Lipový květ snižuje glykémii a zklidňuje nervy. Natrhejte si ho do zásoby právě teď

Lipový květ snižuje glykémii a zklidňuje nervy. Natrhejte si ho do zásoby právě teď
Lípu poznáte snadno podle bílých okřídlených kvítků a sladké vůně, která se line na dálku. Zdroj: Shutterstock

Podzimní plískanice a s nimi přicházející nachlazení rychle zažene voňavý lipový čaj. To věděly už naše babičky. Co jim však možná zůstalo utajeno, je obsah unikátních léčivých látek v lipovém květu, které působí nejen na běžné nachlazení, ale na mnohé další neduhy včetně cukrovky. V červnu a červenci je ideální doba na sběr květů lípy, proto neotálejte a vyrazte s košíkem do přírody.

Při procházce ve starých alejích, městských parcích, ale i kolem silnic běžně narazíte na mohutný a vznešeně vyhlížející strom – lípu srdčitou. Setkáte se s ní i v zahradách, kde právem tvoří dominantu po mnoho generací, a často slouží jako navigační bod pro letadla.

Natrhejte si zdraví z tisícileté lípy

Lípa srdčitá, také často zvaná lípa malolistá (Tilia cordata), je strom známý snad každému. Lehce ji poznáme podle typických srdčitých listů tmavozelené barvy a jemných bílých kvítků s letkami, které semenům umožňují rychlejší šíření. Lípa je českým národním stromem a Češi se k ní hrdě hlásí už od dob prvních Slovanů. Běžně se dožívá stovek let a nejstarší jedinci na našem území rostou dokonce více než tisíc let – například známá lípa v Klokočově. Lípa dorůstá výšky až 30 m a kmen vzrostlého stromu rozhodně sami neobejmete. Nejen pro svůj majestátní vzhled, ale zejména pro unikátní léčivé účinky, si lípa zasluhuje naši pozornost.

Černý bez jako lidový léčitel. Objevte jeho blahodárné účinky na zdraví!

Černý bez (Sambucus nigra) je středně vysoký polokeř, který lze často vidět planě rostoucí na okrajích lesů, na mezích či v zahradách. Je velká ...

Léčivé účinky lipového květu

Z lípy se zpracovává především květ, a to typicky jako čaj, i když mnohé léčivé látky se skrývají i pod kůrou. Ty jsou prospěšné zejména pro pleť a vlasy a získat je můžete ve formě odvarů z kůry. Podívejme se na nejvýraznější benefity popíjení čaje z lipových květů:

Snižuje krevní cukr a zánět

Diabetiky potěší, že lipový květ má prokázaný hypoglykemický účinek – čili snižuje hladinu krevního cukru. Díky vysokému obsahu antioxidantů (například tilirosid a kempferol) lipový květ účinně bojuje proti zánětům, ať už akutním nebo chronickým. Zejména chronické záněty trávicího traktu jsou častým předchůdcem dalších onemocnění, a to v čele s cukrovkou a rakovinou. Obsažené antioxidanty mají podle některých studií dokonce protirakovinné účinky.

Uvolňuje svaly i mysl

Popíjení teplého čaje je relaxační rituál sám o sobě. Lípa má však ještě další přednost – obsahuje látky, které navozují pocit klidu, respektive zabraňují nervovému systému, aby byl zbytečně rozrušený. Některé výzkumy provedené na myších dokazují, že silné koncentrace lipového odvaru mají až sedativní účinky. Na sílu čaje si proto dejte pozor a nepijte ho velké množství zvláště v situacích, kdy potřebujete být vysoce čilí a pohotoví.

Znáte muchovník? Pozornosti diabetiků by rozhodně neměl ujít!

Z celkových asi 200 rostlinných druhů s antidiabetickými vlastnostmi představuje muchovník rod, který nad ostatními vyniká v mnoha ohledech. Na ...

Snižuje horečku a odstraňuje škodliviny z těla

Lipový čaj se odpradávna používá pro svoje diuretické (močopudné) a diaforetické (vyvolávající pocení) vlastnosti. Při kašli podporuje vykašlávání a obecně vede k odstranění škodlivin z těla. Lipový čaj je proto skvělým pomocníkem při chřipce a všech onemocněních dýchacích cest a v zimě se vyplatí mít z léta nachystanou zásobu sušených květů. Nejlépe chutná doslazený troškou medu a je dobré ho srkat po doušcích, aby měly účinné látky dost času na vstřebání.

Zlepšuje trávení a zabíjí choroboplodné bakterie

Lipový čaj dodává tělu potřebnou hydrataci, a tak podporuje střevní peristaltiku. Díky obsahu sekundárních metabolitů, v čele se zmiňovaným tilirosidem, brání rozvoji bakteriální infekce, a tak udržuje váš trávicí trakt zdravý a průchozí. Tilirosid, který se dá získat i z jiných rostlin než z lípy, se prokázal vysoce účinný v boji s infekčním průjmem, na který nezabrala ani antibiotika. Lipový odvar podporuje dobré trávení, a je proto vhodný i jako prevence nevolnosti po těžších jídlech.

Snižuje krevní tlak

Antioxidant tilirosid kromě jiných záslužných funkcí snižuje i krevní tlak, což bylo potvrzeno v několika studiích na myších. Na regulaci krevního tlaku má jistě vliv i obecně tišící a uvolňující funkce lípy, která ulevuje při psychické nerovnováze a uvádí rozrušené tělo i mysl zpět do klidu.

I s lipovým čajem se to dá přehnat, takže všeho s mírou

Přestože jsou blahodárné účinky lipového květu nesporné, je třeba brát ohled na dávkování. Nadměrný příjem dělá téměř z kterékoliv látky jed – takže i s lípou se mějte na pozoru. Jako optimální se doporučují 2–4 gramy lipového květu denně, při potížích můžete množství mírně zvýšit. Jeden šálek obsahuje asi 1,5–2 gramy květu. Stejně jako u ostatních bylin je vhodné nepít odvar nepřetržitě, ale zhruba po dvou měsících zařadit asi třítýdenní pauzu. Někteří lidé mohou být alergičtí na lipový pyl, v tom případě se pití čaje samozřejmě nedoporučuje.

Lípa také může nevhodně interagovat s některými léčivy a při intenzivnější konzumaci je dobré poradit se s lékařem.

U mnohých vlastností lipového extraktu není zcela jasné, jak léčebné procesy fungují, ale na základě lidové medicíny a ověřených účinků lze lípu považovat za velmi mocný strom s velkým léčivým potenciálem. Pro objasnění mechanismů působení lipových složek na člověka je třeba dalších výzkumů, ale vy už teď můžete těžit ze zkušeností předchozích generací a zlepšit své zdraví pomocí lipového čaje.

Zdroj: Ncbi, Pubmed, Healthline, Ift.onlinelibrary

10046

Diskuze k článku