Máta peprná: Vyniká vysokým obsahem flavonoidů, jež jsou důležité pro prevenci diabetických komplikací
Máta peprná je oblíbenou bylinou pro letní osvěžení i jako pomocník proti únavě nebo bolesti hlavy. Podpoří rovněž pohodové zažívání a pro diabetiky je cenným zdrojem prospěšných flavonoidů.
Hojně využívaná máta peprná pomůže také při bolestech hlavy nebo svalů. Stejně jako u dalších bylin má i její používání svá pravidla, o kterých byste měli vědět. Jedná se hlavně o kontraindikace navázané na užívanou medikaci. Není totiž až tak vhodná pro každého a všechny příležitosti.
Má máta peprná nějaké výhody pro diabetiky?
Možné pozitivní působení máty peprné u diabetu bylo zkoumáno v rámci několika studií. Zaměřovaly se převážně na to, jakým způsobem může hrát roli při prevenci známých komplikací cukrovky. Odborníci například zkoumali účinky flavonoidů, které jsou v ní bohatě zastoupené, na typicky se vyskytující jevy spojené s diabetem II. typu (např. nadváha nebo vysoká hladina krevních triglyceridů).
Máta peprná je uváděna jako výborný zdroj polyfenolů, látek, které pomáhají snížit zátěž způsobenou působením volných radikálů, jež mohou za poškození buněk organismu a vznik mnoha diabetických komplikací.
Fenolické složky listů zahrnují kyselinu rozmarýnovou a několik flavonoidů, především eriocitrin, luteolin a hesperidin. Poslední jmenovaný je na základě odborných studií uváděn jako prospěšný pro prevenci poškození retinálních pigmentových epiteliálních buněk způsobených vysokou krevní glukózou. Další složka máty peprné – luteolin byl úspěšně zkoumán jako pomocný prostředek v boji proti vzniku diabetické kardiomyopatie.
Angrešty poskytnou diabetikům příval vitamínu C, prospěšnou vlákninu a podpoří paměťové funkce
Zelené nebo červené ovoce, které máte mnozí z vás na zahradách, nabízí nepřebernou paletu zdravotních výhod také pro diabetiky. Stačí si ho ...
Typické použití ve fytoterapii nejen pro pohodové zažívání
Co se týče používání máty peprné ve fytoterapii, začala být součástí lidového léčitelství převážně během 17. století. Je ceněna pro své antispasmodické vlastnosti (používá se proti křečím, převážně trávicího aparátu), má analgetické vlastnosti, snižuje projevy nevolnosti a zvracení, doporučuje se při kinetóze nebo pro dodání energie, pokud jedete autem dlouhé vzdálenosti a řídíte (kapka esenciálního oleje v osobním inhalátoru nebo jako hydrolát pro nastříkání na obličej). Esenciální olej se indikuje v případě bolesti svalů a u migrén, při nachlazení a kašli, při nadýmání.
Používá se lokálně, po nanesení na kůži (smíchaný v rostlinném oleji) chladí postižené místo a napomáhá snižovat citlivost receptorů bolesti.
Evropská léková agentura EMA považuje použití mátového esenciálního oleje za „dobře lékařsky zavedené“ pro případy plynatosti, břišních křečí a pro úlevu od bolestí hlavy. Pokud jde o sušené listy máty peprné, jsou jmenovány jako tradičně indikované pro zmírnění trávicích poruch a plynatosti.
V materiálech Světové zdravotnické organizace je esenciální olej z máty peprné oficiálně uváděn jako vědecky prokázaný prostředek pro pomoc při výskytu dráždivého tračníku, zažívacích potíží (např. gastritidy). Silice je účinná při bolestech hlavy a listy jsou zmíněny jako prospěšné u střevních kolik. V případě použití sušeného rostlinného materiálu pro přípravu nálevu se užívá 3 až 6 g listů denně (tj. jedna polévková lžíce na 150 ml vody, deset minut louhovat).
Máta peprná jako silný kosmetický prostředek
Máta peprná se v kosmetice používá ve formě hydrolátu, extraktu nebo esenciálního oleje. Najdete ji ve výrobcích péče o mastnou a aknózní pleť. Funguje i jako aktivní složka masek, krémů, olejů nebo sér. Má stahující, čisticí účinky, obnovuje rovnováhu pleti náchylné k infekcím.
Redukuje akné, stahuje rozšířené póry a reguluje tvorbu kožního mazu. Je také antibakteriální, protizánětlivá, zklidňující a hojivá, podporuje dobré zahojení zanícené pokožky.
Při nanášení na pokožku musí být esenciální olej vždy zředěn v rostlinném oleji, aby se zabránilo riziku popálení. Dávkování je 1 kapka EO na 5 ml nosiče (čajová lžička), je potřeba dobře rozmíchat, protože je velmi silný. Esenciální olej z máty peprné není vhodný do koupele, protože hrozí podchlazení.
Řecko na talíři diabetika: Chutná rajčata, bylinky a trpký olivový olej pro management glykémie
Diabetici by měli sáhnout po tradičních středomořských pokrmech jako po prospěšném zdroji vlákniny, vitamínů a minerálů. Jsou bohaté na ...
Není vhodná pro každého, pozor na kontraindikace s medikací
Vnitřnímu užívání máty peprné byste se měli vyhnout v případě žlučníkových kamenů, protože mohou nastat projevy žlučové koliky. Co se týče esenciálního oleje, není doporučován pro děti do deseti let věku a kojící matky kvůli obsahu monoterpenového alkoholu mentholu, který může způsobit u malých dětí zástavu dechu.
V případě předávkování esenciálním olejem z máty peprné se může objevit reflux a pálení žáhy, nevolnost, závratě, pomalý srdeční tep, záchvaty, křeče a potíže s dýcháním. Není vhodný pro epileptiky a astmatiky, v případě vysokého krevního tlaku nebo kardiovaskulárních potížích (může ovlivnit účinky užívané medikace). Kontraindikován je i při cholelitiáze, zánětu žlučníku a při těžkých poruchách jater. Může způsobit alergickou reakci.
Opatrnost při užívání esenciálního oleje z máty peprné se doporučuje rovněž u lidí s nedostatkem enzymu G6PD a v případě žloutenky, u hormonálních onemocnění a hormonálně závislých rakovin. Vzhledem ke zvláštní citlivosti hrtanu dětí na mátu peprnou (možnost vzniku reflexní apnoe při spasmu hrtanu) je použití pro přípravu bylinkového čaje kontraindikováno u dětí do čtyř let věku a u všech dětí náchylných ke křečím.
Zdroje: Nccih.nih.gov, Ncbi.nlm.nih.gov, Thieme-connect.com
5203