Lepší trvanlivost inzulinu díky mořským plžům

Lepší trvanlivost inzulinu díky mořským plžům

Tým amerických vědců se snaží vylepšit tepelnou stabilitu inzulinu za pomoci mořských plžů. Pokud by se podařilo napodobit chemické složení inzulínu, který tito živočichové využívají, mohli by vědci vyrobit trvanlivější inzulin a bez nutnosti jeho skladování v lednici.

Současné inzuliny musí být dlouhodobě uchovávány v lednici a během jejich užívání by měly být skladovány v teplotně stabilním prostředí (ideálně při teplotách nižších než 25 °C). Vyšší teplota může inzulín znehodnotit a výrazně tak snížit jeho účinnost. Výzkumný tým vedený vědci z univerzity v Utahu se nechal inspirovat mořskými plži, kteří pomocí svého inzulinového jedu loví kořist tak, že jí navodí stav hypoglykemie, což výrazně omezí její hybnost.

Inzulin, který tito plži využívají, vykazuje zvýšenou teplotní stabilitu. Díky výzkumu na myších vědci odhalili, že účinnost inzulinu mořských hlemýžďů je srovnatelná s běžně užívaným inzulinem a liší se pouze v chemické struktuře látky. Zatímco při teplotě 37 °C ztrácí běžně užívaný inzuiín svou účinnost za 10 hodin, inzulin mořských plžů vydržel při testech účinkovat až 42 hodin. Vědci se proto domnívají, že by použití inzulinu mořských plžů mohlo být přínosným krokem v léčbě diabetu. V rámci dalšího výzkumu se vědci mimo jiné budou snažit vytvořit inzulin, který by automaticky reagoval na aktuální změny glykemie.

Zdroj: diabetes.co.uk

340

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku