Luštěniny, to nejsou jen obyčejné fazole a hrách. Vyzkoušejte kromě klasiky třeba belugu a vignu

Luštěniny, to nejsou jen obyčejné fazole a hrách. Vyzkoušejte kromě klasiky třeba belugu a vignu
Konzumace luštěnin v Česku není tak vysoká jako v zahraničí. Je čas to napravit. Zdroj: Pixabay

Vypadají tak obyčejně, a přitom je to superpotravina nabitá živinami. Spousta z nás tuto nepostradatelnou součást jídelníčku přehlíží, a tím se připravuje o významný zdroj bílkovin a vlákniny. A přitom dnes máme opravdu na výběr. Víte, kolik různých barev čočky se dnes dá koupit? A už jste ochutnali některou z méně známých luštěnin, jako je třeba vigna zlatá?

Luštěniny jsou doslova zázračnou potravinou a v našem jídelníčku by rozhodně neměly chybět. Jenže je tu problém. Když se řekne luštěniny, většina z nás si vybaví nafouklé břicho a nepříjemnou plynatost. Právě tato zažitá představa je jedním z důvodů, proč se celá řada lidí vyhýbá luštěninám velkým obloukem. Ale pozor, tenhle problém se dá řešit!

Češi v konzumaci luštěnin zaostávají

V zahraničí mají jasno. Luštěniny jsou tam velmi oblíbené – to platí zejména pro mexickou, indickou, pákistánskou, americkou či italskou kuchyni. A místní kuchaři z nich dokážou vyčarovat skutečně luxusní pokrmy. O české kuchyni se to bohužel říci nedá. Pojďme se tedy zbavit předsudků a zkusme se podívat na luštěniny novýma, nezaujatýma očima.

Čokoláda a cukrovka jdou dohromady, jen je potřeba zvolit správný druh a množství

Kakaové boby, ze kterých se čokoláda vyrábí, obsahují stimulanty, jako je kofein a theobromin, které mohou způsobovat mírné povzbuzení a zlepšení ...

Tajemství luštěnin

Luštěniny obsahují kvalitní rostlinné bílkoviny, vitamíny skupiny B, celou řadu minerálních látek (vápník, hořčík, draslík, železo, zinek, fosfor a selen) a také antioxidanty, které nás chrání před vznikem civilizačních onemocnění. Tuk obsažený v luštěninách má příznivé složení, většinu tvoří nenasycené mastné kyseliny. Celkový obsah tuku v luštěninách je však nízký (do 5 %). Výjimkou je sója, která obsahuje okolo 20 % tuku.

Diabetici navíc u luštěnin určitě ocení jejich nízký glykemický index. Ostatně, prospěšnost konzumace luštěnin pro osoby s cukrovkou II. typu prokázaly výsledky studie z roku 2012. Nesmíme zapomenout ani na to, že luštěniny neobsahují lepek, takže jsou vhodné pro osoby trpící celiakií. A k tomu všemu jsou levné. Co víc si ještě můžeme přát?

Cizrna opět na scéně

V naší zemi se v minulém století konzumovaly hlavně fazole, hrách a čočka. Příliš velkou popularitu si u nás nevydobyly, na vině byla určitě i jejich poměrně stereotypní příprava a také omezený počet druhů. Dnes máme podstatně větší výběr.

V posledních letech začala na naše jídelní tabule ve větší míře pronikat cizrna. Používá se podobně jako hrách, tedy k přípravě polévek, pomazánek (jako je hummus), kaší nebo příloh. Dá se vařit, smažit nebo pražit. Cizrna beraní má jemně oříškovou chuť a patří mezi nejkvalitnější luštěniny. Je výtečným zdrojem bílkovin, vlákniny, polysacharidů, vitaminů a minerálních látek, a navíc obsahuje jen málo sodíku a tuků.

Červená, hnědá, žlutá, zelená a černá? Čočka!

Hnědá a zelená čočka, to je klasika, kterou vařily už naše babičky. Na našich jídelních stolech už ale pomalu zdomácněla i červená a žlutá čočka. Červená čočka se výborně hodí do hustých polévek, indického dhalu či vegetariánských karbanátků. Její výhodou je, že nemá slupku, takže nepůsobí tak nadýmavě jako jiné druhy a nemusí se tedy předem namáčet. Navíc je uvařená během chviličky.

To platí ostatně i pro žlutou čočku, která je po uvaření krásně měkká a krémová. Také žlutá čočka se vyznačuje lepší stravitelností. Obvykle se přidává do orientálních pokrmů, často v kombinaci s kari.

Skutečnou delikatesou je černá čočka beluga, které se říká čočkový kaviár. Jde o nejdrobnější druh čočky. Má bílý střed a po uvaření si uchovává svůj tvar. Je výborná například do salátů.

Vigna zlatá

Tato plodina, jejíž historie sahá asi 3 tisíce let zpět, je známá také pod názvem fazole mungo a je bohatým zdrojem minerálů a vlákniny. Fazolky o velikosti asi 5 mm mají chuť podobnou hrášku a dají se jíst syrové, vařené nebo naklíčené. Vigna obsahuje bílkoviny, vápník, hořčík, vitamíny skupiny B, dále vitamíny A, C, K, E, omega 3 a 6 mastné kyseliny. Podporuje imunitu, má blahodárný vliv na trávení a pomáhá při hubnutí.

Můj příběh: Trpím syndromem suchého oka. Vyzkoušela jsem už všechno, říká paní Marie

Syndrom suchého oka je onemocnění spojené buď s poruchou tvorby či toku slzného filmu, nebo s abnormálními změnami v jeho složení. Ochranný slzný ...

Jak zatočit s nadýmáním

Nejjednodušším řešením je nadýmavé luštěniny den před vařením namočit. V ideálním případě byste měli vodu několikrát vyměnit. Před vařením je potřeba vodu vylít a luštěniny vařit v čisté vodě. Druhou možností je naklíčení luštěnin. Během klíčení totiž dochází k úbytku problematických oligosacharidů, a to až z 80 %, a naopak dochází k navýšení obsahu některých vitaminů a využitelnosti minerálních látek.

Dlouhé vaření? Není potřeba!

Jednou z častých námitek vůči luštěninám bývá dlouhá doba vaření. Pro některé druhy čočky to neplatí, jak už jsme si řekli. A u luštěnin, které opravdu potřebují delší dobu vaření, jako jsou fazole, hrách nebo cizrna, můžete v případě, kdy se nechcete trápit s namáčením, sáhnout po předvařených luštěninách, případně po konzervovaných. Je však potřeba vybírat konzervy s luštěninami v nálevu bez přidaného cukru a s co nejnižším obsahem soli.

Zdroje: olomoucky.denik.cz, vitalia.cz, jamanetwork.com, stobklub.cz

1655

Diskuze k článku