Majoránka není jen koření do bramboráků: Pomůže s trávením, nervy i cukrovkou. Libido ale nezvýší

Majoránka není jen koření do bramboráků: Pomůže s trávením, nervy i cukrovkou. Libido ale nezvýší
Podle posledních výzkumů má majoránka antidiabetické účinky Zdroj: Pixabay

Máš chuť majoránky, lásko má, zpíval před lety Karel Zich – a možná ani netušil, že uctívání si nezaslouží jen opěvovaná dáma, ale zejména nádherně voňavá majoránka. Ostatně, o spojení mezi majoránkou a láskou byli přesvědčeni už starověcí Řekové a Římané – považovali ji za rostlinu lásky a silné afrodisiakum. Dnes už víme, že to není pravda. Ale pro změnu víme, že má antidiabetické účinky a pomáhá při spoustě zdravotních potíží. Víte, s čím vám může pomoci a jak si třeba vyrobit mastičku z majoránky?

Bramborák bez majoránky je jako nebe bez hvězd, dalo by se říct. Ale není to jen její chuť, co z ní dělá koření, bez kterého bychom se v naší české kuchyni už nejspíš neobešli.

Mysleli si, že je to afrodisiakum

Dnes už víme, že účinky v podobě povzbuzení libida, které majoránce přisuzovali ve starověkém Řecku a Římě, nejsou opodstatněné. Jejich víra v afrodisiakální účinky majoránky vycházela ze spojení s bohyní Afroditou, která údajně svým dotykem vtiskla této bylině pověstnou silně aromatickou vůni. Římané a Řekové ale nebyli jediní, kdo majoránku spojoval s láskou. I u nás nosívaly nevěsty věnečky z majoránky, v jižní Evropě dokonce můžeme na tento zvyk narazit ještě dnes.

Kefír: Zázračný mléčný nebo vodní nápoj si za pár korun vyrobíte doma sami

Kefír je kvašený mléčný nápoj, který se vyrábí fermentováním mléka s využitím mikroorganismů zahrnujících specifické bakterie a kvasinky. ...

Už báby kořenářky měly jasno

Nic naplat. Libido nám majoránka nepozvedne. Ale nevadí. Už naši předkové věděli, že má tolik zdraví prospěšných účinků, že by to vydalo pomalu na knihu:

  • Trávicí systém – zmírňuje nadýmání, zlepšuje chuť k jídlu, stimuluje vytváření trávicích šťáv, zlepšuje pohyb střev, pomáhá při průjmu.
  • Menstruační potíže – pomáhá při křečích a bolestech břicha.
  • Dýchací ústrojí – pomáhá při nachlazení, uvolňuje dýchání, zmírňuje zahlenění, pomáhá při odkašlávání, astmatu, senné rýmě.
  • Nervová soustava – zmírňuje bolesti hlavy po konzumaci alkoholu i při migrénách, pomáhá při zánětu trojklanného nervu (i jiných nervů), nespavosti, stavech vyčerpání.
  • Močové cesty – má močopudný účinek.
  • Klouby – užívaná zevně i vnitřně pomáhá při bolestech kloubů, revmatismu, špatné pohyblivosti.
  • Kožní potíže – díky dezinfekčnímu a hojivému účinku je ve formě odvaru nebo obkladů vhodná k omývání špatně se hojících vředů, ekzémů a dalších kožních problémů.
  • Zuby – v podobě kloktadla nebo ústní vody pomáhá při parodontitidě, v případě zubních zánětů či problémů způsobených zubními protézami.
  • Kojení – příznivě ovlivňuje tvorbu mateřského mléka, pomáhá se záněty prsou u kojících žen.

Kromě klasické drhnuté sušené majoránky, která se u nás používá jako koření, můžete z čerstvé majoránky vyrobit domácí léčivé a hojivé nálevy, odvary, masti, oleje či lázně.

Majoránka je prospěšná i při cukrovce

Vědci se navíc už velmi dlouho zabývají možnými přínosy majoránky pro osoby s cukrovkou. Jak ukazují poslední výzkumy prováděné na myších, majoránka má skutečně antidiabetické účinky. Například v rámci studie z roku 2020 došli vědci k závěru, že vodný a metanolový extrakt z majoránky (Origano majorana) má potenciální antidiabetickou aktivitu jak v případě diabetu I. typu, tak u diabetu II. typu. Majoránka podle studie zprostředkovává management glykémie, může modulovat homeostázu glukózy a potenciálně zlepšit lipidové parametry.

Vědci tak potvrdili výsledky studie z roku 2018, jejíž závěr zněl, že etanolový extrakt z listů majoránky má významné antidiabetické a antihyperlipidemické účinky u diabetických potkanů.

Závěry nové studie z roku 2023 navíc ukazují, že léčba pomocí majoránky chrání proti nefropatii u diabetu tím, že zabraňuje oxidačnímu stresu.

Spánková apnoe může mít vliv na rozvoj demence, říká studie. Nepodceňujte chrápání

Spánková apnoe je chronické onemocnění, při kterém dochází k zástavě dechu (apnoe) nebo sníženému dýchání (hypopnoe) během spánku. K tomu, aby ...

Mastička z majoránky poslouží při rýmě

Vyrobit si zázračnou mastičku z této kouzelné byliny není nijak složité. K její výrobě budete potřebovat 100 g sádla, 40 g čerstvé majoránky, 20 g včelího vosku, případně éterický eukalyptový olej.

Majoránku nechte cca hodinu zavadnout. Sádlo dejte do kastrůlku, nechte na mírném plamenu rozpustit, přidejte majoránku a nechte asi 3–5 minut škvařit. Pak odstavte a nechte odležet do druhého dne.

Druhý den slijte směs přes čisté plátýnko, které je potřeba důkladně vymačkat, abyste nepřišli o důležité, zdraví prospěšné látky. Do přeceděné směsi přidejte včelí vosk a znovu na sporáku rozehřívejte, dokud se včelí vosk nerozpustí. Účinky masti můžete ještě zvýšit přidáním éterického eukalyptového oleje.

Hotovou mastičku slijte do vymytých nádobek, uzavřete víčkem a uchovávejte v ledničce.

Takto připravená mastička je ideální k natírání v oblasti nosu (u kořene nosu i pod nosem), protože uvolňuje nos a ošetřuje i pokožkou odřenou při smrkání. Lze ji natírat i na spánky.

Zdroje: celostnimedicina.cz, lékárna.cz, avesis.marmara.edu.tr, ijpsr.com

1833

Diskuze k článku