Lyžování, snowboard, běžky: Jak tyto aktivity co nejlépe zvládnout při diabetu?

Lyžování, snowboard, běžky: Jak tyto aktivity co nejlépe zvládnout při diabetu?
Při běžkování spálíme až dvakrát více energie než při samotném lyžování. Zdroj: Shutterstock

Představte si jasné slunce, čerstvý sníh, který křupne pod každým vaším krokem, a štiplavý horský vzduch ve vašich plicích. Zimní sporty jsou zkrátka a dobře krásným koníčkem, který dává člověku pocit volnosti a potěšení z lehce adrenalinových zážitků. Těmto aktivitám se nemusí vyhýbat ani diabetici, jen je třeba být připraveni na všechny mimořádné události. 

Zima je tady. A s ní i zimní sporty, jako je lyžování, snowboard nebo běžky. Tyto lehce aerobní pohyby jsou darem pro každého diabetika. Zvyšují citlivost na inzulín, podporují kardiovaskulární systém, posilují kosti, klouby i svaly. Navíc pohybem na čerstvém vzduchu podpoříte i svou dobrou náladu a zaženete deprese. Existují však limity, které by ani diabetici neměli překročit.

Jak funguje diabetes na horách?

Lyžování obecně vyžaduje střední anaerobní aktivitu po velmi krátkou dobu, která je prostoupena čekáním ve frontách, posedáváním v lyžařském baru nebo sezením na lanovce. Lyžování tedy samo o sobě není příliš energeticky náročné, jak si někteří myslí, ale i tak je dobré často kontrolovat svůj stav glykémie, která může kolísat z minuty na minutu. Hodně také záleží na nadmořské výšce, nebo na tom, jaká je zima.

Fakt: Tělo v chladu vydá více energie na to, aby se zahřálo. Tím spaluje nejenom tuky, ale i krevní cukr (více se dočtete zde).

Ostatní sporty: Mnohem více kalorií než na lyžích spálíte na běžkách nebo na snowboardu. Zkušení jezdci sjezdovku proletí rychlostí blesku a ani se moc nezapotí, začátečníci se však v prvé řadě učí padat a vstávat, přičemž spalují mnohem více energie, a tím pádem jim hrozí větší riziko hypoglykémie. Pokud vaše začátečnické pokusy trvají více dnů, a vy jste více na zadku než na nohou, je dobré zvýšit příjem sacharidů a zároveň upravit bolusovou dávku inzulínu (pamatujte, že vaše glykémie pracuje i několik hodin po tréninku).

Tip: Pokud si ještě nejste jistí, co vaše tělo vydrží, a nemáte touhu experimentovat, poraďte se se svým diabetologem. Ten nejlépe zná vaše krevní hodnoty a navrhne vám řešení na míru vašemu tělu.

Jak fungují glukometry nebo senzory v zimě?

V chladu můžete zjistit, že váš glukometr nefunguje. Stejně tak tomu může být se senzorem nebo se čtečkou senzorů. Dobrým trikem je připnout si sportovní ledvinku přímo na holé tělo (nebo na tričko), kde budou všechny tyto přístroje uschovány v relativním teple – a budou tedy funkční v momentě, kdy to budete nejvíce potřebovat.

Můžete také zjistit, že vymámení kapičky krve z chladného těla na měřicí proužek je doslova nadlidským úkolem. V takovém případě je dobré zajít si na chvíli do tepla, ohřát ruce pod tekoucí vodou, a teprve poté si glykémii změřit.

Znáte plod hruškovce přelahodného? Z vyhlášeného ovoce vyzkoušejte upéct třeba čokoládové brownie

Avokádo si zamilujete z mnoha důvodů. Tím prvním bude jeho chuť a variabilita v kuchyni, tím druhým budou pozoruhodné benefity, mezi které řadíme ...

Inzulín a inzulínová pumpa

Kapalina v inzulínových perech či v inzulínové pumpě by neměla zmrznout (tipy, jak správně uchovávat inzulín, se dočtete zde). Pumpa se většinou nosí na holém těle, tam nehrozí, že by se jehly mohly mrazem ucpat, ale při pádu je velmi reálné, že svou pumpu rozbijete. Někteří doporučují umístit inzulínovou pumpu při lyžování na paži. Zato inzulín rozhodně doporučuji přidat do ledvinky na tělo, kde mu bude dělat společnost již zmíněná čtečka senzoru nebo glukometr.

Fakt: Zmrzlý inzulín může způsobit vážný hypoglykemický šok.

Na co je potřeba dát si pozor?

V prvé řadě si dejte pozor na svou glykémii – ta by neměla být ani příliš vysoká, ani příliš nízká. Při hypoglykémii vám může hrozit pád z lanovky, při hyperglykémii vás zas může potrápit bolest hlavy, rozmazané vidění, ale i ketoacidóza. Dále je dobré:

  • pořídit si identifikační náramek na ruku nebo na krk, který v případě pádu nebo hypoglykémie pomůže zdravotníkům,
  • mít kapsy plné rychlých cukrů,
  • informovat všechny přátele o tom, jak vám v případě obtíží mohou pomoci,
  • nosit glukometr, čtečku a inzulín u těla,
  • pamatovat na adrenalin, který může zabránit rozpoznání hypoglykémie,
  • myslet na dostatečnou hydrataci (čím vyšší je nadmořská výška, tím více se potíme a vyplavujeme cukry). 

Závěrem

Při každé aktivitě je potřeba tak trochu experimentovat s vlastním tělem a vyzkoušet na něm, jak bude při sportu reagovat. Každý jsme originál – to, co jednomu dělá dobře, nemusí tomu druhému vůbec sednout. Je tedy potřeba nezapomínat na pravidelné občerstvení, častý monitoring glukózy a poradu s diabetologem. Zimních sportů se zkrátka nemusíte obávat. Svahům skol.

Zajímavost: Kris Freeman, americký běžec na lyžích s diabetem 1. typu, se třikrát zúčastnil zimních olympijských her.

Zdroje: diabetes.co.uk, thediabetescouncil.com, freestylelibre.cz

1061

Diskuze k článku