Mám dítě s diabetem. Jak se s tím vyrovnat?

Mám dítě s diabetem. Jak se s tím vyrovnat?
Odvážnými bojovníky jsou nejen děti-diabetici, ale i jejich rodiče... Zdroj: Shutterstock

Zapomeňme chvíli na všechny psychologické návody a teoretické poučky, kterých je všude kolem někdy až přespříliš. Nyní se zaměřme na vaše skutečné pocity, které přicházejí zcela přirozeně po tom, co dětský diabetolog vyřkne diagnózu, a vám je jasné, že vaše dítě s diabetem bude mít od teď úplně jiný život. A vy, váš partner, vaše další děti a nejbližší také. Jste v tom společně. Jak se s tím smířit?

Diagnóza chronické nemoci změní všechno. Vy, jakožto rodič, se tak můžete náhle zmítat v chaotických myšlenkách a silných obavách, jak to všechno vlastně zvládnete. Máte strach o své dítě a zároveň nevíte, jak se s jeho diabetem vypořádáte vy samotní. Tíží vás smutek, je vám zle a nevíte, jak dál. Cesty z této „propasti“ ale vedou. Důležité je objevit je.

Co cítí nejen dítě, ale i rodič

Sdělení chronické diagnózy, jako je diabetes, může představovat pro dítě samotné různou míru stresu. Tento fakt se odvíjí zejména od toho, kolik let vašemu potomkovi je a jak má tím pádem rozvinuté vnímání a myšlení. Velmi malá dítka si tak úplně nemusí uvědomovat, co se děje, avšak ta odrostlejší a dospívající mohou prožívat skutečná muka. Stejně jako vy. Co se v „duši“ děje?

  • Přepadne vás smutek. Nejen dítě, ale i rodič může častěji poplakávat. Cítí se zničený a nemá dostatek sil cokoliv dělat. Je to proto, že vlivem úzkostných stavů přichází i značná únava. Máte pocit, že jste v koncích.
  • Získáte pocit viny. Sebeobviňování je velmi častou reakcí malých diabetiků. Nezřídka kdy mívají pocit, že svou nemocí přidělávají matce a otci starosti. Rodičů se však pocit viny také týká. Mohou si situaci vyčítat a žít v domnění, že cukrovku svému potomkovi způsobili oni.
  • Dostanete vztek. Negativní pocity valící se na vás ze všech stran jsou normální. Hněvat se na cukrovkou může zpočátku celá rodina, protože představuje zásah do již zaběhnutého stylu života.

Dále může přijít i fáze odmítání nemoci – její popírání, a to především u samotného dítěte. To je ovšem spojené s procesem smiřování se s diagnózou. Jednotlivé fáze přehledně popsala psychiatrička Kübler-Rossová.

Máte doma batole? Zjistěte včas, zda jej ohrožuje cukrovka!

U batolat je velmi složité odhadnout, když je něco trápí a proč. Učí se teprve komunikovat s okolním světem, a rodiče tak mohou dost tápat. Proto ...

Jak to všechno překonat?

Možná jste teď na začátku své cesty a máte pocit, že to jako rodič nezvládnete. Ale dodejte si odvahy! Neklesejte na mysli a bojujte za normální život, který můžete mít i s diabetem v rodině. Zkuste se řídit těmito kroky a vyrovnáte se s nemocí lépe a rychleji:

  1. Dejte průchod svým emocím. Jejich potlačování vám spíš ublíží. Poplačte si, jestli to tak cítíte. Avšak neutápějte se ve svých smutcích.
  2. Komunikujte v rodině o všem otevřeně. Vytvořte si doma atmosféru naplněnou důvěrou, empatií a bezpečím. Takovou, která zavdá dítěti s diabetem důvod, aby se svěřilo s jakoukoliv bolístkou.
  3. Dovolte si občas vypnout. Život rodiče malého diabetika může být dost vyčerpávající. Neustále musíte mít oči na stopkách, být ve střehu. Zkuste tedy občas požádat o pomoc i partnera a užší okruh rodiny (babičky, dědečky, tety, strýce). Nemusíte být přeci na všechno sami!
  4. Ptejte se skutečných odborníků (lékařů, ošetřovatelského personálu) na diabetes, když vám něco není jasné. Nezjišťujte si informace z pochybných zdrojů – tak se jen zbytečně vystrašíte.
  5. Prostě žijte. Takhle věta zní tak trochu jako klišé, ale představuje podstatu všeho. Musíte si uvědomit, že nemocí nic nekončí. Žijte tedy co nejnormálněji to jde. Prožívejte s dítkem dobrodružství, oprostěte se od všudypřítomného strachu a usmívejte se na svět!

Co dalšího můžete udělat pro sebe a svého malého diabetika?

Jednou ze skvělých metod, jak se vyrovnat s chronickou nemocí v rodině a nabrat potřebné informace, je třeba společný pobyt v jakémkoliv léčebném lázeňském zařízení pro malé diabetiky (pobyty jsou pro děti vesměs hrazené zdravotní pojišťovnou). Pamatujte, že čím více se dozvíte o nemoci svého dítěte, tím více budete vyrovnanější. A vaše vnitřní harmonie znamená vnitřní harmonii i pro vašeho potomka.

Pokud si nebudete vědět rady se svými negativními pocity, neostýchejte se navštívit psychologa nebo psychoterapeuta.

Zdroj: Ordinace, Kidshealth, Childrensomaha

3333

Diskuze k článku