Mám rád výzvy, říká nejsilnější muž světa Jiří Tkadlčík, diabetik 1. typu. Čeká ho křest ohněm
Lucie Borhyová: Omezovat se v jídle? Tělo si řekne, na co má chuť
Zdroj: Filip Matušinský
Mohlo by se zdát, že za těch 5 let od posledního rozhovoru pro DIAstyl se u moderátorky Lucie Borhyové nic moc nezměnilo. Není to tak. Mnohem více se vedle rodiny a práce věnuje dobročinnosti.
Máme za sebou svátky. Jak probíhají Vánoce a adventní čas u Lucie Borhyové a jejích nejbližších?
V podstatě jako každý rok. A to pohádkově. My opravdu milujeme Vánoce. Svátky jsou pro nás spojené hlavně s rodinou pohodou, rodinným setkáváním. My ale nemáme rád jen ty svátky vánoční, ale už ten advent před nimi. My se každou adventní neděli scházíme celá rodina, zapalujeme adventní svíčku, pečeme cukroví, povídáme si, sledujeme vánoční filmy a pohádky, jdeme společně na procházku, podívat se na ozdobené stromky venku na náměstích. Máme je vždy spojené s tím teplem domova.
A tuhle sváteční idylku vám letos ani nijak nenarušila práce. O svátcích jste nemoderovala.
Poslední roky si s Reyem bereme moderování Televizních novin na Silvestra a Nový rok, takže vánoční svátky si můžeme plnohodnotně užít s rodinou.
Vy v letošním roce moderujete TN už dvaadvacet let. Není to už trochu nuda?
No já jsem strašně ráda, že mě ta práce pořád baví a naplňuje. Kdyby to byla nuda, bylo by na místě přemýšlet o změně, ale tak to není. Já vždycky měla sen dělat práci, která není stereotypní. Ten se mi splnil. Když moderujete Televizní noviny, tak každý den pracujete s novými informacemi. V té práci se opravdu ani jeden den nenudíme, protože stále přichází něco nového.
Slavný Vincenz Priessnitz: Fenomén zakladatele vodoléčby
Vincenz (Vincenc) Priessnitz se narodil jako šesté dítě 4. října 1799 chalupníkovi Janu Františkovi a Marii Tereze Evě Prissnitzovým. Na svět ...
Tak ale roky chodíte na stejné pracoviště, potkáváte se víceméně s těmi samými kolegy.
Tak to není. My jsme ve zpravodajství opravdu velký tým a každý den se potkáváme s jinými lidmi, protože jednou má službu tenhle redaktor, jindy zas tenhle vedoucí vydání, kameraman, kostymérka… S těmi samými lidmi se třeba týden nevidíme. Zkrátka při téhle práci není šance na stereotyp, na nudu, na stále to samé každý den.
To máte vlastně pravdu. Navíc Televizní noviny nejsou jediným pořadem, kde vás můžeme vidět nebo slyšet. Připomeňte, kde všude se objevujete?
Stěžejní jsou samozřejmě Televizní noviny, potom moderuji Víkend a občas Volejte Novu. A pak jsou také třeba pořady jako Český slavík, kde jsme teď předávali cenu, ale i moderovali tiskovou konferenci o jeho obnovení. A pak jsou různé akce společenského rázu.
Zmínila jste, že se vám moderováním v televizi splnil sen, že nemusíte dělat stereotypní práci. Vím ale, že jeden sen se vám nesplnil, a to být herečkou, což jste si přála od dětství. Nelitujete nesplněného snu?
Já jsem chtěla spíš být tanečnicí, ale ta herečka tam byla taky. Byla jsem ta klasická holčička, co se ráda předvádí před zrcadlem, hrála si na to, že hraje. A pravdou je, že jsem se zúčastnila castingu do pohádky Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna. Pan Troška mě tenkrát ale nevybral, což je asi dobře, protože ta moje dráha by se ubírala jinam. Do jisté míry jsem si ten herecký sen mohla splnit, zahrála epizodní roli v Ordinaci v Růžové zahradě II nebo třeba v Ulici a v dalších filmech či seriálech, takže jsem si mohla vyzkoušet jaké je být herečkou.
Vrátím se k nedávným svátkům, které bývají ve znamená hříchu i pro lidi, kteří si jinak hlídají správnou životosprávu. Jak to bývá u vás?
Já hřeším tak nějak celoročně, nejen o těch Vánocích. Je pravda, že já se snažím jíst zdravě a plnohodnotně, zařazovat do jídelníčku zeleninu, ovoce a podobně, ale nejsem zastánce drastického omezování se. Myslím si, že by se mělo jíst všechno, ale s mírou. Jsou lidi, kteří si nikdy nedají čokoládu nebo třeba hamburger s hranolkami, ale podle mě tělo si řekne, na co má chuť. A o těch Vánocích si to vyloženě užívám. Já miluji klasiku – bramborový salát, řízek, cukroví, a vůbec mi to nevadí, protože následně si dám zase lehčí stravu.
Jak se správně stravovat při diabetu 2. typu?
Strava je základním léčebným prostředkem u diabetu 2. typu. Dodržování zásad zdravého stravování pomáhá udržovat glykémie v přiměřených ...
Jsou ale lidé, kteří musí vhodnou životosprávu sledovat celý rok, jako například diabetici, kterým je náš časopis určen především. Máte ve svém nejbližším okolí diabetika?
Moje babička měla cukrovku, ale v současné době se s touto nemocí v mém blízkém okolí nikdo nepotýká.
Když jsme spolu dělali rozhovor před skoro 5 lety, zaznělo v něm, kolik času věnujete charitativní činnosti. Byla jste tehdy Dobrým andělem, spolupracovala jste s UNICEF, ale také třeba s Kapkou naděje. Čemu všemu se stíháte věnovat dnes?
Už tehdy, kdy jsme spolu dělali rozhovor pro DIAstyl, uvažovala jsem nad tím, jak ty rozmělněné charitativní aktivity změnit v jednu konkrétní činnost, takže jsem založila nadační fond LuckyBe.
Předpokládám, že to vyplývá z vašeho jména. Nebo?
Ano, píše se to LuckyBe, takže to někdo může číst jako fond Lucky B(orhyové), nebo anglicky, a to v překladu znamená buďte šťastní. Existuje přesně ty čtyři roky, takže v době, kdy jsme spolu mluvili, se ta myšlenka v mé hlavě už rodila.
Čemu se LuckyBe věnuje?
Jsem patronkou neonatologického oddělení Nemocnice Na Bulovce v Praze, kde podporujeme předčasně narozená miminka. Sháníme prostředky, abychom podpořili veškeré potřeby, která mají.
Co například?
Nakupovali jsme například polohovací postýlky, dýchací přístroje, přístroje pro kontrolu životních funkcí a mnoho další věcí.
Jak získáváte prostředky?
Samozřejmě to není snadné, obzvlášť v téhle době, kdy není jednoduché pořádat veřejné akce. Aby ta pomoc mohla být pravidelnější, přišla jsem s LuckyBe produkty jako jsou náramky, tužky, hrnečky, trička, kšiltovky, prostě různé předměty, kterými, si lidé při nákupu prostřednictvím stránek www.luckybe.cz udělají si radost a zároveň tak pošlou peníze těm miminkám.
Stres zvyšuje riziko diabetu, komplikuje i léčbu. Co radí odborníci?
Cukrovka obvykle kráčí ruku v ruce s obezitou a vysokým krevním tlakem. Mezi další rizikové faktory patří kouření či nedostatek spánku. To vše ...
Jak se rozhodujete, co konkrétně pro neonatologické oddělení za získané peníze pořídit?
Peníze z prodeje nebo třeba z výtěžku aukce – před Vánoci jsme dražili obrazy věnované různými umělci – putují na transparentní účet našeho fondu, poté pan primář napíše seznam věcí, které neonatologické oddělení Nemocnice Na Bulovce potřebuje, a my je nakoupíme.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Lucie Borhyové
19781