Onemocnění štítné žlázy versus diabetes: Kdo je ohrožen nejvíce a proč?
Máta peprná: Voňavá královna bylinkové zahrady. Pomůže při rýmě, nevolnostech i diabetu
Zdroj: Pixabay
Máta peprná je pravděpodobně nejproslulejší aromatickou bylinou na světě. Její listy mají charakteristickou silnou vůni a aromatickou, mírně štiplavou chuť. V podobě čaje nebo oleje pomáhá při dráždivém tračníku, nachlazení, pro zdraví očí, na kožní potíže a ocení ji i diabetici.
Máta peprná má dlouhou historii. Píše se o ní už ve staroegyptských lékařských textech z roku 1550 př. n. l. Raná historie zmiňuje mátu peprnou v řecké mytologii, psali o ní římští filozofové a používali ji mniši ve středověku. Staří Řekové se domnívali, že máta peprná dokáže léčit škytavku. Máta peprná se ve východní i západní tradiční medicíně používá jako aromatický, protikřečový a antiseptický prostředek při léčbě zažívacích potíží, nevolnosti, bolesti v krku, nachlazení, bolesti zubů, křečí a rakoviny.
Způsoby využití máty
Máta je oblíbenou přísadou do řady potravin a nápojů, od čajů až po omáčky, saláty a dezerty. Pokud jde o její léčebné využití, pozitivní účinky má jak konzumace čerstvých či sušených listů, tak využití oleje, užívání ve formě kapslí i vdechování vůně máty.
Navíc se máta hojně využívá v kosmetickém průmyslu jako aktivní složka různých krémů, sér nebo pleťových masek. Má stahující a čisticí účinky, zmírňuje akné a reguluje tvorbu kožního mazu. Přispívá k hojení drobných poranění, zklidňuje podrážděnou pokožku a má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
Silice z máty peprné obsahují velké množství mentonu, isomentonu a různých izomerů mentolu. Mátová silice nachází široké uplatnění při ochucování žvýkaček, cukrovinek, zmrzlin, dezertů, pečiva, tabáku a alkoholických nápojů. Například oblíbený koktejl mojito se bez čerstvé máty prostě neobejde. Máta se často používá i k aromatizaci farmaceutických a perorálních přípravků.
Noční reflux může vést k chronickému kašli i zánětu hrtanu. Pomoci mohou preventivní opatření
Když člověk jí nebo pije, dolní jícnový svěrač (tzv. LES) se uvolní a umožní obsahu proudit do žaludku. Poté se dolní jícnový svěrač uzavře a ...
Co obsahuje máta peprná
Máta je výborným zdrojem vitaminu A, který je zásadní pro zdraví očí a noční vidění. Je také silným zdrojem antioxidantů, zejména ve srovnání s jinými bylinkami a kořením. Antioxidanty pomáhají chránit tělo před oxidativním stresem, což je druh poškození buněk způsobený volnými radikály. Kromě toho je máta zdrojem železa, manganu a folátu. S čím vám může máta pomoci?
Může zlepšit syndrom dráždivého tračníku
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je častá porucha trávicího traktu. Vyznačuje se zažívacími příznaky, jako jsou bolesti žaludku, plynatost, zácpa nebo průjem, pocit nedostatečného vyprázdnění, a dokonce i bolesti hlavy a únava.
Ačkoli léčba syndromu dráždivého tračníku většinou zahrnuje změnu stravy a užívání léků, výzkum ukazuje, že užitečné může být také užívání mátového oleje jako rostlinného léku. Mátový olej obsahuje sloučeninu zvanou mentol, o které se předpokládá, že pomáhá zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku díky svým uvolňujícím účinkům na svaly trávicího traktu.
Také v materiálech Světové zdravotnické organizace je esenciální olej z máty peprné oficiálně uváděn jako vědecky prokázaný prostředek pro pomoc při výskytu dráždivého tračníku a zažívacích potíží, například gastritidy.
Může pomoci zmírnit zažívací potíže
Máta může být účinná i při dalších zažívacích potížích, jako je žaludeční nevolnost a potíže se zažíváním. K těm může dojít, když potrava zůstává v žaludku příliš dlouho, než se dostane do ostatních částí trávicího traktu. Několik studií prokázalo, že jídlo prochází žaludkem rychleji, pokud lidé užívají mátový olej s jídlem, což může vést ke zmírnění tohoto typu zažívacích potíží.
Evropská léková agentura EMA považuje použití mátového esenciálního oleje za „dobře lékařsky zavedené“ v případě nadýmání, břišních křečí a bolestí hlavy.
Celerová šťáva pomáhá proti zánětům a civilizačním chorobám
Řapíkatý celer (Apium graveolens L. var. Dulce) je nenáročná vytrvalá rostlina, která se skládá z mnoha šťavnatých řapíků. Stejně jako bulvový ...
Pomáhá při diabetu
Možný pozitivní vliv máty peprné u cukrovky byl zkoumán v rámci několika studií, které se zaměřovaly zejména na to, jakou roli může máta hrát v prevenci známých komplikací diabetu. Vědci zkoumali například účinky flavonoidů, které jsou v mátě hojně zastoupené, na typicky se vyskytující jevy spojené s cukrovkou II. typu, jako je například vysoká hladina krevních triglyceridů nebo nadváha či obezita.
Máta peprná je považována za skvělý zdroj polyfenolů. Tyto látky pomáhají snížit zátěž způsobenou působením volných radikálů, jež mohou za poškození buněk organismu a vznik mnoha komplikací cukrovky.
Další léčebné využití máty
Máta je nesmírně všestranná léčivá rostlina. Díky obsahu mentolu pomůže při nachlazení a zlepšuje dýchání nosem při rýmě. Mezi další zajímavé účinky máty patří zlepšení funkce mozku. Některé studie ukazují, že vůně mátového oleje může zlepšit paměť a bdělost. Je proslulá také tím, že výborně maskuje zápach z úst.
Kdo by se měl mátě vyhnout
Vnitřnímu užívání máty peprné byste se měli vyhnout v případě žlučníkových kamenů, protože mohou nastat projevy žlučové koliky. Esenciální olej zase není doporučován pro děti do deseti let věku a kojící matky kvůli obsahu monoterpenového alkoholu mentholu, který může u malých dětí způsobit zástavu dechu. Vzhledem k mimořádné citlivosti hrtanu dětí na mátu peprnou je využití máty k přípravě bylinkového čaje kontraindikováno u dětí do čtyř let věku a u všech dětí náchylných ke křečím.
V případě předávkování esenciálním olejem z máty peprné se může vyskytnout pálení žáhy a reflux, nevolnost, závratě, zpomalený srdeční tep, záchvaty, křeče a potíže s dýcháním. Mátový olej není vhodný ani pro epileptiky a astmatiky, pro osoby s hypertenzí nebo kardiovaskulárními nemocemi. Kontraindikován je i při cholelitiáze, zánětu žlučníku a při těžkých poruchách jater. Může způsobit alergickou reakci.
Opatrnost při užívání esenciálního oleje z máty peprné se doporučuje rovněž u lidí s nedostatkem enzymu G6PD a v případě žloutenky, u hormonálních onemocnění a hormonálně závislých rakovin.
Zdroj: healthline.com, dále dle textu
8166