Levandule zatočí s vypadáváním vlasů a může ulevit při každodenní aplikaci inzulínu

Levandule zatočí s vypadáváním vlasů a může ulevit při každodenní aplikaci inzulínu
Levandule je synonymem pro klid a pohodu Zdroj: Freepik

Kdo by neznal aromatickou bylinku, která provoní široko daleko každý kout... Levanduli a její dechberoucí vůni zná zkrátka každý z nás, málokdo ale ví, že tahle léčivka není jen součástí romantického stylu Provence, ale své uplatnění nachází i v aromaterapiích, kosmetice či lidovém léčitelství. Zmírňuje úzkosti, bolest a prokazatelně podporuje růst vlasů. Připravit si z ní čaj je přitom tak jednoduché.

Levandule je obecně známá pro své zklidňující účinky – polštářky napěchované levandulí, které koupíte na každém dobrém jarmarku, jsou toho důkazem. V poslední době se však čím dál častěji využívá tahle fialová léčivka i v kosmetice. Má totiž schopnost regenerovat kožní buňky a omladit pokožku.

Tip: Sušenou levanduli můžete nadrolit do vany nebo si dát pár snítek sušených květů pod polštář. Bude se vám mnohem lépe spát.

Pod drobnohledem

Historie aromaticky fialového pokladu sahá až do starověkého Egypta, kdy se levandule používala především při mumifikaci, aby dezinfikovala a provoněla prostředí. Zamilovali si ji i v Římě nebo v Řecku, kde ji však používali z jiného důvodu – ke koupeli. Odtud je odvozen i její název – z latinského „lavare“ neboli mýt se.

Později se využívala jako přírodní lék proti migrénám nebo bolesti v krku a v 16. století, tedy v době morových epidemií, se přidávala do vody, ve které se lidé myli. Lidé totiž věřili, že je ochrání před zkázou, protože látky obsažené v levanduli chrání kůži před škodlivými mikroorganismy.

Zajímavost: Aromatická bylina odpuzuje krysí blechy, které jsou nejčastější přenašeči moru. V Londýně se tak v 17. století doporučovalo nosit bylinku na zápěstí.

Co obsahuje?

Tato léčivka se k léčebným i kosmetickým účelům používala již odpradávna a není divu, její složení má antibakteriální i antiseptické účinky. Květ levandule je bohatý zejména na silice obsahující linalool, limonen, kafr a spoustu dalších účinných látek. K tomu všemu obsahuje také třísloviny, hořčiny a pryskyřici.

V nati se ukrývají zejména silice a třísloviny, ale najdeme v ní i malé množství vápníku, hořčíku a vitamínu C. Použitím celé levandule získáme i flavonoidy a kumarin – tato směs látek podporuje srdeční činnost, uvolňuje žaludeční křeče a tlumí úzkosti.

Fakt: Odborníci varují před konzumací levandule především těhotné ženy, protože čaj z levandule má schopnost napodobit v těle estrogen.

Čemu pomáhá?

Levandule v první řadě navozuje pocit pohody a klidu, ale vnitřně užitá může ulevit při křečích, pocitu plnosti a zmírňuje například i pocit nechutenství nebo žaludeční nevolnosti. Díky svým antiseptickým vlastnostem pomáhá uvolňovat dýchací cesty, ucpané nosní dutiny a léčí záněty horních cest dýchacích. Dále:

  • kloktání levandule dokáže léčit afty a záněty v dutině ústní,
  • pomáhá při bolestech svalů,
  • olej z levandule pomáhá bojovat proti akné a zánětlivým kožním stavům,
  • pití čaje usnadňuje léčbu bakteriální, plísňové a virové infekce,
  • odvádí z těla toxiny, a předchází tak předčasnému stárnutí pleti,
  • vlasové zábaly podporují růst vlasů a zabraňují jejich vypadávání,
  • ulevuje od migrény a bolesti zad.

Řepík lékařský: Zhojí rány a posilní játra

Lidové léčitelství má s řepíkem bohaté zkušenosti. Kdysi dávno byl používán při magických obřadech, ale léčily se s ním i střelné rány z muškety. ...

Levandule a diabetes

Kromě výše zmíněných účinků reaguje levandule dobře i s diabetem. V první řadě dokáže ulevit při každodenní aplikaci inzulínu. Bylo dokonce prokázáno, že byl-li levandulový olej aplikován před samotným vpichem, pociťovali pacienti po injekci menší bolest než ti, kteří si tento olej neaplikovali.

Další studie prováděná na zvířatech dokonce predikuje, že levandulový esenciální olej pomáhal oněm zvířatům s vysokou hladinou cukru v krvi a chránil tělo před oxidativním stresem, který diabetikům způsobuje četné komplikace.

Jak levanduli pěstovat a sušit?

Je to vlastně hračka, protože opravdu stačí koupit si sazenice levandule lékařské, a ta vám vyroste dá se říct opravdu všude – na zahrádce i v květináči. Má ráda sluníčko a nepotřebuje vydatnou zálivku, takže rozhodně přežije, když na ni někdy zapomenete. Na podzim ji pěkně sestříhejte a další rok se vám odmění hustými keříky.

Květy se sbírají ve chvíli, kdy ještě nejsou úplně rozkvetlé, a hlavně za sucha! Při stříhání se vyvarujte stonků, které jsou už dřevnaté. Sušte ve svazku na dobře větraném místě.

Kam s ní?

Levandule jako koření má nezaměnitelnou chuť a je s ní potřeba nakládat opravdu hodně opatrně. Hodí se k pečenému masu, k houbám, ale vyloženě prim hraje ve sladkých jídlech, například v cheesecaku nebo v nápojích.

Levandulový čaj

Je skvělým pomocníkem při trávicích potížích, menstruačních bolestech, ale i při plynatosti. Uklidňuje nervy a vede k lepšímu spánku. Stačí jednu čajovou lžičku přelít 250 ml vroucí vody a nechat deset minut louhovat. Poté sceďte.

Tip: Pijte po dobu dvou týdnů (max. 3 šálky denně), dejte si dva týdny pauzu a kúru zopakujte.

Levandulová mast

Skvělá při menších oděrkách nebo popáleninách. Využijete ale i na celou pokožku, která má sklony k vysychání. Stačí rozehřát 250 g vepřového sádla, 150 g včelího vosku a 250 g sušených nebo čerstvých květů levandule.

Vše společně zahřejte na teplotu cca 80 °C a míchejte asi deset minut. Nechte do druhého dne vychladnout, znovu zahřejte, přeceďte přes plátýnko a přelijte do kelímků. Uchovávejte ve tmě a v chladu.

 

Zdroje: lekarna.cz, superpotraviny-naturalis.cz, rehabilitace.info, herbalista.cz

38099

Diskuze k článku