nálad teenagerů.
  • Pomáhat zvládat emoce.
  • Dát dospívajícím volnost a umožnit dělat vlastní chyby.
  • Řešit hormonální nerovnováhu potomků.
  • Smiřovat se s tím, že dospívající tráví dost času u technologií.
  • Podpořit před zkouškami ve škole.
  • Pomáhat v rozhodování o budoucnosti.
  • Podněcovat sebevědomí teenagerů.

Nekritizujte, ale podporujte

Otevřená komunikace s vaším dospívajícím potomkem je obzvlášť důležitá. Ještě větší váhu jí musíte dát, když se dítě léčí s cukrovkou. Jednoduše řečeno, musí prostě vědět, že se na vás může obrátit, ať se děje, co se děje. Zatajování skutečných hodnot glykémií nebo například tajné porušování léčebného režimu negativně zasáhne do zdravotního stavu teenagera a může ho dokonce ohrozit na životě. Řiďte se tedy pravidlem – nekritizuji, ale podporuji. Snažte se pochopit, proč krevní cukr u syna či dcery kolísá, naslouchejte. Takto lépe dojdete zdárného řešení než výčitkami, nadávkami a hrubostí.

Děti s diabetem se mohou stát oběťmi šikany mnohem častěji. Myslete na prevenci!

Malý diabetik to nemá v životě lehké už od začátku. Nejprve se musí vyrovnávat s faktem, že bude žít s chronickou nemocí. Poté se o ni musí ...

Dávejte najevo lásku a soucit

Někdy se váš teenager s cukrovkou ocitne v nesnázích a možná bude i zoufalý z toho, že jeho glykémie jsou jako sinusoida, i když se snaží sebevíc. Netřeba se hroutit. Obejměte ho, pohlaďte po vlasech, projevte nahlas slova podpory, soucitu a rodičovské lásky. Vytvoříte si tak s dítětem silné pouto a vybudujete pevné základy důvěry. Není nic mocnějšího. Takhle pohnete doslova i s horou. A porazíte všechny pochybnosti i těžkosti. Psychická pohoda je pro diabetika jakéhokoliv věku dobrým pohonem a motivátorem.

Zkuste potlačit přehnanou rodičovskou úzkostlivost

Úděl rodičovství tkví přirozeně v neustálých obavách o potomka. Jenže když je úzkostlivosti až příliš, můžete svého teenagera dostat do pasti. Přestane mít možnost „volně dýchat“ a začne se obrazně řečeno dusit. I přesto, že se vaše dospívající dítě léčí s diabetem, nechte jej volně vybrat, jaký koníček či sport chce dělat. Umožněte mu stejně plnohodnotný život, jako mají jeho zdraví vrstevníci. Pokud budete zakazovat kvůli svým strachům, jen tímto způsobem svého teenagera stigmatizujete.

Najděte si každý den důvod k oslavě a úsměvu

I malé úspěchy stojí za to! Nezapomeňte své dítko v pubertě tedy pochválit, když se něco podaří. Podpoříte tak zdravě jeho sebevědomí. A nemusí se to zrovna týkat diabetu. Může jít například o úspěchy ve škole nebo v rámci koníčku. Každý den může přeci představovat důvod k oslavě i upřímnému úsměvu!

Pamatujte na to, že na základech, které svému dítěti dáte teď, bude po zbytek života stavět… Zkuste v něm tedy probudit hrdost, vnitřní sílu, cílevědomost, ale i skromnost a vděčnost. I s diabetem může váš teenager jednou dobýt svět!

Zdroj: 1075koolfm, Beyondtype1

943

Diskuze k článku