Má autista větší pravděpodobnost vzniku diabetu? Doposud největší studie tohoto typu přinesla odpověď
Dvě na sobě nezávislé studie z Tchaj-wanu a USA ukázaly, že autismus, obezita a cukrovka mohou mít přímou souvislost. Obezita není totiž u autistických dětí ojedinělá. A jak je známo, představuje jeden z rizikových faktorů pro vznik diabetu II. typu.
Asijská i americká studie poodhalí souvislosti, které vám jistě dosud nebyly známy. Lidé s poruchou autistického spektra nespadají do rizikové skupiny pro vznik cukrovky jen kvůli možné obezitě, ale i z jiného důvodu. Jak zkoumání dopadlo?
Má autista větší pravděpodobnost vzniku diabetu? Doposud největší studie tohoto typu přinesla odpověď
Asijská i americká studie poodhalí souvislosti, které vám jistě dosud nebyly známy. Lidé s poruchou autistického spektra nespadají do rizikové ...
Co je autismus?
Autismus je vývojová porucha, která se projevuje abnormální sociální interakcí. Být autistou neznamená, že máte specifickou nemoc, na kterou vám bude podán lék. Znamená to, že váš mozek funguje jiným způsobem, než funguje mozek ostatních. Mnozí autisté se tak nezřídka kdy potýkají i s poruchami učení a potřebují pomoc v každodenním životě. Tato vývojová porucha se nedá nijak léčit. Pokud jste autistou, jste jím celý život. Autismus se projeví většinou kolem třetího roku života. Jde o věk, kdy se dítě již začíná projevovat a poruchy chování jsou tak znatelné. Doposud lékařům není jasné, co poruchu autistického spektra způsobuje.
Podle Centers for Disease Control v USA postihuje autismus 1 ze 44 dětí.
Má autista větší pravděpodobnost vzniku diabetu? Doposud největší studie tohoto typu přinesla odpověď
Asijská i americká studie poodhalí souvislosti, které vám jistě dosud nebyly známy. Lidé s poruchou autistického spektra nespadají do rizikové ...
Jaké jsou výsledky rozsáhlé asijské studie?
Tým výzkumníku z Tchaj-wanu zahájil mezi lety 2002 až 2011 doposud jednu z největších studií zaměřenou na autismus a jeho možnou spojitost se vznikem diabetu II. typu. Vědci brali v potaz i rizikové faktory, které rozvoj cukrovky druhého typu mohou podpořit, jako je obezita a dyslipidémie (zvýšená hladina cholesterolu v krvi). Mezi sledované respondenty se zařadilo více než šest tisíc dospívajících, kteří mají v anamnéze poruchu autistického spektra. Jako kontrolní skupinu pak použili odborníci přes 24 000 zdravých mladých dospělých, kteří byli stejného věku a pohlaví jako respondenti. A jaký je závěr tohoto zkoumání? Autističtí adolescenti měli vyšší riziko rozvoje diabetu II. typu oproti svým zdravým vrstevníkům.
Asijská studie také uvádí toto: až dvojnásobnou možnost výskytu diabetu II. typu mají ti autisté, kteří užívají tzv. atypická antipsychotika. Jde zejména o ty léky, které se používají k léčbě problémů s chováním u dětí s autismem. Tyto léky bývají často spojovány právě s nárůstem hmotnosti.
Co napoví studie provedená v USA?
Podle další americké studie, která se věnovala obezitě a autismu, má nadváhu v USA 34 % dětí ve věku 2 až 17 let a obézních je zhruba 18 %. Sledováno bylo v rámci výzkumu více než pět tisíc dětí a mladistvých, kteří měli potvrzenou poruchu autistického spektra v síti Speaks Autism Treatment Network. Naměřené hodnoty využívali vědci pro výpočet BMI (Body Mass Index). Američtí vědci nakonec porovnávali vzorek respondentů s běžnou zdravou populací a došli k závěru, že míra nezdravé hmotnosti byla významně vyšší u dětí s poruchami autistického spektra ve věku 2 až 5 let. Obezita je tak problém, kterému autisté čelí a zároveň představuje rizikový faktor pro vznik diabetu 2. typu.
Psychohygiena rodiče: Abyste se postarali o své dítě s diabetem, musíte se nejdříve postarat o sebe
Spokojený rodič rovná se spokojené dítě. I s diagnózou diabetu můžete žít plnohodnotný rodinný život. Nedovolte, aby vás diabetes zlomil. Být ...
I životní styl má na vznik cukrovky vliv
Neméně důležitý je přístup autistů k běžnému životu a svým potřebám. Tito lidé mívají v mnoha případech problém se zaměstnáním a provází je i komplikace při hledání bydlení, cestování nebo v sociální interakci. Navazují sociální vazby velmi těžce. To vše jsou faktory, které zásadním způsobem ovlivňují zdraví i životní styl nejednoho člověka s autismem.
Zdroj: spectrumnews.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, nhs.uk, wikipedia.org, autismspeaks.org
1410