Máte doma batole? Zjistěte včas, zda jej ohrožuje cukrovka!

Máte doma batole? Zjistěte včas, zda jej ohrožuje cukrovka!
Dožaduje se vaše dítě pití tekutin i během noci? Zbystřete! Zdroj: Shutterstock

Pro batole je typický věk 1 až 3 roky. Obecně se jedná o velmi krásné období pro celou rodinu, neboť dítko začíná provádět své první krůčky a vyslovuje svá první slova. Je to čas mnoha příjemných změn. Jenže někdy s námi má život jiné plány. Krutá zpráva přichází jako blesk z čistého nebe – cukrovka! Nemoc mění všechny priority a zrak rodičů se upírá jen na ni. Jak diabetes u batolete odhalit?

U batolat je velmi složité odhadnout, když je něco trápí a proč. Učí se teprve komunikovat s okolním světem, a rodiče tak mohou dost tápat. Proto je nasnadě bedlivé sledování chování a reakcí potomka. Ty mohou mnohé napovědět!

Co je to diabetes mellitus I. typu?

Diabetes mellitus I. typu je autoimunitní onemocnění, které vzniká následkem destrukce beta buněk slinivky břišní. Tyto buňky u zdravého člověka produkují hormon inzulín, který reguluje hladinu glukózy v krvi. U diabetika však vzniká jeho deficit a dochází k značnému zvýšení hladiny cukru v krvi – tj. hyperglykémii. Proto je třeba takovému člověku uměle dodávat inzulín. Nemoc vzniká zpravidla v brzkém věku, výjimkou zdaleka není ten batolecí. Objevit se ale může i u dospívajících, u lidí v produktivním věku, nebo také vzácně u seniorů!

Genetika a diabetes I. typu: Jedním z možných rizikových faktorů pro vznik diabetu I. typu u dítěte je výskyt cukrovky v rodině. Pokud jsou diabetici oba rodiče, zvyšuje se riziko onemocnění na 30 %. Jestliže se s nemocí léčí jen otec, riziko je 3 až 8 %, v případě diabetu u matky 1 až 4 %. Nemáte v rodině nikoho s cukrovkou? Potom je riziko minimální, tj. asi 0,4 %.

Zpět k batolatům: Co byste měli jako rodiče sledovat?

Jako každý rodič samozřejmě budete doufat, že vaše batole bude zdravé a žádné celoživotní chronické onemocnění jej nepotká. Avšak obezřetnost je na místě, pakliže vysledujete tyto příznaky a známky chování:

  • Dítě mnohem častěji a hojně popíjí tekutiny.
  • V souvislosti se zvýšeným popíjením batole také často močí. Dokonce se může i pomočovat, přestože je již zvyklé na nočník.
  • Batole neustále pospává a je unavené.
  • U dítka se zvýšila chuť k jídlu, ale přibývání na váze vázne – naopak nevysvětlitelně hubne.
  • Dech batolete je cítit po acetonu (může mít sladký ovocný nádech).
  • Batole se stává náhle podrážděným, neklidným nebo náladovým.

Když rodič trpí diagnózou svého dítěte: Jak se vypořádat se sebeobviňováním?

Jste rodiče a celé to leží na vás. Vy musíte být silní, vy musíte celou situaci řešit. Pokud jde zejména o malé dítě, není ono tím, kdo se k ...

Co dělat při podezření na diabetes I. typu?

Máte důvodné podezření na cukrovku u svého dítěte? Potom rozhodně neváhejte s návštěvou pediatra, který batoleti přeměří cukr v krvi pomocí glukometru. Jestli se potvrdí vysoká glykémie, odešle vás nejspíš s žádankou k dětskému diabetologovi, který dítko dovyšetří, následně nastaví léčbu a společně se zdravotní sestrou vás edukuje o dalším postupu. Činnosti jako aplikace inzulínu a monitoring glykémie vás v případě diabetu I. typu neminou. Nutné bude dodržovat i diabetickou dietu.

Bojíte se, že vaše dítě bude odmítat stálé píchání do prstů kvůli měření glykémie? Pak zvažte použití senzoru. Usnadnit život celé rodiny může časem u dítka i inzulínová pumpa, která zas uleví od injekcí s inzulínem. O všem se poraďte s lékařem!

Diagnóza, která mění hodnoty a zatěžuje psychiku celé rodiny

A na závěr to nejdůležitější: I přesto, že zjistíte u dítěte nelehkou diagnózu, s kterou se bude potýkat celý život, neztrácejte naději v lepší zítřky. Primárně ale pečujte o svou psychiku – neobávejte se říct si i o odbornou pomoc u psychologa! Jedině v duševní kondici budete moct být oporou svému milovanému potomkovi. Též si zjišťujte dostatek informací z důvěryhodných zdrojů, sebevzdělávejte se a snažte se žít i s cukrovkou plnohodnotně. Ukažte dítěti, že by mělo být i přes nemoc sebevědomé a hrdé. Nemělo by ztratit radost ze života – a vy také ne.

Zdroj: Babyweb, Cukrovka, Jdrf, Pampers

4010

Diskuze k článku