Mák má divokou historii. Pro výrobu léků i jako superpotravina se pěstuje už tisíce let
Mák má za sebou bohatou a divokou historii – nejen díky krásným květům, ale také díky využití při výrobě opia, vysoce návykové látky. Dnes si máku ceníme jako živinami nabité potraviny, která pomáhá s různými potížemi, včetně vysokého cholesterolu nebo nespavosti. A kromě toho, že je zdravý, je také úžasně lahodný, například v makovém koláči s jablky. Recept najdete na konci článku.
Už Sumerové 3 400 let před naším letopočtem pěstovali v oblasti Mezopotámie mák pro jeho léčebné i rekreační využití. Na uměleckých dílech z této oblasti můžeme vidět makové lusky v rukou velkých sumerských vládců. Jakmile začali Sumerové rostlinu používat, její pověst rychle pronikla do sousedních kultur a civilizací. Mák se nakonec stal jedním z nejdůležitějších a současně nejvýnosnějších produktů přepravovaných po proslulé Hedvábné stezce. Civilizace zažívaly své vzestupy a pády, ale mák tu byl stále. Již tisíce let se pěstuje po celé Evropě a Asii.
Opium, války a básně
Mák zanechal v historii hluboké stopy. Jednou z nich byly opiové války. Na počátku 19. století začali Britové po obchodním sporu mezi Velkou Británií a Čínou pašovat indické opium do Číny, a dosáhli tak obrovských zisků. Jenže o nějakých čtyřicet let později bylo v Číně více než deset milionů lidí závislých na opiu. Císař Sien-feng se pokusil prodej a konzumaci zakázat, avšak po prohře v první (1839–1842) a druhé (1856–1860) opiové válce byl donucen import opia do země tolerovat.
To ale není jediná souvislost máku s válkou. Během 1. světové války se na místě zvaném Flandry ve Francii odehrála bitva. Když bitevní vřava skončila, zůstala v mělkých hrobech ležet mrtvá těla stovek vojáků. A v čerstvě navršené půdě začaly hromadně kvést červené máky. Ty nakonec byly inspirací pro vznik jedné z nejslavnějších básní té doby s názvem Na flanderských polích. Kanadský voják a básník ji napsal na jaře roku 1915 a rychle se stala nejrecitovanější básní z 1. světové války.
První léčiva vyrobená z máku
V roce 1803 byl z makové pryskyřice poprvé extrahován morfin. Zpočátku byl oslavován jako zázračný lék díky své schopnosti utlumit jakoukoli bolest, bez ohledu na její sílu. Následoval kodein, další neuvěřitelně silný lék proti bolesti. V roce 1874 pak německá farmaceutická společnost Bayer vyrobila z máku heroin. Než vyšel najevo jeho návykový charakter, byl dlouho oblíbeným lékem, což nám při dnešních znalostech může připadat šílené. Každopádně, bez máku by nebylo možné dosáhnout řady pokroků v medicíně.
Můj příběh: Mám cukrovku, ale nedokážu si odpustit sladkosti a tučné jídlo
„Starého psa novým kouskům nenaučíš,“ říká pan Pavel, který se ani po diagnóze diabetu nevzdal guláše, svíčkové s knedlíkem, koblih, štrúdlu nebo ...
Mák je superpotravina
V České republice se dnes ročně sklidí přibližně 27 tisíc tun máku, čímž patříme mezi největší pěstitele tohoto modrého zázraku a tímto vývozem dokonce předčíme vyvážený chmel.
Mák patří mezi nutričně nejvyváženější potraviny vůbec. Je bohatým zdrojem vápníku, obsahuje i kvalitní bílkoviny a esenciální nenasycené mastné kyseliny. Kromě vápníku obsahuje také další minerály, jako je hořčík, fosfor a mangan, navíc má vysoký obsah vlákniny a nachází se v něm i vitamin E, který je silným antioxidantem.
Léčivé účinky máku
Češi obvykle využívají maková semena, ale poměrně hojné je i využití makového oleje. Mák má celou řadu léčivých schopností:
- Zmírňuje bolesti hlavy a uvolňuje svalové křeče.
- Pomáhá při nespavosti, neurózách a duševní nerovnováze.
- Zlepšuje zažívání a pomáhá při hubnutí, protože díky vysokému obsahu vlákniny navozuje pocit sytosti.
- Díky obsahu kyseliny olejové a mononenasycených mastných kyselin pomáhá snížit špatný cholesterol LDL.
- Přispívá k prevenci osteoporózy.
- Díky obsahu železa je vhodným doplňkem stravy u jedinců s chudokrevností.
- Přispívá k celkovému posílení imunity.
- Přispívá k léčbě kašle a astmatu.
Mák jako superpotravina s nízkým glykemickým indexem a dokonale vyváženým obsahem živin určitě patří na jídelníček diabetiků. A nemusí to být vždy jen klasické nudle s mákem. Co třeba vyzkoušet lahodný makový koláč, který se doslova rozplývá na jazyku?
Česnek: Jeho účinek proti upírům je nejistý, s cukrovkou, cholesterolem a záněty vám ale může pomoci
V některých kulturách je česnek symbolem ochrany proti zlým silám a nemocem. Někdy ho lidé nosili na krku jako talisman, jindy ho věšeli nad ...
Recept: Makový koláč s jablky
Na přípravu výborného, vláčného koláče, který je vhodný i pro diabetiky, budete potřebovat:
Na korpus:
- 100 g celozrnné pohankové mouky
- 100 g mandlí rozmixovaných najemno
- 20 g čekankového sirupu
- 50 g másla
- 2 vejce
Na jablka:
- 8 malých jablek nakrájených na kostičky
- 30 g másla
- půl polévkové lžíce skořice
- 1 vanilkový pudink
Na makovou hmotu:
- 250 g mletého máku
- 250 ml mléka
- 100 g povidel bez cukru
- kůra z bio citronu
- skořice
- rumové aroma
Nutriční hodnoty 100g porce: 205 kcal. Tuky: 12 g. Bílkoviny: 5 g. Sacharidy: 16 g.
Postup přípravy
Na másle poduste jablka společně se skořicí. Lehce podlijte vodou (cca 400 ml) a poduste do změknutí. Ve studené vodě (100 ml) rozmíchejte vanilkový pudink a nalijeme jej k jablkům. Míchejte do zhoustnutí. Ze všech surovin na korpus vytvořte hmotu a následně ji rozetřete na dno formy. Na korpus rovnoměrně navrstvěte makovou hmotu a na ni jablečnou hmotu. Pečte 40 minut při teplotě 150 °C. Před podáváním nechte koláč vychladnout. Přejeme vám dobrou chuť!
Zdroje: earth.com, recept se souhlasem Pavly Janovské, DiS.
1560