Lidé se u lékaře stydí, nejvíc mluví v čekárně
Výsledky výzkumu agentury QuintilesIMS, zveřejněné v rámci kampaně Žijeme na hraně, ukázaly, že strach z hypoglykémie paradoxně nevede většinu pacientů k častějším konzultacím s lékařem, a že diabetes je stále stigma.
Konzultaci s lékařem zvolí při strachu z hypoglykemie pouze 18,2% dotázaných, kteří se výzkumu zúčastnili. Každý třetí pacient pak pod vlivem obav z hypoglykémie začne s častější kontrolou hladiny krevního cukru (34,7%), další třetina však neudělá vůbec nic (33,3%) nebo naopak zvýší příjem cukru (21,3%) a omezí fyzickou aktivitu (16,2%). “Problém je i v tom, že pacienti se u lékaře často stydí přiznat, že něčemu nerozuměli, a raději vše odkývají,” říká edukátor Mgr. Vlastimil Milata prezident organizace DIAKTIV CZECH REPUBLIC z.s. Podobnou zkušenost má i Prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc., přednostka Centra diabetologie IKEM: “Pacient si z ordinace lékaře odnese tak 5% informací. O něco více si jich odnese od edukační sestry a úplně nejvíce pak z čekárny před ordinací.”
Diabetes je stále stigma
“Cukrovka je bohužel stále pro většinu společnosti stigma, před nímž se zavírají oči. Diabetes by ale neměl svazovat ruce a neměl by být stigmatem,“ říká Vlastimil Milata. Odpovědi respondentů výzkumu jeho slova potvrzují. Více než třetina dotázaných (38,1%) uvedla, že své onemocnění tají před okolím a mluví o něm pouze se svým lékařem. 14% z těch, kteří se se svým onemocněním svěří okolí, se pak setkává s výčitkami, že si za své onemocnění mohou sami (6,7%), nebo jsou líní (4,5%) či nenasytní (2,8%).
738
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný