Letní aromaterapie pro diabetiky: Dejte pozor na fotosenzitivitu a esenciální oleje, které ředí krev

Letní aromaterapie pro diabetiky: Dejte pozor na fotosenzitivitu a esenciální oleje, které ředí krev
Pro výrobu domácí kosmetiky, kterou budete používat v letním období, je pro diabetiky z esenciálních olejů vhodná například růže či heřmánek Zdroj: Freepik

I když je aromaterapie v letním období spíše v útlumu a po esenciálních olejích saháme až tehdy, když se dny ochladí, může i tak být zajímavým tématem. V horkých letních dnech jsou totiž v kurzu rostlinné i esenciální oleje jako součást kosmetiky.

Letní aromaterapie není až taková věda, jak by se mohlo zdát. Pokud si osvojíte pár základních bezpečnostních pravidel, můžete s ní prožít poměrně hezké chvíle, aniž byste museli řešit nepříjemné komplikace.

Téma léta: Rostlinné oleje a opalování?

Každý, kdo se zajímá o kosmetiku, už našel na internetu nejeden článek propagující rostlinné oleje jako efektivní náhradu za opalovací krémy. Má to ale pár háčků. Rostlinné oleje sice mají nějaký malý přirozený SPF, ale určitě to nestačí k tomu, aby vás ochránily před škodlivým vlivem UV paprsků. Nebo alespoň ne v případě, když je použijete samotné. Jiná věc je, jsou-li zakomponovány do domácí kosmetiky, v součinnosti s látkami používanými v přírodních pěsticích produktech jako sluneční ochrana (oxid zinečnatý nebo titaničitý).

Dalším problémem rostlinných olejů jako možné náhrady opalovací kosmetiky je jejich náchylnost k oxidaci v případě vystavení světlu a teplu.

Některé z nich sice snesou velmi vysoké teploty, proto se používají při vaření (kokosový olej), ale v případě opalování jde o více navzájem na sebe navazujících faktorů, které z nich nedělají vhodný prostředek pro chytání bronzu. Lze jmenovat například chemické reakce, které probíhají po jejich nanesení na pokožku v případě kontaktu s potem. Po vystavení přímému slunečnímu záření dochází k jejich prakticky okamžité degradaci. Některé rostlinné oleje navíc vykazují přirozenou fototoxicitu (třezalkový olej).

Právě kvůli náchylnosti k rychlé oxidaci po vystavení přímému světlu a teplu je doporučováno rostlinné oleje uchovávat po otevření v lednici, aby se zabránilo jejich znehodnocení, a spotřebovat je do půl roku od zakoupení. Je ale důležité zmínit, že rostlinné oleje mohou být skvělými pomocníky pro nanesení na pokožku pro slunění, protože zmírňují červenání, hluboce vyživují kožní vrstvy a jsou výborné pro letní ošetření pleti v kombinaci s vhodně zvolenými hydroláty, které osvěží, a navíc příjemně provoní také vlasy.

Největší mýty o cukrovce: Spousta sladkostí, mateřství s diabetem i řízení motorových vozidel

Edukace ohledně diabetu mezi laickou veřejností v České republice stále pokulhává. Vyvracení mýtů ohledně cukrovky je tedy opravdu důležité. Ty ...

U letní domácí kosmetiky je potřeba dát pozor na fototoxicitu

I diabetici si rádi vyrábí domácí kosmetiku. Ať už jde o repelenty, přírodní parfémy, masážní oleje, nebo pleťové výrobky. Pokud jste takovými nadšenci, nebo právě začínáte propadat voňavému hobby, měli byste mít na paměti, že méně je více, a hlavně je dobré udělat si pořádek v tom, které esenciální oleje nejsou vhodné do letních pěsticích produktů.

Na které z nich si dát pozor:

  • Čeleď miříkovité (např. kopr, celer, mrkev sladká, andělika lékařská, kmín, fenykl).
  • Čeleď routovité (citrusy, které byly získány lisováním z kůry, destilované lze použít všechny, u bergamotu si musíte být jisti, že byl zbaven begraptenu). Pro to, aby mohly mít místo v letní kosmetice, je vždy potřeba mít po ruce esenciální oleje bez kumarinů, které vykazují fototoxické působení. U citrusů je potřeba rovněž brát v potaz možné interakce s léky na ředění krve.
  • Fototoxické esenciální oleje dokážou udělat poměrně slušnou paseku na pokožce. Po vystavení přímému slunečnímu záření se objevují poruchy v pigmentaci, některé skvrny mohou být nevratné. Před vystavením kůže slunci po nanesení esenciálního oleje nebo před návštěvou solária je vhodné počkat 8–16 hodin, v závislosti na druhu citrusu.
  • Pro výrobu letní kosmetiky je pro diabetiky bezpečný esenciální olej z růže, heřmánku římského a německého, ho-sho a petitgrain (hořký pomeranč – list). Dávkování je maximálně 1 % (9 kapek na 30 ml nosného oleje, 15 kapek na 50 ml nosného oleje) u pleťové kosmetiky, u tělové pak 2 % (maximálně 18 kapek na 30 ml a 30 kapek na 50 ml). Jako nosič si můžete vybrat třeba meruňkový nebo jojobový olej, sedí si se všemi druhy pleti.

Léto je skvělé pro zařazení ryb do diabetického jídelníčku: Dodají tělu potřebné mastné kyseliny i minerály

Více grilujete, nebo si raději dáte rybí polévku či jiné pokrmy, při jejichž přípravě se opravdu vyřádíte s kořením nebo exotickými surovinami? ...

Na co dát pozor při výběru esenciálních olejů při diabetu

Esenciální oleje nejsou pouze vůně. Jsou to látky složené z chemických komponentů (aromatických molekul), které mají v přírodě za cíl například odpuzovat od rostliny otravný hmyz. Proto se také používají v ekologickém a biodynamickém zemědělství jako přírodní insekticidy. Aromatické molekuly mají různé působení v součinnosti s lidským tělem.

Od toho, jak fungují, se pak odvíjí jejich možné kontraindikace (pokud berete léky na ředění krve, máte malé děti či se léčíte s diabetem).

V případě užívání medikace na management glykémie a rovněž léků určených pro snížení lipidů v krvi je u cukrovky potřeba konzultace s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem, a to převážně u těchto esenciálních olejů:

  • Geránium růžové (Pelargonium graveolens) je v aromaterapii bráno jako stimulant činnosti slinivky břišní a prostředek podporující snížení hladin krevního cukru. Stejně jako u dalších uvedených esenciálních olejů může představovat v kombinaci s léky riziko pro vznik hypoglykemického stavu.
  • Skořice (ceylonská i čínská) se používá ke snižování glykemické zátěže, ale neměla by se indikovat bez řádné lékařské konzultace kvůli riziku vzniku hypoglykemického stavu v případě, že užíváte medikamenty na management glykémie.
  • Rozmarýny (chemotypy verbenon, kafr i cineol) se používají jako lipolytika (pomáhají odbourávat nadbytek tuku v buňkách). Mohou interagovat s léčbou snižující tukovou zátěž organismu.
  • Citrón, který se používá v aromaterapii pro snížení lipidové i glykemické zátěže, může interagovat s léčivy na snížení glykémie, hladiny lipidů, a zároveň není vhodný při užívání antikoagulační léčby nebo před lékařským zákrokem (operací, extrakcí nebo opravou zubu).

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, Sciencedirect.com, Tisserandinstitute.org

890

Diskuze k článku