Halle Berry boří tabu o ženském zdraví: Menopauza není konec života. Je důležité zůstat v kontaktu se svým tělem
Marlon Brando: Nenáviděl otce, miloval ženy a trpěl obžerstvím. Projedl se k obezitě i cukrovce
Zdroj: Los Angeles Times, CC BY 4.0 Wikimedia Commons
Charismatický Kmotr, kterému podlehla i Marylin Monroe, neměl silnou vůli – ani pokud jde o ženy, ani v jídle. To první se podepsalo na počtu jeho dětí, to druhé na jeho váze a zdraví. Není divu, že jej dostihla cukrovka a potíže s plícemi a srdcem. V životě se navíc musel vyrovnat se spoustou těžkostí, včetně faktu, že jeho syn je vrah.
Marlon Brando se narodil v roce 1924 v Omaze v americkém státě Nebraska. Jako dítě byl nezvladatelný a byl vyloučen z různých škol. Na druhou stranu se ale snažil postarat o svou matku, která byla závislá na alkoholu. Neměl to lehké ani v dětství, ani později.
Nenávist k otci poznamenala celý jeho život
Po bouřlivém dětství vystřídal Marlon několik podřadných zaměstnání. Ze strany rodiny neměl prakticky žádnou podporu.
Pokud jde o rodiče, měl blíž ke své matce, kreativní bytosti, která příležitostně psala básně. Nicméně, byla alkoholička, a on ji tak byl často nucen jít „seškrábnout“ z podlahy toho či onoho baru.
S otcem to bylo ještě složitější. Nejenže holdoval alkoholu, ale navíc celé dětství vtloukal Marlonovi do hlavy, že je budižkničemu a že nikdy ničeho nedosáhne. Ke všemu nešetřil ani fackami.
Brando svého otce nenáviděl. Byla to averze, z níž se mu doslova vařila krev. Když se mu narodil první syn, odmítl jej svému otci ukázat. „Můj otec se k tomu dítěti nikdy nepřiblíží, protože mi ublížil,“ zaznělo v dokumentu nazvaném Listen to Me Marlon, který je sestaven z archivních kronik, rozhovorů a předtím nezveřejněných zvukových záznamů.
Pro Branda bylo herectví únikem. Byl to únik z dětství, z nešťastného rodinného života, a zejména únik před tyranským otcem. „Když jste nechtěné dítě,“ vysvětloval, „hledáte identitu, která bude přijatelná.“ Ztvárňování hereckých rolí bylo pro Branda lékem na bolavou duši.
Pískání v uších může vést až k depresi. U diabetiků může být ukazatelem rozvoje neuropatie
Tinnitus je vnímání zvuku, který nevychází z vnějšího zdroje. Jedná se o chronický pocit, který může být velmi obtěžující a rušivý. Souvislost ...
Zlatá padesátá léta
Sláva se dostavila v padesátých letech minulého století díky kultovním rolím ve filmech jako Tramvaj do stanice Touha nebo V přístavu. V té době měl Brando ještě štíhlou, krásně vypracovanou postavu, která zvyšovala jeho charisma na filmovém plátně.
Obžerství mu zničilo zdraví
Krásná atletická postava se ale brzy rozplynula jako pára nad hrncem. Marlon Brando začal mít záhy potíže s hmotností. Vlastně se celý život potýkal s kolísavou váhou. Důvodů jeho přibývání na váze bylo hned několik. Zaprvé měl nesmírně rád jídlo, zvlášť zmrzlinu, dopřával si opulentní pokrmy a často se přejídal. K tloustnutí nejspíš přispíval i sedavý způsob života a nedostatek pravidelného pohybu. Navzdory své přibývající váze Brando pokračoval ve své filmové kariéře a podával nezapomenutelné výkony. Obzvlášť zazářil ve filmech Kmotr a Apokalypsa.
Lednička pod zámkem
Jeho váha se však stala předmětem kritiky a obav jeho kolegů i veřejnosti. Podle některých kritiků měla Brandova nadváha (a související omezené fyzické schopnosti) vliv na jeho pozdější herecké výkony. Ve druhé polovině života se nadváha dokonce přehoupla v obezitu. Říká se, že jeho druhá žena dokonce dala zámek na ledničku, aby mu zabránila v přejídání.
Léčivá směs z celeru a citronu snižuje cholesterol a pomáhá srdci. Uvaříte ji za pár korun
Už ve starověkých kulturách, jako byla čínská, indická či řecká, lidé objevovali léčivé vlastnosti různých rostlin a plodin a (tenkrát ještě ...
Vražda a sebevražda v rodině
Psal se 16. květen 1990, když z Brandovy pracovny zazněl výstřel. Brando, který byl v té době doma, přiběhl na místo činu a zkoušel postřeleného muže zachránit. Nemohl mu už ale pomoci. Mrtvým byl šestadvacetiletý Dag Drollet, potomek významné tahitské rodiny a přítel Marlonovy dcery Cheyenne. Vrahem byl bohužel Marlonův dvaatřicetiletý prvorozený syn Christian. Zabil Daga v opileckém vzteku. Cheyenne, v té době v osmém měsíci těhotenství, mu totiž o pár hodin dříve řekla, že ji Dag bije. Později se ukázalo, že její tvrzení o týrání byla lež. O pět let později sama spáchala sebevraždu.
Pro Branda to bylo skutečné peklo. Celý život se snažil chránit svou rodinu, zejména své děti, před tím, co považoval za jedovatost slávy. Nyní se rodina navzdory jeho úsilí ničila zevnitř sama. Už v minulosti se děly dost nešťastné věci. Například jeho první manželka, herečka Anna Kashfi, si v roce 1972 objednala u mexických zločinců únos jejich syna Christiana – za 10 000 dolarů. Nic z těchto „nepříjemností“ se ale nemohlo vyrovnat Dagově vraždě. Marlona to rozervalo na kusy.
Cukrovka, nemocné plíce i srdce
Ke konci života měl Brando celou řadu zdravotních problémů. Za spoustou z nich stála obezita. Bojoval se selháním dýchacích cest i srdce. Po jeho smrti se zjistilo, že trpěl i zhoršujícím se zrakem v důsledku cukrovky.
„Vzpomínám si na poslední rozhovor, který jsem s ním vedla,“ vzpomíná v dokumentu Listen to Me Marlon jeho dcera Rebecca. „Bylo to jen pár týdnů před jeho smrtí. Nechtěl, aby se ostatní – zejména jeho děti – dozvěděli, jak špatně na tom je. Vyjádřili jsme si vzájemnou lásku – a to bylo všechno. Nikdy na to nezapomenu.“ V dokumentu přiznala i otcovu poněkud zvláštní touhu: „Můj otec chtěl být zmrazen. Nejvíc ze všeho si přál, aby vědci přišli na způsob, jak by mohl zemřít a pak být přiveden zpět.“
Charismatický herec Marlon Brando zemřel 1. července 2004 ve věku 80 let v losangeleské nemocnici na plicní fibrózu. V té době údajně vážil kolem 300 liber (136 kg). Diváci si jej ale pamatují jako mužného hrdinu, kterému v reálném životě podlehla spousta žen – včetně Marilyn Monroe – a dokonce i několik mužů.
Herec, který za svého života ztvárnil více než 40 filmových rolí, byl osmkrát nominován na Oscara a dvakrát ho získal. Kromě toho se mu dostalo i spousty dalších ocenění.
Zdroje: todayifoundout.com
35287