Mango jako pilulka zdraví: Zkuste ho v lahodném cheesecaku

Mango jako pilulka zdraví: Zkuste ho v lahodném cheesecaku
Mangový cheesecake můžete udělat v mini verzi, nebo v klasické dortové formě. Zdroj: Freepik

Znáte krále mezi peckovitými plody, kterému se často přezdívá ovoce bohů? Řeč je samozřejmě o lahodném, tropickém a živinami nabitém mangu. To totiž obsahuje neuvěřitelné množství antioxidantů, vlákniny, ale také mnoho vitamínů a minerálních látek. Svými účinky a kalorickou hodnotou se hodí do všech typů diet, a to právě i do té diabetické. Jeho sladkou a nezaměnitelnou chuť vyzkoušejte v odlehčené fit verzi cheesecaku, kde bude hrát mango hlavní roli. 

Síla ovoce s nepřeberným množstvím barev a podlouhlým tvarem, který nápadně připomíná ledvinu, se skrývá nejenom ve šťavnaté dužině, ale i ve slupce, která je bohužel v našich podmínkách chemicky ošetřena, a konzumovat se tak dá pouze v její domovině. Asiaté však dlouhá staletí konzumují i listy mangovníku, které jsou podle nových výzkumů skvělým pomocníkem v boji proti diabetu.

Mango pod drobnohledem

Mango je plodem stálezeleného stromu mangovníku, který během svého dlouhé života urodí až 2 miliony kusů ovoce. Strom se dožívá až úctyhodných 350 let a jeho nalezené fosilie, spolu s datlovníkem, řadí tento ovocný strom mezi nejstarší na světě (cca 25 až 30 milionů let). Podle legendy si jeho stín k odpočinku vybral i samotný Buddha, z toho důvodu je pro buddhisty a hindy tento strom symbolem lásky, důvěry, síly a moci.

Prapůvodně pochází mangovník z Indie, ale v dnešní době se hojně vyskytuje i v Pákistánu, na Filipínách nebo v Bangladéši, kde je mangovník dokonce národním stromem.

Zajímavost: Mango se do obchodů dodává nezralé. Při pokojové teplotě dozraje utržené mango do několika málo dnů. 

Tenisový loket postihuje sportovce málokdy. Častá práce u počítače je však jasnou pozvánkou

Nepříjemné a hlavně soustavné bolesti kloubu na vnější straně lokte mohou být právě příznakem tzv. tenisového lokte. Bolest se projevuje zejména ...

Co všechno mango obsahuje?

Toto tropické ovoce je velkou zásobárnou vitamínu A (tedy i betakarotenu), má až dvakrát více vitamínu C než citrón, ale disponuje i vitamíny ze skupiny B a E. Všechny tyto vitamíny jsou důležité pro náš imunitní systém, chrání tělo před volnými radikály a předchází stárnutí buněk. Dále mango obsahuje kyselinu galovou, fisetin, astragalin, isoquercitrin a quercetin, tedy antioxidanty, které pomáhají především v boji proti rakovině prostaty, prsu a tlustého střeva. Ani minerálních látek není v mangu málo – za zmínku stojí především draslík, vápník, hořčík, sodík a fosfor.

Sto gramů manga obsahuje pouhých 75 kcal, a proto je víc než vhodné do dietních režimů. Extrakt z manga je dokonce součástí několika potravinových doplňků určených k redukci váhy. Navíc má toto ovoce močopudné účinky, které detoxikují tělo a používají se v rámci očistných kúr.

Čínský horoskop 2023 podle Jaroslava Vydržela: Buvolovi zůstal černý Petr

Vše závisí od kontextu a od míry zapojení znamení Buvola do vašeho horoskopu. V podstatě jde o to, že vám v tomto roce nebe vystavilo „stopku“, a ...

V čem prospívá?

Mango má několik působivých účinků na lidské tělo, a to i v případě, že ho použijeme do různých pleťových masek. V první řadě posiluje obranyschopnost, reguluje krevní tlak a pročišťuje organismus. Dále také:

  • díky vitamínu A chrání náš zrak a je skvělou prevencí proti šerosleposti,
  • vitamín E podporuje obnovu sliznic a využijeme ho k doléčení rýmy a kašle,
  • zmírňuje, díky vitamínu B6, nervozitu, nespavost a deprese,
  • betakaroten, mangan a měď se starají o zdravou barvu pleti,
  • kyselina pantotenová oživuje vlasy a brání jejich nadměrnému vypadávání,
  • draslík pomáhá vylučovat přebytečné tekutiny a tuky,
  • mangan působí proti problémům se štítnou žlázou,
  • vápník zajišťuje zdravé kosti a zuby,
  • vysoký obsah vlákniny vyvolává pocit sytosti a zabraňuje přejídání,
  • zvyšuje potenci a libido.

    Mango a diabetes

    Vzhledem k tomu, že 100 g manga obsahuje přibližně 13 g cukrů, mohou se někteří z vás ptát, zda je mango vhodné pro lidi s diabetem. Bát se ho však nemusíte. Díky svému komplexnímu složení je vhodné k jakékoliv dietě, tedy i té diabetické. Může za to především vláknina, která zpomaluje rychlost vstřebávání cukru do krevního řečiště, a antioxidanty, které snižují stresovou reakci spojenou se zvyšující se hladinou glykémie. Tělo pak na příliv sacharidů reaguje snáze a hladina cukru zůstává stabilní. Navíc glykemický index manga je 51, což ho řadí mezi potraviny s nízkým GI.

    Tip: Bílkoviny vám pomohou ještě více zpomalit nárůst glykemické hodnoty v krvi, ale samozřejmě je potřeba zhodnotit, jak na takové ovoce budete osobně reagovat.

    Jak už bylo řečeno, mango je skvělým pomocníkem při dietě, právě proto, že je z velké části tvořené vodou, zasytí a má schopnost rozkládat přebytečné tuky v těle. V našich podmínkách se v gastronomii používá především dužina, ale pro diabetiky mají mnohem zásadnější vliv na zdraví listy mangovníku, které se v Indii po celá staletí používají při choleře, k posílení jater, cév, zraku, ale dokáží zbavit i kašle, horečky, nevolnosti nebo žlučových kamenů. Nedávná studie dokonce prokázala, že listy mangovníku mohou být zcela přirozenou terapií při diabetu. Snižují totiž hladinu cukru v krvi a jejich složení dokonce pozitivně spolupůsobí s inzulínem.

    Tip: Listy s vůni exotiky můžete sehnat i v některých lékárnách ve formě tinktur, prášku nebo tobolek. 

    Kam s peckou?

    Samozřejmě většinou taková pecka putuje do koše. Budete-li ale chtít, lze z ní poměrně snadno vypěstovat vlastní mango. Očištěnou pecku je potřeba nechat přes noc nabobtnat ve vatě, druhý den ji na hraně mírně nařízněte a poté ji vložte do substrátu. Mangovník vyžaduje poměrně velké množství tepla a vlhka, hodí se tedy především do skleníku. Z prvních klíčků se můžete těšit během tří měsíců, první plody se rodí většinou za pět až sedm let.

    Fazolky mungo: Klíčky pomáhají jako prevence civilizačních onemocnění a podporují imunitu. Vypěstujte si svoje!

    Fazole mungo se dají kulinářsky upravovat na řadu způsobů a konzumují se vařené nebo naklíčené. Jsou velmi prospěšné pro naše tělo, jelikož ...

    Recept: Mangový mini cheesecake

    Cheesecake je, jak už název napovídá, především vyrobený z krémových sýrů. A jak už bylo řečeno, díky překvapivě nízkým kalorickým hodnotám si tento malý dortíček může dopřát opravdu každý. Já dělám mini cheesecaky do malých formiček, můžete použít i mističky, nebo klasickou dortovou formu.

    Suroviny:

    • 150 g piškotů nebo sušenek
    • 65 g másla
    • 300 ml mangového džusu
    • 500 g smetanového sýra (mascarpone, ricotta, Philadelphia)
    • 1 smetana ke šlehání (min. 33%)
    • 1–2 manga
    • 50 g sladidla (xylitol, erythritol)
    • 1 želatina v prášku

    Postup:

    1. Oloupejte mango (jeho množství záleží na vás) a nakrájejte ho na stejně malé kostičky.
    2. Korpus můžete vytvořit buď z piškotů nebo ze sušenek – v každém případě kupujte ty, co mají nejméně cukru. V dia uličce, i když se tomuto oddělení většinou vyhýbám obloukem, naleznete sušenky bez cukru, s nízkým obsahem sacharidů.
    3. Pokud použijete piškoty, namáčejte je z jedné strany do mangového džusu a pokládejte na dno formy.
    4. Pokud použijete sušenky, rozdrťte je, přilejte rozpuštěné máslo, pár kapek mangového džusu a vtlačte je na dno korpusu.
    5. Smetanový sýr opatrně spojte s vyšlehanou šlehačkou, sladidlem, a nakonec přidejte nakrájené mango.
    6. Vzniklou směs nalijte na piškoty nebo na sušenky a nechte odležet (můžete samozřejmě i proložit další vrstvou sušenek nebo piškotů).
    7. Nakonec si připravte želatinu. Do 250 ml mangového džusu přidejte želatinu v prášku, nechte pět minut nabobtnat a nakonec přilijte 100 ml vařicí vody.
    8. Rozmíchejte a přes lžičku, aby se vám nevytvořily krátery, nalijte na dortík.
    9. Nahoru položte pár kousků manga.

    Dobrou chuť. 

    Zdroje: recept autorky, rehabilitace.info, vegan.rocks

    2093

    Diskuze k článku