Masticha je pokladem řeckých přírodních lékárniček: I diabetikům se mnohonásobně vyplatí

Masticha je pokladem řeckých přírodních lékárniček: I diabetikům se mnohonásobně vyplatí
Pryskyřice masticha zaujme mnohými léčivými ctnostmi a je rovněž prospěšná při diabetu Zdroj: Pixabay

Masticha z ostrova Chios je přírodní pryskyřice, která je ve skutečnosti pramatkou naší moderní žvýkačky. Z Řecka se dostala do celého světa a získala po právu oblibu u všech, kteří jsou příznivci přírodního léčení. Měla by se tedy objevit i v hledáčku diabetiků.

Masticha má své neodmyslitelné místo v lidovém léčitelství i řecké kuchyni. Její překvapivé benefity pro tělo i pleť jsou vyhledávané i v zahraničí. A plným právem. Byla objektem několika studií, které se zaobíraly i jejím možným pozitivním vlivem při cukrovce.

Ideální zdroj antioxidantů a protizánětlivý prostředek pro diabetiky

Masticha je přírodní pryskyřice získávaná ze stromu řečík lentišek (botanicky Pistacia lentiscus). Jeho pěstování je v Řecku rozšířené po celá staletí. Místní producenti předávají tuto tradici z generace na generaci. Pryskyřice z něho získaná, která vytéká z mírně naříznuté kůry stromu, se přirozeně suší na slunci a po dvou týdnech je připravená k distribuci. Zaujme typickou jemně žlutou barvou.

Její pozoruhodné vlastnosti jsou využívány například jako ochrana před vznikem zubního kazu.

Používá se i jako doplněk stravy, který je využitelný v mnoha praktických ohledech. Pro diabetiky je zajímavá v rámci prevence vzniku komplikací onemocnění, které jsou způsobené působením volných radikálů při průběhu oxidativního stresu. Ten je mimo jiné spojován s výskytem poškození nervů (neuropatie) a dalšími potížemi navázanými na cukrovku.

Jak ještě může být prospěšná diabetikům:

  • Vykazuje silné protizánětlivé vlastnosti. U diabetiků jsou záněty poměrně časté a mimo jiné jsou spojovány se sníženou schopností ztratit kila navíc.
  • Je účinná proti bakterii Helicobacter pylori, která je spojována se vznikem žaludečních vředů. Podle publikované studie z prosince 1998 je i malé množství (konkrétně 1 g denně) prospěšné pro rychlou eliminaci výskytu peptických vředů.
  • Masticha je rovněž vnímaná jako účinný prostředek v případě vysokého LDL cholesterolu, s kterým bojují převážně diabetici II. typu.
  • Je doporučována i proti vzniku potíží kardiovaskulárního systému (právě díky schopnosti managementu krevního cholesterolu).
  • Studie mastichy se také zaměřily na její pozitivní vliv na glykemické hladiny.

Svalové kontraktury nejsou nic příjemného: Jejich prevence je také v jídle a pití

Pokud se objevuje bolest, která přetrvává více dní od doby, kdy se poprvé objevila, může se jednat o nepříjemný problém zvaný kontraktura. Svaly ...

Jak se používá v lidovém léčitelství a naturopatii?

V tradiční naturopatii se používá převážně jako protivirový prostředek, je rovněž účinná proti nepříjemným bakteriím. Je ceněná jako přírodní diuretikum (odvádí z těla přebytečnou vodu). Studie, která byla publikovaná v roce 2010 a vznikla na půdě Řecka, uvádí, že je masticha dobrým prostředkem, který napomáhá zlepšit přirozený intimní apetit.

Podle výsledku řecké studie má masticha díky vysokému obsahu zinku příznivý vliv na funkce mužské prostaty a celkové libido.

Žvýkání této oblíbené pryskyřice se doporučuje jako prostředek pro hojení vředů v ústní dutině a léčbu ústní Candidy albicans. Je vhodná rovněž jako prostředek proti parodontóze a eliminuje zápach z úst. Zvyšuje produkci slin, čímž poskytuje ochranu zubům a tkáním dutiny ústní, chrání zuby před vznikem kazu snížením výskytu zubního plaku.

Pomáhá i při pálení žáhy. I když nejsou u užívání mastichy hlášeny silnější vedlejší účinky, pro diabetika je potřeba, aby užívání jakéhokoli potravinového doplňku, který může ovlivnit hladinu krevního cukru, konzultoval s ošetřujícím lékařem. V ojedinělých případech se může při užívání objevit zácpa, nevolnost, průjem, bolesti hlavy a závratě, ale obecně bývají potravinové doplňky s mastichou velmi dobře snášeny.

Dejte si zelené fazolky: Pomáhají zkrotit hladinu krevního cukru a jsou zásobárnou vitamínů i minerálů

Pro diabetiky představují silného spojence nejen díky nízkému glykemickému indexu. Jsou ideální jako součást podzimních jídel, plné vlákniny a ...

Kosmetické využití mastichy překvapí nejen vaši pokožku

Masticha se používala a stále používá rovněž jako mocný kosmetický prostředek. Můžete si obstarat velmi čisté krémy na bázi olivového oleje, včelího vosku a esenciálních olejů s jejím obsahem. Nabízejí je třeba tradiční řecké kláštery. Jinak se používá například také v parfémech.

Její silné antioxidační a protizánětlivé schopnosti mají na kosmetickém poli více využití. Protože působí jako mírné antiseptikum, napomáhá zachovat zdravý kožní mikrobiom. Snižuje projevy kožních infekcí, napomáhá úspěšnému hojení akné a dalších kožních potíží.

V dermatologii je masticha silným spojencem proti druhům bakterií, které mohou za potíže pokožky a sliznic, konkrétně Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa a C. albicans.

Díky schopnosti neutralizovat působení volných radikálů, jež vedou k poškození pevnosti kožních vrstev, je ideálním prostředkem pro zachování krásné, mladé a pevné pleti, kterou chrání před projevy předčasného stárnutí a napomáhá zlepšit její kontury. Mastichový esenciální olej se používá nejen jako přísada v hluboce regenerační pleťové kosmetice, ale i do výrobků pro podporu růstu vlasů a zdravé vlasové pokožky.

Co je dobré vědět o této mocné pryskyřici

Masticha byla zařazena do nehmotného dědictví lidstva a najdete ji v seznamech UNESCO. Řekové ji přidávají do pečení, neobejdou se bez ní například tradiční velikonoční tsoureki. Je součástí výroby anýzového likéru, notoricky známého pod názvem ouzo, a tradičního chioského mastichového likéru.

Nápoje s jejím obsahem jsou v Řecku oblíbené jako aperitivy. Chioská masticha je také známa pro svou neobvyklou chuť. Zpočátku trochu hořká, následně osvěžující a trochu připomínající med, mentol nebo vanilku. V práškové formě se používá nejen do dezertů, ale také do některých pokrmů z masa a ryb.

Zdroje: Ich.unesco.org, Nejm.org, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

1573

Diskuze k článku